Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Świętujemy 10. urodziny Centrum Hewelianum

W niedzielę, 22 lipca w godzinach od 11.00 do 18.00 zapraszamy na Górę Gradową z okazji okrągłego jubileuszu – to już 10 lat Centrum Hewelianum w Gdańsku! W programie zabawy i atrakcje dla dzieci oraz nauka w formie zabawy.

A
A

Na urodzinach Hewelianum zagości Parkowisko – family&friends festiwal – fantastyczna inicjatywa spotkań ze znajomymi i bliskimi w parkowych przestrzeniach, przy muzyce na żywo i w towarzystwie „zajawkowiczów” dzielących się swoją wyjątkową pasją. Ponadto, z okazji urodzinowego przyjęcia wszystkie interaktywne wystawy Hewelianum będą dostępne za symboliczną złotówkę, a na deser fabryka czekolady „Bałtyk” poczęstuje autorskimi słodkościami.

Ponadto w programie:

  • obserwacje słońca przez teleskop
  • pokazy psich zaprzęgów
  • atrakcje sportowe dla dzieci – dmuchana zjeżdżalnia i bungee
  • spacery przyrodnicze po parku prowadzone przez edukatorów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku
  • warsztaty, gry i konkursy z nagrodami
  • wspólne sadzenie roślin
  • pokazy walki ogniowej i pojedynku na bagnety, nauka musztry 
  • strefa lekkoatletyczna, a w niej: zawody biegowe na krótkich dystansach z aparaturą do fotofinishu, rzuty co celu, kosze do streetball-u, rozgrywki rodzinne: unihokej, badminton, piłkarskie zawody z sędziami PZPN,

a dla najmłodszych: malowanie twarzy, dmuchaniec-rakieta, który pozwoli wznieść się prawie w kosmos, wielkie bańki mydlane i basen z kulami wodnymi.

Dekada nauki poprzez zabawę

Kiedy w 2008 otwierano Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”, bo taką nazwę nosiło wówczas Centrum Hewelianum, w całej instytucji pracowało zaledwie 20 osób. Biura zlokalizowane wówczas w budynku Koszar Schronowych, z czasem przeniesiono do budynku Nowych Koszar a następnie do Willi, gdzie mieszczą się do dziś. W pierwszym roku działalności, w Kaponierze Południowej otwarto dwie wystawy: „Wehikuł czasu” i „Energia niebo i słońce”. Warto odnotować dwa ważne wydarzenia z 2014 roku. To wtedy, w nowo oddanych do użytku Koszarach Schronowych otwarto wystawę „Dookoła świata”, z kolei w Galerii Strzeleckiej zagościła „Galeria Ruchu”. W tym roku zakończono remont i oddano do użytku budynek dawnej wozowni artyleryjskiej. Centrum Hewelianum stawia sobie ambitne cele. W planach jest otwarcie Planetarium i Centrum Edukacji Ekologicznej w Domu Zdrojowym w Brzeźnie.

Przez 10 lat funkcjonowania Centrum Hewelianum, teren na którym znajduje się cała instytucja zmienił się nie do poznania. Otoczenie zostało uporządkowane - wybudowano nową ul. Gradową oraz parkingi. Pojawiły się chodniki i schody, dzięki którym spacer po okolicznych wzniesieniach to prawdziwa przyjemność. Zadbano o okalającą cały obszar zieleń. Dziś Centrum Hewelianum to nowoczesne i wielofunkcyjne centrum nauki.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy