Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rusza drugi etap przebudowy oliwskiej palmiarni

Podpisano umowę na II etap przebudowy palmiarni. Koszt inwestycji to niemal 3,5 mln złotych. Prace mają zakończyć się w II kwartale 2019 roku.

A
A

Gdańsk inwestuje kolejne fundusze w poprawę stanu palmiarni, znajdującej się na terenie Parku Oliwskiego. Podpisano umowę na realizację II etapu rozbudowy obiektu. Wykonawca, firma Kamaro Sp.z. o.o. za niemal 3,5 mln złotych przebuduje budynek socjalny i węzeł ciepła, który niezbędny jest do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni.

Z budynku socjalno-technicznego korzystać będą pracownicy parku. Znajdować się w nim będzie m.in. zaplecze socjalne, pomieszczenia węzła cieplnego i kotłowni. W obiekcie przewidziano również ogólnodostępne toalety.  Wykonawca w ramach zadania podłączy instalacje do istniejącej rotundy i wykona chodnik wokół obiektu. Zakres prac przewiduje także rozbiórkę elementów starej szklarni. Aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny, wykonany zostanie specjalny tunel termiczny. Roślinność będzie miała zapewniony stały dostęp do ogrzewania i wody.

 W ramach zagospodarowania terenu przewiduje się uporządkowanie placu dookoła inwestycji, w tym wykonanie  ścieżek spacerowych. Wszystkie prace objęte przedmiotem zamówienia będą realizowane przy dostępności parku dla zwiedzających. Koniec prac przewidziano na II kwartał 2019 roku.

Kontynuacja prac w rotundzie

W skład kompleksu  palmiarni wchodzi także rewitalizowana obecnie rotunda, w której rośnie 180-letni daktylowiec. Uwzględniając występujące w ostatnich latach gwałtowne zjawiska atmosferyczne podjęto decyzję o dodatkowym wzmocnieniu konstrukcji palmiarni. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia tak nietypowej bryły, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. Dodatkowo skręcona konstrukcja obiektu jest prototypowa i bardzo nowoczesna, a jej wykonanie wymaga niezwykłej staranności i precyzji. Każdy ze szklanych elementów musi być indywidualnie dostosowany i montowany.  Prace nad wzmocnieniem stalowych elementów  się zakończyły, a obecnie konstrukcja jest skanowana w celu uzyskania oceny prawidłowości wykonania obiektu. Po otrzymaniu wyników analizy, rozpocznie się montaż szyb.

Historia parku nierozerwalnie związana jest z powstałym na przełomie XII i XIII w. Opactwem Cysterskim, przy którym zapewne istniał przyklasztorny ogród użytkowy. W XV w., w związku z wybudowaniem pałacu opackiego, ogród stopniowo zaczął zmieniać swój charakter z użytkowego na rekreacyjno-ozdobny. Budynek palmiarni położony jest w południowej części parku i stanowi jego integralną część. Już około roku 1734 w miejscu obecnej palmiarni istniał budynek oranżerii. Zlokalizowany był wzdłuż wschodniej granicy parku tzw. części francuskiej i miał rzut wydłużonego prostokąta. W latach 1899 -1929 w pobliżu starej oranżerii utworzone zostało alpinarium ze sporą ilością roślin pochodzących z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano w cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.

Aneta Niezgoda (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska