PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rok Jubileuszowy Politechniki Gdańskiej

Rok Jubileuszowy Politechniki Gdańskiej
We wtorek o godz. 13.00 odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Uroczystość ta wpisała się w obchody 100-lecia politechniki w Gdańsku i 60-lecia Politechniki Gdańskiej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
We wtorek o godz. 13.00 odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Uroczystość ta wpisała się w obchody 100-lecia politechniki w Gdańsku i 60-lecia Politechniki Gdańskiej.

5
Nowa siedziba Wydziału ETI PG - wizualizacja.

Nowy budynek o powierzchni 12.500 m² zlokalizowany jest obok istniejącego gmachu Wydziału ETI. Budynek będzie służył do celów naukowo-dydaktycznych, realizowanych przez Wydział ETI PG (200 pracowników naukowych, ponad 3000 studentów i 100 doktorantów rocznie) oraz utrzymania i rozwoju akademickiej sieci komputerowej, realizowanej przez Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. CI TASK, jako kluczowa w regionie jednostka dla rozwoju infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, zajmuje się utrzymaniem trójmiejskiej rozległej sieci komputerowej (140 km) oraz usługami obliczeniowymi dużej mocy.
W budynku znajdą się sale wykładowe o różnej wielkości, specjalistyczne laboratoria naukowo-badawcze, fachowa biblioteka elektroniczna wraz z czytelnią, pomieszczenia z ogólnodostępnymi terminalami komputerowymi, zaplecze socjalne dla studentów, pomieszczenia techniczne dla urządzeń elektronicznych i elektrycznych oraz pomieszczenie dla megaserwera TASK-u.

6
 
7
Gmach główny PG, widok współczesny. Fot. www.pg.gda.pl   Gmach główny PG, zdjęcie z 1904 r. Fot. www.pg.gda.pl

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budynek Wydziału ETI była pierwszym akordem ogłoszonego przez Senat PG Roku Jubileuszowego Politechniki. W tym roku przypada 100-lecie powstania w Gdańsku Królewsko-Pruskiej Wyższej Szkoły Technicznej, a w przyszłym roku 60-lecie powołania Politechniki Gdańskiej.
W związku z obchodami jubileuszowymi planuje się organizację szeregu imprez. 5 października w gmachu głównym PG otwarta zostanie wystawa pt. „Przystanki historii - 100 lat politechniki w Gdańsku”. 6 października władze uczelni złożą kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców (godz. 8.00), a następnie w Bazylice Mariackiej będzie miało miejsce spotkanie ekumeniczne, którego przesłaniem jest „Modlitwa na pomoście pokoleń”. Natomiast o godz. 12.00 w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbędzie się uroczysta inauguracja Jubileuszowego Roku Akademickiego m.in. z udziałem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Marka Belki.