PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Szczęśliwa trzynastka, czyli 13. edycja Festiwalu Goldbergowskiego

Szczęśliwa trzynastka, czyli 13. edycja Festiwalu Goldbergowskiego
Od 29 sierpnia do 2 września w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Goldbergowskiego. Jest to cykl koncertów w Kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 4) i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki (ul. Łąkowa 1-2) w Gdańsku. Festiwal jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Festiwal rozpocznie koncert rosyjskiej orkiestry instrumentów historycznych Pratum Integrum (29.08), która po raz pierwszy wystąpi na koncertach w Polsce. Moskiewska formacja, pracująca pod kierunkiem Pavla Serbina i Sergeia Filchenko, zaprezentuje utwory rosyjskich kompozytorów działających w drugiej połowie XVIII wieku (m.in. Berezovsky, Bortnyansky), ale także gdańskiego kapelmistrza Georga Simona Löhleina, zmarłego w Gdańsku w 1781 roku.

Kolejnego dnia (30.08), zabrzmią Wariacje Goldbergowskie w wykonaniu Jean’a Rondeau, najbardziej rozpoznawalnego francuskiego klawesynisty młodego pokolenia. Utwór, nierozerwalnie związany z nazwiskiem gdańskiego klawesynisty i patrona festiwalu – Johanna Gottlieba Goldberga, na stałe wpisał się program koncertowy kolejnych edycji festiwalu. Dzień później (31.08) w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, wystąpi z recitalem Naruhiko Kawaguchi, japoński pianista uhonorowany wieloma nagrodami na konkursach fortepianowych. Koncert szczególnie jest wart uwagi w kontekście I Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, do którego Naruhiko Kawaguchi został zakwalifikowany. Pianista wykona program złożony głównie z utworów Chopina, które zabrzmią na historycznych fortepianach firmy Pleyel z roku 1842 i z warsztatu gdańskiego budowniczego J. B. Wiszniewskiego 1842/43. W sobotni wieczór (1.09), w prezbiterium kościoła Św. Trójcy, żeński zespół wokalny Flores Rosarum, pod kierunkiem Susi Ferfoglia, wykona śpiewy z klasztoru Sióstr Klarysek, pochodzące m.in. z XIII-wiecznego antyfonarza franciszkańskiego, zamówionego dla sióstr Klarysek przez św. Salomeę. Festiwal zakończy występ Goldberg Baroque Ensemble, pod kierunkiem Andrzeja M. Szadejko (2.09), z udziałem solistów: Ingridy Gápovej, Justyny Ołów, Wojciecha Parchema i Marka Rzepki. Na program koncertu złożą się premierowe wykonania kompozycji gdańskich kapelmistrzów J. V. Medera, J. B. Ch. Freislicha i kolejnego, obok Goldberga, gdańskiego ucznia Bacha F. Ch. Mohrheima.

Festiwal Goldbergowski zainicjowany został w 2006, kiedy przypadała 250. rocznica śmierci gdańskiego klawesynisty, ucznia Bacha – Johanna Gottlieba Goldberga (1727–1756). Dyrektorem artystycznym i naczelnym Festiwalu Goldbergowskiego jest dr hab. Alina Ratkowska (prof. UMFC w Warszawie).

Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.goldbergfestival.pl.

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze