Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przy stacji PKM Kiełpinek powstanie ścieżka rowerowa wraz z chodnikiem

W pobliżu stacji PKM Kiełpinek powstanie 850-metrowy odcinek ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem. Właśnie podpisano umowę na opracowanie koncepcji przestrzennej dla zadania.

A
A

Koncepcja dla budowy trasy pieszo-rowerowej od kładki nad obwodnicą do PKM Kiełpinek ma powstać do końca września. Projektant ma opracować warianty przebiegu ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem, co znacznie ułatwi dotarcie do stacji PKM w dzielnicy Kiełpinek. Oprócz zaprojektowania przebiegu nowej trasy dla rowerzystów i pieszych,  projektant ma ująć w koncepcji budowę oświetlenia i małej architektury, np. ławek, oraz nasadzenia zieleni. Po zakończeniu prac nad ogólną koncepcją, zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, na podstawie której zrealizowana zostanie inwestycja.

Nowa ścieżka będzie mieć długość około 850 metrów i będzie łączyć punkt od kładki nad Obwodnicą Trójmiasta do stacji PKM Kiełpinek. Od kładki wybudowana zostanie nowa ścieżka, która połączy się z istniejącą trasą przy samym przystanku PKM. Wartość umowy na opracowanie koncepcji to 184,5 tys. złotych.  Koncepcję opracuje biuro projektowe HIGHWAY Sp. z o.o. Tym samym, zakończono trzeci przetarg na opracowanie tej koncepcji. Poprzednie były unieważniane ze względu na zbyt wysokie oferty.

Jest to element programu „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Wartość całego programu to ponad 41 mln złotych, z czego pozyskaliśmy dofinansowanie unijne w wysokości ponad 26 mln złotych. Przedmiotem projektu są trasy dojazdowe dla rowerów do węzłów Gdańsk Główny i Wrzeszcz oraz do przystanków SKM/PKM wraz z wyposażeniem. Projekt obejmuje też utworzenie na terenie Gdańska parkingów rowerowych kubaturowych, na ok. 500 miejsc w lokalizacjach Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, budowę nowych wiat na przystankach autobusowych i tramwajowych. Cały program zakończy się najpóźniej do 2020 roku.

Aneta Niezgoda (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska