Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rusza kolejny etap budowy dróg i kanalizacji deszczowej w Gdańsku Osowej

W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę kolejnych dróg i kanalizacji deszczowej w Gdańsku Osowej. W zakresie inwestycji oprócz nowych nawierzchni i chodników jest także budowa sieci wodociągowych.

A
A

- Pod koniec 2018 roku zakończono dwie duże inwestycje w Gdańsku Osowej, a już niebawem rozpoczną się prace na kolejnych ulicach w tej części miasta. Po ulicy Nowy Świat i Planetarnej, które udało nam się już wybudować, niebawem rozpoczniemy prace na ul. Koziorożca, Keplera i Zeusa – mówi Aleksandra Dulkiewicz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.  

Zmiany na ul. Koziorożca
Zakres prac na ul. Koziorożca obejmuje odcinek od ul. Nowy Świat do ul. Jednorożca. Przewidziano budowę jezdni o łącznej szerokości 6 metrów. Wybudowane zostaną ronda na skrzyżowaniach: ul. Koziorożca z ul. Junony, ul. Koziorożca z ul. Jednorożca i z ul. Nową Koziorożca, ul. Nowej Koziorożca i z ul. Niedziałkowskiego. Przebudowane zostanie także skrzyżowanie ul. Niedziałkowskiego z ul. Starą Koziorożca. Powstaną także obustronne chodniki na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Junony. Na pozostałym fragmencie ulicy  przewidziano chodnik jednostronny po wschodniej stronie ulicy, a po zachodniej stronie ulicy powstanie  ciąg pieszy z dopuszczeniem ruchu rowerowego.

Ułożona zostanie instalacja wodociągowa, kanalizacja deszczowa, gazowa i teletechniczna. Ponadto wzdłuż ul. Koziorożca pojawią się elementy tzw. „małej architektury” i oświetlenie.

Roboty przewidziano również na ul. Zeusa. Prace odbywać się będą na odcinku od ul. Junony do Nowego Światu. Mieszkańcy ul. Zeusa zyskają nie tylko nawą nawierzchnię jezdni o szerokości 5,5 m (2x2,75 m), i chodniki, ale również kanalizację deszczową  i oświetlenie. Zarówno na ul. Zeusa jak i ul. Koziorożca wykonana zostanie sieć gazowa. Także na ul. Zeusa pojawią się ławki i kosze. Przetarg dotyczy także ul. Keplera (Nowej Spadochroniarzy), która zyska nową sieć wodociągową.

Gdańsk inwestuje w przebudowę Osowy
Oferty w przetargu poznamy 3 kwietnia. Prace potrwają  do końca 2020 roku.

-Inwestycja jest ostatnim elementem zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa układów drogowych wraz z kanalizacją deszczową oraz zbiornikiem retencyjnym Osowa II w Gdańsku – Osowej”, które współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej – informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

 W ramach tego zadania za 25 mln złotych wybudowano ul. Nowy Świat. Wybudowano około 1600 metrów drogi wraz z kanalizacją deszczową. Prace prowadzone były na odcinku od ul. Wodnika do ul. Zeusa. Jednym z elementów inwestycji była także budowa zbiornika retencyjnego Osowa II. Ma on pojemność około 15 tys. metrów sześciennych.  Zbiornik w Osowej powstał na końcu ul. Koziorożca, jadąc na południe od ul. Junony.  Zbiornik został zagospodarowany jako staw miejski ze ścieżką rekreacyjną, oświetleniem, roślinnością i aranżacją małej architektury tak, aby służyć mieszkańcom Osowej jako miejsce spacerów i rekreacji. W ostatnim czasie w  Osowej zakończył się także remont ul. Planetarnej. Na odcinku od ulicy Nowy Świat do granicy miasta położono nową nawierzchnię jezdni wraz z chodnikiem, przebudowany został także przejazd kolejowy. Przy okazji zainstalowano również oświetlenie uliczne. W latach 2016/2017 realizowany był pierwszy etap tej inwestycji, który polegał m.in. na wykonaniu kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Keplera, a także budowie drogi technologicznej w śladzie docelowej ul. Nowej Spadochroniarzy.

Osowski deptak
Ponadto w tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadania z Budżetu Obywatelskiego 2018 „Osowski deptak 2.0 – miejsce spacerów i spotkań“. Zadanie obejmuje rewitalizację miejsca, zwanego przez osowian deptakiem, a znajdującego się przy ul. Siedleckiego, równolegle do budynku Szkoły Podstawowej nr 81. W ramach inwestycji przebudowane zostaną chodniki. Wzdłuż deptaku ustawione zostaną donice z zielenią, ławki i stojaki rowerowe. Przewidziano także utworzenie plenerowej biblioteczki. Prace potrwają do końca sierpnia 2019 roku.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy