Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Śladami polskich królów w Gdańsku. Spacer Edukacyjny

W najbliższą sobotę, 6 października 2018 r., o godz. 11:00 odbędzie się spacer edukacyjny poświęcony wystawie „Król jedzie!”. Podczas dwóch godzin gdańszczanki i gdańszczanie odwiedzą wybrane miejsca w Głównym Mieście, w których odnajdą ślady związane z wizytami królów w Gdańsku. Przy okazji dowiemy się co polscy władcy lubili jeść, jak ubierały się ich małżonki oraz czym gorszyły Polaków francuskie dwórki Ludwiki Marii Gonzagi.

A
A

Spacer jest rozwinięciem wystawy „Król jedzie!”, prezentującej wizyty królewskie w dobie nowożytnej w Gdańsku. O ile wystawa opowiada o tym, jak dawni gdańszczanie organizowali ceremonię odwiedzin polskich władców, to trasa spaceru ma wskazać konkretne powiązania oraz złożone relacje pomiędzy polskimi władcami a największym miastem i portem Korony Królestwa Polskiego, a później Rzeczypospolitej.

– W tzw. „złotym okresie” w Gdańsku zbudowano szereg obiektów, które dziś stanowią o randze miasta, jako jednego z najcenniejszych zespołów zabytkowych w tej części Europy. Jednym z głównych elementów dekoracji architektonicznych, obok alegorycznych przedstawień czerpiących głównie z mitologii i historii starożytnej, były wątki obrazujące powiązanie Gdańska z Rzeczypospolita i jej królami. Jeśli kostium dekoracji alegorycznej miał podkreślać, odrębność, upodobanie do republikańskich tradycji antycznych, wyjątkowy status miasta i jego mieszkańców, to heraldyka, wizerunki i monogramy władców miały przypominać powiązania miasta i państwa – mówi Klaudiusz Grabowski z Muzeum Gdańska, oprowadzający.

Uczestnicy spaceru odwiedzą budynki i obiekty, na których do dzisiaj widoczne są symbole polskiego zwierzchnictwa nad miastem.

– Zajrzymy do wnętrz świątyń gdzie w wielu inskrypcjach epitafijnych odnajdziemy oddanie polskich, niemieckich i szwedzkich poddanych dla władców polsko-litewskiego państwa. To jednakże nie wszystko. W czasie powojennej odbudowy Głównego Miasta plastycy ozdobili kamienice przy Drodze Królewskiej motywami odwołującymi się do monarszego splendoru, co miało podkreślać i przypominać gdańszczanom rangę prestiżowej przestrzeni. Dziś na te elementy mało kto zwraca uwagę. Wizyty królewskie to nie tylko zagadnienie minionych wieków! – dodaje Klaudiusz Grabowski.

Na spacer edukacyjny nie obowiązują zapisy. Niezależnie od warunków pogodowych uczestnicy spotykają się na dziedzińcu wewnętrznym Ratusza Głównego Miasta przy ulicy Długiej 46/47.  Spacer potrwa około dwóch godzin.

Kiedy?: 6 października 2018 r., godz. 11:00-13:00

Start: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47

Wstęp: bezpłatny, bez rejestracji, bez limitu

Uwagi: w przypadku deszczu uczestnicy są proszeni o wzięcie parasolki oraz ciepłego odzienia

Andrzej Gierszewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Muzeum Gdańska