PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Radni uczcili gdański Sierpień ?80

Radni uczcili gdański Sierpień ?80
Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona 25-leciu podpisania porozumień sierpniowych oraz 15-leciu powstania samorządu terytorialnego zgromadziła w Dworze Artusa blisko 300 gości. Działacze opozycji Sierpnia`80 nagrodzeni zostali medalami ?25-lecia Sierpnia?. Za pracę w czasie czterech kadencji Rady Miasta Gdańska Maria Małkowska i Tadeusz Gleinert otrzymali Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska poświęcona 25-leciu podpisania porozumień sierpniowych oraz 15-leciu powstania samorządu terytorialnego zgromadziła w Dworze Artusa blisko 300 gości. Działacze opozycji Sierpnia`80 nagrodzeni zostali medalami ?25-lecia Sierpnia?. Za pracę w czasie czterech kadencji Rady Miasta Gdańska Maria Małkowska i Tadeusz Gleinert otrzymali Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Radni czwartej kadencji RMG uroczystą sesją oddali hołd działaczom Sierpnia`80 oraz docenili trud wszystkich współtworzących od 15 lat samorząd lokalny. Na sesję upamiętniającą te dwa ważne wydarzenia przybył prezydent RP Lech Wałęsa, sygnatariusze porozumień sierpniowych, pomorscy parlamentarzyści oraz radni czterech kadencji, a także byli prezydenci Gdańska. Na sesje przybył także współtwórca ustawy o samorządzie terytorialnym prof. Michał Kulesza.
Przewodniczący Rady Miasta Gdańska, Bogdan Oleszek przypominał ?to wspaniałe lato 1980 roku?. Apelował, aby przy okazji rocznicy nie zapomnieć o tych wszystkich ludziach, którzy walczyli o niepodległą Polskę.
- Ta rocznica powinna być przede wszystkim świętem owych tysięcy cichych bohaterów Solidarności, którzy nie zrobili karier w III Rzeczpospolitej. Im chcę się dziś nisko pokłonić i gorąco podziękować.
Prezydent Lecha Wałęsa przypomniał o co walczyła opozycja w sierpniu 1980 roku, ale podkreślił także, że ta przemiana spowodowała stratę dla wielu dziedzin gospodarki. Wałęsa podziękował wszystkim zebranym, że mógł wraz z nimi doczekać demokracji i uczulił, że ?teraz wszystko zależy od nas i od tego co z tym zrobimy?. Zaapelował też o utrwalanie postaw patriotycznych oraz pracę nad utraconym przez społeczeństwo zaufaniem.
Podczas sesji prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz wręczył działaczom opozycji demokratycznej Sierpnia`80 okolicznościowe medale. Wśród nagrodzonych znaleźli się m .in. radni obecnej kadencji: Bogdan Oleszek, Czesław Nowak, Ryszard Nikiel i Arkadiusz Rybicki.
Prezydent Adamowicz zwrócił się do prezydenta Wałęsy o pomoc przy poparciu dla budowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Podczas sesji uhonorowani Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi zostali radni czterech kadencji - Tadeusz Gleinert oraz Maria Makowska.
Rada Miasta Gdańska przyjęła jednogłośnie oświadczenie, w którym złożyła hołd bohaterom Sierpnia`80. Radni podjęli także apel wyrażający poparcie dla Zarządu Związku Polaków na Białorusi.

Fot. Kosycarz Foto Press KFP

Renata Twarduś

 

Oświadczenie Rady Miasta Gdańska


Dwadzieścia pięć lat temu, w sierpniu 1980 roku, stoczniowcy gdańscy podjęli strajk, do którego w ciągu kilku dni przyłączyli się pracownicy niemal wszystkich zakładów Wybrzeża.

Po raz pierwszy w historii powojennej Polski wybuchł na tak masową skalę sprzeciw wobec nieludzkiego systemu i pozbawionej społecznego mandatu władzy komunistycznej. Po raz pierwszy też wśród postulatów strajkowych znalazł się zapis o utworzeniu niezależnych od władzy, samorządnych związków zawodowych broniących rzeczywiście interesów pracowników. Ogromna determinacja strajkujących w stoczniach, portach i innych zakładach Wybrzeża, tysiące ludzi wspierających codziennie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy pod bramą Stoczni Gdańskiej i płynące z całego kraju głosy solidarności zmusiły władze do uznania tego postulatu.

