PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rachmistrzowie ruszają w teren!

Rachmistrzowie ruszają w teren!
Za nami niemal trzy miesiące Narodowego Spis Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową formą spisu jest samospis online. Jednak od maja do akcji spisowej włączyli się rachmistrzowie. W fazie wstępnej realizowali oni spis wyłącznie poprzez kontakt telefoniczny. Już od środy, 23 czerwca rachmistrzowie spisowi będą realizować zadania spisowe w sposób bezpośredni odwiedzając gdańszczanki i gdańszczan w ich mieszkaniach.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021  rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. W pierwszym miesiącu spisu zainteresowanie Gdańszczan był całkiem duże i samodzielnie spisało się niemal 20 % mieszkańców.  Jednakże w maju, mimo, że do akcji w całym kraju włączyli się rachmistrzowie spisując respondentów telefonicznie przyrost nie był już tak duży. Obecnie w Gdańsku spisało się 30% mieszkańców. Średnia dla całego kraju wynosi 22%.

Dlatego Główny Urząd statystyczny podjął decyzję, aby od 23 czerwca rachmistrzowie mogli realizować spis w sposób bezpośredni.

Zweryfikuj rachmistrza

Rachmistrzowie mogą odwiedzać mieszkańców od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

Gdy odwiedzi nas rachmistrz nie możemy odmówić przekazania danych do spisu. Niemniej jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy zweryfikować Rachmistrza prosząc o imię i nazwisko oraz o numer identyfikacyjny i sprawdzić te dane na stronie rachmistrz.stat.gov.pl w zakładce formularz lub zadzwonić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod nr 58 52 44 500, który jest dostępny przez cała dobę.

Możemy również sprawdzić poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

W Gdańsku jest niemal 200 rachmistrzów. Właśnie odbywa się dodatkowy nabór. Warto pamiętać, że powołani Rachmistrzowie wykonują obowiązki funkcjonariuszy publicznych.

Równolegle Spis odbywać się będzie także i dotychczasowymi metodami.

Spis telefoniczny  

Rachmistrzowie mogą dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Charakterystycznym jest to, że numer z którego dzwonią to zawsze 22 828 88 88. Gdy zadzwoni do nas rachmistrz nie możemy odmówić spisu.

Samospisu telefonicznie można dokonać również dzwoniąc na infolinię spisową dostępną pon.–pt. w godz. 8.00-18.00 pod nr 22 279 99 99.

Spis w punktach spisowych

Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, albo nie potrafią samodzielnie się spisać, a nie chcą spisać się przez telefon, przygotowano w Gdańsku stanowiska do samospisu przy których mieszkańcy otrzymają pełne wsparcie pracowników.

Lokalizacje punktów:

Urząd Miejski w Gdańsku

Urząd  Statystyczny w Gdańsku

  • ul. Danusi 4, bez konieczności umawiania, w godzinach urzędowania poniedziałek-piątek 7:00-15:00.

Samospis – najlepszą forma spisu

Jeżeli jednak chcemy dokonać spisu samodzielnie wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz.

Formularze dostępne są w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Weź udział w loterii – kolejne losowanie 2 lipca

Dokonanie samospisu upoważnia do brania udziału w loterii organizowanej przez GUS, w której oprócz kart przedpłaconych o wartości 500 i 1000zł, można wygrać jeden z 16  samochodów, a im wcześniej się spiszemy tym szansa na wygraną rośnie z uwagi na to, że losowania odbywają się co dwa tygodnie. Dlatego im szybciej zarejestrujemy się w loterii spisowej, w tym większej liczbie losowań weźmiemy udział. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy dokonać samospisu przez stronę spis.gov.pl, i następnie wejść na stronę loterii

Najbliższy termin losowania to 2 lipca.

Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski. Udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Zakres informacji zbieranych w spisie to: charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

Więcej informacji na temat spisu można znaleźć na stronie internetowej urzędu gminy oraz w Gminnym Biurze Spisowym w Gdańsku – nr tel. (58) 52-44-500, e-mail: wso@gdansk.gda.pl oraz na stronie spis.gov.pl.