Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Szykuje się afera w bibliotece

Rusza 10. edycja Afery Kryminalnej. W tym roku festiwal literatury kryminalnej przenosi się do sieci. Od 29 października, przez miesiąc, w każdy poniedziałek i czwartek udostępniane będą rozmowy z autorami kryminałów, thrillerów i sensacji. Materiały można będzie znaleźć m.in. na stronie i mediach społecznościowych organizatora - Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

A
A

Czy twórcy kryminałów i thrillerów psychologicznych się boją? Jak rodzą się pomysły na książki? Jakie stosują sztuczki? O czym marzą? To tylko wybrane pytania, na które padną odpowiedzi podczas spotkań z cyklu Afery Kryminalne 2020.

- W tych covidowych czasach musieliśmy podjąć trudną decyzję. Widząc, co się dzieje „za oknem” przenieśliśmy festiwal do Internetu. Przygotowaliśmy rozmowy z mistrzami polskiego kryminału. Opowiadają nie tylko o powieściach, ale także o sobie. Zależało nam, aby ich lepiej poznać - mówi Marcin Dybuk, kierownik biura promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Kryminalna śmietanka
Wśród zaproszonych gości znajduje się Magda Stachula, mistrzyni thrillerów psychologicznych, Mariusz Czubaj, który sam siebie nazwał dinozaurem kryminałów i Olga Rudnicka, kobieta od kryminałów z humorem. Podczas festiwalu będzie można także odsłuchać rozmowy z Igorem Brejdygantem, autorem powieści i scenarzystą serialu „Szadź”, który w tej chwili można oglądać w TVN. Nie zabraknie także takich autorów jak; Maciej Siembieda, autor powieści sensacyjnych opartych na wydarzeniach historycznych, Marek Krajewski, legenda polskiego kryminału, czy Michał Larek, dziennikarz, pisarz, który połączył w książkach trzy, a może nawet więcej światów.

Prześwietlą pisarzy
Rozmowy z pisarzami prowadzą między innymi doświadczone dziennikarki: Ryszarda Wojciechowska z Dziennika Bałtyckiego i Iwona Demska z Radia Gdańsk, a także doktorantka profesora Stefana Chwina - Anna Burzyńska i Marcin Dybuk, kierownik biura promocji WiMBP.

Konkursy dla czytelników
Podczas trwania festiwalu nie zabraknie także konkursów dla czytelników. Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali dziesiątki książek z autografami. Jak mówią, to taka namiastka spotkań autorskich. Konkursy zaczną się jeszcze przed premierą pierwszej rozmowy. Już teraz warto śledzić Facebooka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz festiwalu Afery Kryminalnej, a także stronę Biblioteki.

Gdzie odbędzie się Afera Kryminalna 2020?
Premiery poszczególnych spotkań z autorami odbywać się będą przez cztery tygodnie, w poniedziałki i czwartki. Festiwal startuje w czwartek, 29 października, o godzinie 18.00. Pierwszym gościem Afery Kryminalnej będzie Mariusz Czubaj, w rozmowie z Iwoną Demska. W poniedziałek, 2 listopada z Magdaleną Stachulą porozmawia Marcin Dybuk.

Rozmowy z tegorocznymi gośćmi Afery Kryminalnej będzie można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) i przeczytać (tekst + zdjęcia):

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Profil Facebook festiwalu.

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy