Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Startują Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej. Bezpłatne konsultacje ze specjalistami, seminaria, warsztaty

Zaczynają się Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie Zaczyna się w Głowie”. To już trzecia edycja tej kampanii społecznej, która potrwa do 20 maja. Dzięki niej gdańszczanki i gdańszczanie mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy specjalistów, m. in. psychoterapeutów, psychologów, pedagogów.

A
A

Inicjatywa ma na celu propagowanie troski o zdrowie psychiczne jako przejaw dbania o siebie.

Specjaliści zachęcają, by korzystać ze wsparcia nie tylko w sytuacji ostrego kryzysu czy poważnych trudności emocjonalnych, ale także gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały: wahania nastroju, trudności ze snem, brak radości z dotychczas satysfakcjonujących sfer życia. „Zdrowie zaczyna się w głowie”, dlatego często zdarza się też, że to ciało daje znak, że coś złego dzieje się w sferze psychologicznej: pojawiają się bóle głowy, kręgosłupa, żołądka czy inne medycznie niewytłumaczalne dolegliwości.

- Zwracanie się po wsparcie w sytuacjach kryzysowych, ale także wtedy, gdy chcemy coś po prostu zmienić w swoim życiu, jest przejawem dbania o siebie i dojrzałości – przekonuje Katarzyna Wieczorek, psychoterapeutka z Fundacji Wspierania Rodzin Przystań, pomysłodawczyni Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej „Zdrowie zaczyn się w głowie”.

Do współpracy przy realizacji kampanii zaprosiła Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

- Chcemy, by gdańszczanie spróbowali, czym jest konsultacja z terapeutą czy udział w warsztatach rozwoju osobistego i przekonali się, że to nic wstydliwego dać sobie pomóc – mówi Joanna Kiedrowicz z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

A Katarzyna Wieczorek z Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań” dodaje: - Zależy nam, by kontakt z psychologiem przestał być traktowany jako powód do zakłopotania. Widzimy, że kampanie społeczne mogą w tym bardzo pomóc. W tym roku pochylamy się nad tematem depresji, ponieważ dotyka coraz większego grona ludzi w różnym wieku.

Jak alarmuje WHO nieleczona depresja powoduje szereg poważnych konsekwencji – nie tylko długotrwałą niezdolność do pracy czy nauki, ale też choroby somatyczne, samouszkodzenia czy próby samobójcze.

- Tymczasem, depresję można wcześnie rozpoznawać i skutecznie leczyć. Jesteśmy przekonani, że naszym zadaniem jest do tego zachęcać – mówią organizatorzy kampanii.

W ramach tegorocznych Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej mieszkańcy będą mogli skorzystać z  bezpłatnych konsultacji psychologicznych, wziąć udział w warsztatach, wykładach i seminariach. Planowana jest także debata na Uniwersytecie Gdańskim pt.” DepresJa? Porozmawiajmy!” oraz konferencja popularnonaukowa dla rodziców pt. „Mamo, Tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?”

Wszystkie działania są prowadzone nieodpłatnie, pro bono przez specjalistów w ośrodkach, które zgłosiły się do akcji. Choćby z tego powodu Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej to wyjątkowy projekt w skali kraju. Niespotykana jest mobilizacja środowiska, a także zgodna współpraca podmiotów publicznych i niepublicznych.

Na wydarzenia oraz konsultacje obowiązują wcześniejsze zapisy. Na konsultacje specjalistyczne należy się umawiać bezpośrednio u psychologów,  psychoterapeutów, zaś na warsztaty bezpośrednio u organizatorów.

Partnerami Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej został Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Urząd Miejski w Gdańsku. Zaproszenie do udziału w projekcie zostało przesłane do psychoterapeutów pracujących w rożnych ośrodkach i prywatnych gabinetach. Patronat merytoryczny objęło Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej a medialny Radio Gdańsk.

Lista ośrodków udzielających konsultacji psychologicznych oraz kalendarium wydarzeń dostępne są na stronie www.zdrowiezaczynasiewglowie.pl

Dni Pomocy Psychologicznej
Referat Prasowy (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy