PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Sukces projektu „Zdroje w gdańskich szkołach”

112 zdrojów w sumie, a 70 tylko w tym roku. To efekt programu „Zdroje w Gdańskich szkołach”, który od 3 lat Saur Neptun Gdańsk realizuje wspólnie z Miastem Gdańsk. Gdańsk jest polskim liderem w propagowaniu picia wody prosto z kranu na terenie placówek oświatowych. Tak dużym osiągnieciem w tej materii nie może się jeszcze pochwalić żadne inne polskie miasto!

A
A

Rok 2015 jest rekordowy pod względem liczby poidełek zainstalowanych na terenie placówek oświatowych. Tylko w tym roku przybyło ich 70, podczas gdy rok wcześniej były to 22 urządzenia, a w pierwszym roku programu 20. Projekt „Zdroje w gdańskich szkołach” to flagowy program Gdańska promujący picie wody z kranu wśród dzieci i młodzieży.

- Gdańska kranówka w 100 procentach spełnia normy jakościowe – jest zdrowa i bezpieczna, dlatego z pełnym przekonaniem promujemy picie wody z kranu. Efekt ten osiągnęliśmy dzięki naszym wieloletnim ogromnym inwestycjom, które polegały na zwiększeniu udziału zasobów głębinowych w systemie zaopatrzenia w wodę oraz budowie sieci wodociągowych w nowych dzielnicach Gdańska. Udało się zmodernizować istniejące ujęcia wody głębinowej, wybudowano nowe ujęcia i stacje uzdatniania wody – podkreśla Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. – Dzięki tym działaniom woda w Gdańsku ma wysokie walory zdrowotne, bogata jest w wapń i magnez, a więc pierwiastki istotne w budowie kości i komórek. Do jej spożywania postanowiliśmy więc przekonać młode pokolenia gdańszczan, i co cieszy niezmiernie, z powodzeniem. Nasz pomysł się świetnie się przyjął!

- Możemy już chyba mówić o modzie na picie wody ze zdrojów, a coraz więcej placówek które mają już jedno urządzenie, puka do nas pytając, czy możemy zamontować kolejne – mówi Serge Bosca, prezes Saur Neptun Gdańsk. – O tak zwany know how pytają nas także inne miasta, które naszym wzorem rozpoczynają dopiero montaż zdrojów na terenie szkół. Można więc śmiało powiedzieć, że z pioniera, staliśmy się liderem.

Podobne projekty, według gdańskiego wzoru realizują bowiem Łódź, Bydgoszcz, Kraków i Warszawa czy Szczecin.

- Źródełka montujemy po uprzednim przeprowadzeniu kompleksowych badań wody wewnątrz budynku. Finansujemy zakup urządzeń, ich montaż, a także badania wody w każdym miejscu. Dodatkowo przez cały rok oferujemy szkołom bezpłatny serwis urządzeń, co jest dla nich bardzo ważne, bo zdroje cieszą się wśród uczniów dużą popularnością – zaznacza Serge Bosca, prezes SNG SA.

Akcji towarzyszy hasło „Zdrowy napój źródło życia. Woda z kranu wprost do picia!”. Zdroje montuje się najczęściej w pobliżu sal gimnastycznych, bo właśnie po zajęciach w-f dzieci i młodzieży najbardziej chce się pić. - Sama jestem świadkiem, kiedy po lekcji w-f ustawia się do poidełka kolejka spragnionych uczniów – podkreśla Jolanta Wyderka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 60, gdzie zdrój jest wykorzystywany od 1 września. – Uważam, że program jest potrzebny i trafiony. A nasze dzieci mają świadomość, że gaszenie pragnienia wodą jest bezpieczne, bo woda płynąca z kranu jest czysta i zdrowa.

Dr Marek Jankowski, dyrektor Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku podkreśla z kolei, że organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, a codziennie traci ją wskutek fizjologicznej pracy nerek, gruczołów potowych i w wydychanym powietrzu. Dlatego, w celu prawidłowego funkcjonowania, musi być ona stale dostarczana.

- Udostępnianie dzieciom do spożycia wody o jakości bezpiecznej dla zdrowia jest zatem działaniem wpisującym się w promocje zachowań służących zdrowiu. Promocja picia wody jako alternatywy do spożywania wysokosłodzonych napojów wspiera także profilaktykę chorób cywilizacyjnych (w tym: otyłości) – mówi dr Marek Jankowski.

Magdalena Rusakiewicz (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Saur Neptun Gdańsk S.A.