PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ruszyła Akademia Solidarności 2021

Ruszyła Akademia Solidarności 2021
Jest ich trzynaścioro, mają od 20 do 35 lat, pochodzą m.in. z Polski, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy i Węgier. Na co dzień zajmują się dziennikarstwem, prowadzą badania naukowe, są aktywistami społecznymi, a przez najbliższe dni będą rozmawiać o uprzedzeniach. Akademia Solidarności to międzynarodowy projekt, który już od 20 lat inspiruje i wspiera w rozwoju młode elity intelektualne Europy. 18 i 19 marca można wziąć udział w otwartych wykładach w ramach projektu. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spotkania, wykłady i debaty rozpoczęły się 13 marca i potrwają do piątku, 19 marca. W tym roku z powodu pandemii nie można zorganizować całego cyklu w formule podobnej do poprzednich edycji, organizatorzy zaprosili więc część uczestników na spotkania w terenie – w Budapeszcie, Kijowie i Sarajewie. Reszta zajęć odbywa się w formule online.

 Nie wyobrażałem sobie, by zrezygnować z organizacji tych spotkań. Dziś młodzi ludzie w Europie Środkowej mają do odegrania ogromną rolę. Potrzebujemy innowacji i odwagi, aby ożywić demokrację. To być albo nie być dla jej przyszłości – mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. – Akademia Solidarności pokazuje, jak żywe są wciąż problemy społeczne, a wśród nich kwestia uprzedzeń na różnym tle: etnicznym, religijnym, narodowościowym, ale też na tle płci, orientacji seksualnej czy niepełnosprawności. Chcąc z nimi skutecznie walczyć, trzeba je najpierw zidentyfikować i zrozumieć ich źródła. Debaty młodych w ramach naszej Akademii Solidarności to najlepsza arena do takich działań.

Finałem projektu będzie publikacja tekstów, których autorami będą uczestnicy Akademii Solidarności. Zostaną one opublikowane na portalu New Eastern Europe, partnera projektu z Krakowa. Najlepsze trafią też do publikacji drukowanej NEW EASTERN EUROPE – dwumiesięcznika, wydawanego od października 2011 roku, którego partnerem jest m.in. Gdańsk.

Spotkania online 

Większość wydarzeń z programu Akademii Solidarności ma charakter zamknięty i jest dostępna jedynie dla uczestników. Dołączyć będzie można jednak do dwóch debat online:

Meet the author!

18 marca o godz. 18.00 w ramach Akademii Solidarności odbędzie się spotkanie autorskie online: MEET THE AUTHOR! Rozmowa o roli dziennikarza w czasie ważnych zmian polityczno-społecznych, jakim był okres przejściowy w Europie Środkowo-Wschodniej czy niedawny kryzys uchodźczy. Jak walczyć z uprzedzeniami za pomocą narzędzi dziennikarskich, gdy ludzie stają w obliczu całkiem nowej historii.

W spotkaniu wezmą udział: Tímea Krekovič Beck i András B. Vágvölgyi. Moderatorem będzie Ferenc Czinki.

Wydarzenie będzie transmitowane na facebooku Akademii Solidarności. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim

Pandemia, migracja, uprzedzenie

19 marca, godz. 19.00 odbędzie się dyskusja online: Pandemia, migracja, uprzedzenie: jak obecnie wygląda sytuacja w Europie Środkowo-Wschodniej? Tematy, które będą poruszane na spotkaniu to: Jak pandemia COVID-19 wpływa na sytuację migrantów i migrację w regionie? Co możemy powiedzieć o społeczeństwach, w których żyjemy, po roku lockdownu i innych ograniczeń? Czy możemy obserwować więcej solidarności między ludźmi, czy raczej wzmacnianiu ulegają uprzedzenia (być może nawet są ich nowe rodzaje)? Jaka jest rola mediów i dziennikarzy?

W dyskusji wezmą udział Karina Hoření i  Agnieszka Zielonka. Moderatorami będą Joanna Urbańska i Márton Munding.
Wydarzenie będzie transmitowane na facebooku Akademii Solidarności. Spotkanie odbędzie się w języku angielskim

Biogramy uczestników obu wydarzeń (w języku angielskim) dostępne są na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności

Akademia Solidarności 

Akademia Solidarności to międzynarodowy projekt, który inspiruje i wspiera rozwój młodych intelektualnych elit Europy. Jego tytuł odwołuje się do polskiego ruchu społecznego Solidarność oraz pokojowych społeczno-politycznych transformacji, które dokonały się w Polsce oraz w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Projekt adresowany jest do młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja), Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Republika Kosowa, Republika Macedonii Północnej i Republika Serbii) oraz krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Republika Mołdawii i Ukraina). Finansowanie pochodzi z grantu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Co ciekawe, absolwenci nie tracą kontaktu z tą inicjatywą, stają się np. tutorami dla kolejnych roczników albo realizują Program Absolwencki.
Nabór ma charakter otwarty.

Grażyna PilarczykEuropejskie Centrum Solidarności
Grażyna Pilarczyk - najnowsze
Grażyna PilarczykEuropejskie Centrum Solidarności
Grażyna Pilarczyk - najnowsze