Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ratusz Staromiejski i Kaplica Królewska iluminowane

W poniedziałkowy wieczór, 5 lipca, uroczyście uruchomiono iluminacje dwóch gdańskich zabytków - Ratusza Starego Miasta przy ulicy Korzennej oraz Kaplicy Królewskiej przy ulicy Świętego Ducha. Dzięki temu odwiedzający nasze miasto turyści jak i jego mieszkańcy będą mogli cieszyć się pięknem kolejnych gdańskich zabytków również po zmroku. Pod względem liczby iluminowanych obiektów Gdańsk wyprzedza takie miasta jak Kraków czy Wrocław.

A
A
W poniedziałkowy wieczór, 5 lipca, uroczyście uruchomiono iluminacje dwóch gdańskich zabytków - Ratusza Starego Miasta przy ulicy Korzennej oraz Kaplicy Królewskiej przy ulicy Świętego Ducha. Dzięki temu odwiedzający nasze miasto turyści jak i jego mieszkańcy będą mogli cieszyć się pięknem kolejnych gdańskich zabytków również po zmroku. Pod względem liczby iluminowanych obiektów Gdańsk wyprzedza takie miasta jak Kraków czy Wrocław.

Ratusz Starego Miasta i Kaplica Królewska to już trzydziesty szósty i trzydziesty siódmy obiekt iluminowany w Gdańsku. W tym roku planowane jest również oświetlenie kościoła Św. Józefa od strony ulicy Elżbietańskiej oraz Wielkiego Młyna.

Iluminację Ratusza Starego Miasta tworzy 59 projektorów, do montażu których użyto 736 m przewodów i kabli, a iluminację Kaplicy Królewskiej 42 projektory, zamontowane przy użyciu 565 m przewodów i kabli. Pierwsza iluminacja zużywa 35 kWh/dobę energii elektrycznej, co zamyka się kwotą 13 złotych na dobę. Druga z kolei potrzebuje 17 kWh/dobę, a to oznacza koszt zaledwie 6,50 złotych na dobę.


 


Fot. Kosycarz Foto Press KFP