PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rusza drugi etap przebudowy oliwskiej palmiarni

Rusza drugi etap przebudowy oliwskiej palmiarni
Podpisano umowę na II etap przebudowy palmiarni. Koszt inwestycji to niemal 3,5 mln złotych. Prace mają zakończyć się w II kwartale 2019 roku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk inwestuje kolejne fundusze w poprawę stanu palmiarni, znajdującej się na terenie Parku Oliwskiego. Podpisano umowę na realizację II etapu rozbudowy obiektu. Wykonawca, firma Kamaro Sp.z. o.o. za niemal 3,5 mln złotych przebuduje budynek socjalny i węzeł ciepła, który niezbędny jest do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni.

Z budynku socjalno-technicznego korzystać będą pracownicy parku. Znajdować się w nim będzie m.in. zaplecze socjalne, pomieszczenia węzła cieplnego i kotłowni. W obiekcie przewidziano również ogólnodostępne toalety.  Wykonawca w ramach zadania podłączy instalacje do istniejącej rotundy i wykona chodnik wokół obiektu. Zakres prac przewiduje także rozbiórkę elementów starej szklarni. Aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny, wykonany zostanie specjalny tunel termiczny. Roślinność będzie miała zapewniony stały dostęp do ogrzewania i wody.

 W ramach zagospodarowania terenu przewiduje się uporządkowanie placu dookoła inwestycji, w tym wykonanie  ścieżek spacerowych. Wszystkie prace objęte przedmiotem zamówienia będą realizowane przy dostępności parku dla zwiedzających. Koniec prac przewidziano na II kwartał 2019 roku.

Kontynuacja prac w rotundzie

W skład kompleksu  palmiarni wchodzi także rewitalizowana obecnie rotunda, w której rośnie 180-letni daktylowiec. Uwzględniając występujące w ostatnich latach gwałtowne zjawiska atmosferyczne podjęto decyzję o dodatkowym wzmocnieniu konstrukcji palmiarni. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia tak nietypowej bryły, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. Dodatkowo skręcona konstrukcja obiektu jest prototypowa i bardzo nowoczesna, a jej wykonanie wymaga niezwykłej staranności i precyzji. Każdy ze szklanych elementów musi być indywidualnie dostosowany i montowany.  Prace nad wzmocnieniem stalowych elementów  się zakończyły, a obecnie konstrukcja jest skanowana w celu uzyskania oceny prawidłowości wykonania obiektu. Po otrzymaniu wyników analizy, rozpocznie się montaż szyb.

Historia parku nierozerwalnie związana jest z powstałym na przełomie XII i XIII w. Opactwem Cysterskim, przy którym zapewne istniał przyklasztorny ogród użytkowy. W XV w., w związku z wybudowaniem pałacu opackiego, ogród stopniowo zaczął zmieniać swój charakter z użytkowego na rekreacyjno-ozdobny. Budynek palmiarni położony jest w południowej części parku i stanowi jego integralną część. Już około roku 1734 w miejscu obecnej palmiarni istniał budynek oranżerii. Zlokalizowany był wzdłuż wschodniej granicy parku tzw. części francuskiej i miał rzut wydłużonego prostokąta. W latach 1899 -1929 w pobliżu starej oranżerii utworzone zostało alpinarium ze sporą ilością roślin pochodzących z różnych stron świata. Także w tym okresie oranżerię przebudowano w cieplarnię z niedużą palmiarnią. W 1946 na terenie parku została założona Stacja Aklimatyzacji Roślin, a w latach 1952-1956 powstał ogród botaniczny.