Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

To nie było stracone lato. Podsumowanie ruchu turystycznego 2020

Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała podsumowanie ruchu turystycznego w Gdańsku od początku czerwca do końca sierpnia 2020. Co ważne, raport ten zestawiono z danymi za ten sam okres zeszłego roku. Widać wyraźne zmiany, jednak mimo pandemii, lato tego roku nie należy spisywać na straty.

A
A

Jak wynika z badań, latem odwiedziło nas ponad 960 tys. gości. Zdecydowana większość z nich została w naszym mieście przynajmniej na 1 noc (turyści). Najwięcej osób decydowało się na przyjazd samochodem (ponad 65%) oraz pociągiem (17,7%). Podczas pobytu największym zainteresowaniem turystów cieszyły się hotele (ponad 30%) oraz wynajęte mieszkania.

Infografika lato 2020 (15.43 MB)

Hitem tego lata okazało się niewątpliwie koło widokowe AmberSky, które odwiedziło ponad 21% gości. Niezmiennie, popularne były też Bazylika Mariacka, Żuraw i molo w Brzeźnie.

Łączna ocena zadowolenia z pobytu osiągnęła imponujące 8,9 w skali 10. punktowej.

Bardzo cieszy nas fakt, że pomimo trudności latem odwiedziła nas taka ilość gości. Świetny efekt przyniosła też szeroko zakrojona kampania #CzasNaGdańsk, która zachęcała turystów z całej Polski do odwiedzenia Gdańska - podsumowuje Łukasz Wysocki, prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Mimo trudnej sytuacji pandemicznej Gdańsk w okresie letnim był najczęściej odwiedzanym polskim miastem. Świadczy to o jego wielkich walorach turystycznych związanych z dziedzictwem kulturowym i szeroką gamą możliwości spędzania czasu wolnego zarówno w atrakcjach, jak i na świeżym powietrzu. Nie należy zapominać, że Gdańsk został uznany przez European Best Destination jednym z najbezpieczniejszych miast europejskich w dobie pandemii koronawirusa - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Lato 2020 a lato 2019

W tym miejscu, warto pokusić się o porównania tego lata, z ubiegłorocznym. W końcu nie da się ukryć, że ze względu na pandemię, tegoroczne było mocno nietypowe.

Najbardziej rzucającą się w oczy zmianą było mocne zmniejszenie liczby turystów zagranicznych – aż o 78 %. Jednak zdecydowanie częściej niż w ubiegłych latach odwiedzali nas krajowi turyści (+28%), którzy w części uzupełnili braki spowodowane mniejszym ruchem międzynarodowym.

Infografika lato 2020 VS lato 2019 (3.46 MB)

Spadek liczby turystów zagranicznych jest duży, jednak najważniejsze, że ich miejsce starali się wypełnić rodzimi podróżnicy. To pozwoliło zmniejszyć straty branży, a Polakom poznać piękny Gdańsk - dodaje Wysocki.

Jednocześnie, choć bardzo zmalała liczba gości z Wielkiej Brytanii, to wzrosła liczba turystów z Niemiec, co pozwoliło naszym zachodnim sąsiadom odzyskać 1. pozycję w zestawieniu.

Warto też zwrócić uwagę na wyższe, niż rok temu, oceny zadowolenia z pobytu w naszym mieście.

Michał Brandt (0)
Gdańska Organizacja Turystyczna