Tak powstała ?Solidarność?- pierwsza w bloku komunistycznym niezależna od partii organizacja, która w błyskawicznym tempie urosła do rangi ogólnonarodowego Ruchu Społecznego. I choć podjęta przez komunistów w grudniu 1981 roku próba zdławienia tego ruchu przez wprowadzenie stanu wojennego odsunęła na kilka lat demokratyczne aspiracje narodu, to jednak nie udało się ich stłumić. Wybuchły na nowo w 1988 roku strajkami w Stoczni Gdańskiej i w Porcie Gdańskim. To po tych strajkach zapadła decyzja o podjęciu rozmów ?Okrągłego Stołu?, a w ich wyniku częściowo demokratycznych wyborów. Klęska w nich komunistów przyspieszyła następne, już w pełni demokratyczne wybory a wraz z nimi niepodległość i suwerenność państwa wspartą w kolejnych latach przyjęciem Polski do NATO i Unii Europejskiej.

Rada Miasta Gdańska pragnie złożyć hołd gdańskim stoczniowcom, portowcom i wielu bezimiennym bohaterom Sierpnia 80, którzy jako pierwsi otworzyli bramy wolności. To przez nie przeszli w kolejnych latach burzyciele muru berlińskiego, uczestnicy ?aksamitnej rewolucji? w Czechach, budowniczy demokracji na Węgrzech w Rumunii i Bułgarii, twórcy suwerenności Litwy, Łotwy i Estonii, a wreszcie tak spontanicznie popierani przez polskie społeczeństwo obywatele Ukrainy.

Jesteśmy dumni, że Gdańsk, w roku 1980 wykazał mądrość, dojrzałość i determinację w osiągnięciu celu wolności i demokracji.

Gdańsk, 18 sierpnia 2005 roku

 

Apel
Rady Miasta Gdańska
z dnia 18 sierpnia 2005 r.
w sprawie poparcia dla Zarządu Związku Polaków
na Białorusi

Władze Białorusi od wyboru nowego Zarządu Związku Polaków usiłują podporządkować go sobie i wykorzystywać politycznie. W tym celu stosują różnego rodzaju naciski i szykany, łącznie ze skazywaniem działaczy na kary więzienia.
Rada Miasta Gdańska solidaryzując się z Zarządem Związku i represjonowanymi działaczami, potępia tego typu szykany i apeluje do Prezydenta Białorusi o ich zaprzestanie.
Narody białoruski i polski żyły od wieków obok siebie i nigdy nie dochodziło między nimi do konfliktów.
Polacy na Białorusi mają prawo do kultywowania swojej polskości i wiary ojców.
Z Gdańska, kolebki ?Solidarności?, w 25-tą rocznicę jej powstania, Rada Miasta Gdańska apeluje o poszanowanie praw Polaków na Białorusi i zgodne współżycie obu narodów.

Przewodniczący
Rady Miasta Gdańska

Bogdan Oleszek

 

SESJA RADY MIASTA GDAŃSKA 18 SIERPNIA 2005 R.
LISTA OSÓB UHONOROWANYCH MEDALEM ?25-LECIA SOLIDARNOŚCI?

 

1. Boros Grzegorz Uczestnik wydarzeń Sierpnia 80r,. Wspierał aktywnie opozycję demokratyczną w latach 80.
Domagał się zniesienia cenzury
2. Borowczak Jerzy Jeden z tych, którzy zaczęli strajk w 1980r. Aktywnie uczestniczył w tworzeniu struktur Solidarności. Prześladowany w czasie stanu wojennego
3. Chazbijewicz Selim Aktywnie zaangażowany w wydarzenia Sierpnia 80r. Wielokrotnie prześladowany za swoją demokratyczną działalność w czasie początku Solidarności jak i w okresie Stanu Wojennego.
4. Dorniak Andrzej Współpracownik opozycji demokratycznej, pracownik Biura Informacji Prasowej Solidarności przy Komisji Krajowej
5. Esden- Tempski Stanisław Artyści. Pisarze, Poeci i Aktorzy scen Trójmiasta. Wspierali stoczniowców podczas strajków w Sierpniu 80 r. poezją i prozą. Aktywni uczestnicy struktur Solidarności w Gdańsku. Między innymi dzięki nim, duch tamtych wydarzeń, tak głęboko tkwi w polskich sercach.





