Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Publikacja o wjazdach królów do dawnego Gdańska

18 października 2018 r. podczas spotkania w ramach projektu „Czwartki w Muzeum Gdańska” odbędzie się promocja książki towarzyszącej wystawie czasowej „Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku XV-XVIII w.”. Publikacja zawiera 12 artykułów poświęconych organizacji wjazdów królewskich do Gdańska oraz kalendarium wizyt królewskich. Uzupełnia ją publikacja dla najmłodszych.

A
A

Wizyta króla polskiego w Gdańsku odbywała się raz na pokolenie. O ile początkowo to gdańszczanie sami zabiegali o wizyty panujących Jagiellonów, to po wprowadzeniu zasady elekcyjności tronu - po śmierci Zygmunta Augusta, ostatniego króla z tej dynastii – role się odwróciły. To królowie elekcyjni starali się odwiedzić najludniejsze i najbogatsze miasto Rzeczypospolitej. Władze miasta świadome znaczenia rangi tych wydarzeń przygotowywało scenariusze wizyt, a rozmaite spektakle opłacano z kasy miejskiej. Historie związane z wjazdami królewskimi zostaną przypomniane w ramach bezpłatnego spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska dzięki publikacji „Król jedzie!” oraz książeczce edukacyjnej dla najmłodszych.

Dla dorosłych…

Autorami poszczególnych artykułów w książce „Król jedzie!” są naukowcy z Gdańska i Polski. Materiały przygotowali prof. Edmund Kizik oraz dr Jacek Kriegseisen – łącznie trzy, a także prof. Zofia Maciakowska wraz z dr Ewą Szymańską-Barylewską, dr hab. Piotr Kociumbas, dr Bożena Steinborn, dr Agnieszka Witczak, dr Jacek Pokrzywnicki, dr Jacek Żukowski oraz dr Magdalena Mielnik.

– Niebawem książkę oddamy miłośnikom gdańskich historii i mamy nadzieję, że dość szerokie opracowanie tematu przez specjalistów, zostanie ciepło przyjęte przez czytelników. 228-stronnicowa publikacja towarzysząca wystawie czasowej w Ratuszu Głównego Miasta zawiera 12 artykułów naukowych obejmujących wszystkie najważniejsze aspekty związane z organizacją wjazdów polskich królów do Gdańska oraz kalendarium oficjalnych wizyt monarchów – mówi dr Ewa Bojaruniec-Król z Muzeum Gdańska.

Zbiór artykułów na spotkaniu promocyjnym w najbliższy czwartek będzie kosztować 59 zł. Po 18 października książkę będzie można zakupić w kasach Ratusza Głównego Miasta Gdańska, Dowrze Artusa, Domu Uphagena oraz Muzeum Bursztynu za 65 zł.

…i dla dzieci!

Publikacji towarzyszy także niewielka ilustrowana książeczka edukacyjna dla dzieci, którą na spotkaniu promocyjnym będzie można nabyć w cenie 7 zł. 

– Nie zapominamy o najmłodszych gdańszczankach i gdańszczanach. Nasza książeczka ma w łatwy i przystępny sposób przybliżyć im dość skomplikowane zagadnienia pokazywane na wystawie i w publikacji – dodaje dr Ewa Bojaruniec-Król.

Po promocji książeczkę edukacyjną będzie można nabyć w cenie 9 zł w czterech oddziałach Muzeum Gdańska, w których będzie prowadzona sprzedaż publikacji dla dorosłych.

Andrzej Gierszewski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Muzeum Gdańska