6. Ferenc Teresa
7. Dąbkowski Jerzy
8. Goetel- Dąbkowska Elżbieta
9. Gordon Krzysztof
10. Jankowski Zbigniew
11. Gołąb Bogusław Współorganizator strajku w Sierpniu 1980r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdańsku. Członek władz Solidarności w zakładzie i regionie. Internowany w stanie wojennym.
12. Gruda
Ryszard Działacz Ruchu Młodej Polski i uczestnik strajków sierpniowych w 1980r. W stanie wojennym aktywny uczestnik podziemnych struktur Solidarności.
13. Kaczorowski Michał Współorganizator strajku w 1980r. w Instytucie Łączności. Po wprowadzeniu stanu wojennego działacz podziemia.
14. Kapczyński Piotr Drukarz podziemnej Solidarności. Aktywny działacz w okresie stanu wojennego. Zrobił pierwsze ulotki rozpowszechniane w czasie rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej 14 sierpnia 1980r.
15. Kiszkis Jerzy Aktor. W czasie Sierpnia 80, występował dla strajkujących stoczniowców. Prześladowany w stanie wojennym
16. Kołodziej Marian Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Więzień obozu KL Auschwitz-Birkenau.
Twórca ołtarza papieskiego w Gdańsku Zaspie. W czasie Sierpnia 80, zaangażowany w pomoc strajkującym stoczniowcom.
17. Lis Bogdan Od 1978 współpracownik Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Członek MKS?u. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizator struktur podziemnych Solidarności
18. Łabonarska Halina Aktorka. W czasie Sierpnia 80 zaangażowana w akcję występów dla strajkujących stoczniowców.
19. Łochwicki Marek Przedstawiciel Bałtyckiej Agencji Artystycznej w MKS?ie. Współorganizator pierwszego zjazdu Solidarności. Jeden z założycieli legendarnego Video Studio Gdańsk.
20. Malinowski Andrzej W Sierpniu 1980 roku Przewodniczący Komitetu Strajkowego ZUO Hydroster Gdańsk. Represjonowany i więziony w czasie stanu wojennego.
21. Michałowski Andrzej Współzałożyciel Solidarności w Porcie Gdańskim. Działacz podziemnych władz Solidarności w porcie i Zarządzie Regionu.
22. Nikiel Ryszard Aktywny uczestnik Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Sierpniu 80r., Podczas staniu wojennego aktywnie działał w podziemiu.
23. Nowak Czesław Aktywny uczestnik wydarzeń Sierpnia 80, Współtwórca portowej Solidarności. Wielokrotnie poddawany represjom przez służby PRL?u. Wywalczył postawienie krzyży na mogiłach bohaterskich żołnierzy Westerplatte.
24. Nowosielski Kazimierz Poeta. Profesor i wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Brał czynny udział w wydarzeniach Sierpnia 80. Współtworzył Solidarność w Gdańskich Uczelniach Wyższych.
25. Oleszek Bogdan Brał aktywny udział w strajku w Sierpniu 80r. Działacz podziemnej Solidarności w czasie stanu wojennego.
26. Pawlak Antoni Poeta. Był jednym z twórców pisma literackiego ? Naprzeciw?, które powstało w gdańskiej stoczni podczas "Sierpnia'80". ". Podczas I Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" był również jednym z redaktorów ? Głosu Wolnego? - pisma codziennego wydawanego w trakcie trwania Zjazdu. Od dnia wprowadzenia stanu wojennego aż do 13 lipca 1983 roku był internowany.
27. Pietruszka Bogdan Współprojektant Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, na Placu Solidarności w Gdańsku. Aktywny działacz opozycji demokratycznej
28. Plewa Romuald Student Politechniki Gdańskiej zaangażowany w pomoc stoczniowcom.. Więziony w stanie wojennym.
29. Płocharski Waldemar Pracował nad utworzeniem Niezależnej Radiowej Agencji Solidarność. Prowadził niezależna dokumentację okresu Sierpnia 80, początków Solidarności i stanu wojennego. Współzałożyciel Video Studio Gdańsk.


30. Prondzyński Ludwik Współorganizator strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu 80r. Młody, odważny człowiek, który razem z kolegami ruszył potężną machinę zła. Do dzisiaj pracuje w Stoczni Gdańskiej.
31. Ptak Bożena Poetka. Zaangażowana w czasie Sierpnia 80 w akcję odczytów i występów dla strajkujących stoczniowców. W czasie stanu wojennego współpracowała z podziemnymi wydawnictwami.
32. Rybicki Arkadiusz Aktywny działacz ?Ruchu Młodej Polski?. Od początku zaangażowany w strajk w stoczni Gdańskiej. Kierownik Biura Informacji Prasowej Solidarności. Umieszczał słynne 21 postulatów na tablicy.
33. Winiarska Halina Aktorka. Brała aktywny udział w pomocy i występach dla stoczniowców
34. Wyganowski Tadeusz Uczestnik strajków sierpniowych w 1981r Działacz podziemnych struktur solidarności. Prowadził podziemną drukarnię solidarności.
35. Żakiewicz Zbigniew W sierpniu 1980 roku podpisał rezolucję Oddziału Gdańskiego ZLP wzywającą władze do podjęcia rozmów z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym w Stoczni Gdańskiej oraz do ograniczenia cenzury i zapewnienia swobody wyjazdów za granicę. W 1980-1994 należał do NSZZ ?Solidarność