Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przewodnik po Dolnym Mieście i Placu Wałowym

Amsterdam Północy, dzielnica fabrycznych kominów – wiele lat temu tak mówiono o Dolnym Mieście. Plac Ćwiczeń czy ogród kul to z kolei dawne określenia Placu Wałowego. Te części Śródmieścia są obecnie objęte programem rewitalizacji. Właśnie ukazał się przewodnik na ich temat.

A
A

Podczas konsultacji związanych z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji mieszkańcy wielokrotnie wyrażali potrzebę odpowiedniej promocji swoich osiedli i dzielnic – miejsc niezwykle interesujących, ale znajdujących się poza głównymi szlakami turystycznymi. Przewodnik po Dolnym Mieście i Placu Wałowym, podobnie jak trzy poprzednie („Biskupia Górka i Stary Chełm”, „Nowy Port”, „Orunia”), stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie i jest częścią projektu rewitalizacji.

Jedne z najstarszych części miasta
Dolne Miasto i Stare Przedmieście to jedne z najstarszych części Gdańska. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie obleganego przez turystów Głównego Miasta, od kilku lat są coraz częściej „odkrywane” przez gdańszczan i przyjezdnych. W dużej mierze jest to zasługa pierwszego etapu rewitalizacji, którym w latach 2009-2015 było objęte Dolne Miasto. Pracom remontowym poddano wówczas część kamienic, ulic i chodników. Wyremontowano też lokale przeznaczone do prowadzenia działań społecznych, pojawiły się nowe przedsięwzięcia i organizacje aktywne na tym terenie. W efekcie Dolne Miasto i Stare Przedmieście zaczęły budzić coraz większe zainteresowanie. Przewodnik, który właśnie się ukazał, pozwala poznać je lepiej i spojrzeć na nie oczami wieloletnich mieszkańców. Są w nim zamieszczone wspomnienia osób, które doskonale pamiętają działającą łaźnię miejską, szpital przy ul. Łąkowej czy Pewex i inne sklepy w dawnej fabryce tytoniu.

Gdzie można otrzymać przewodniki?
Wersje drukowane można otrzymać bezpłatnie w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska (ul. Wały Piastowskie 24, parter). Wszystkie przewodniki w PDF są do pobrania na stronie BRG: http://www.brg.gda.pl/rewitalizacja/informacje-dodatkowe

przewodnik Dolne Miasto
Przewodnik zawiera wiele interesujących informacji o Dolnym Mieście i Placu Wałowym
Fot. BRG
Monika Domachowska (0)
Biuro Rozwoju Gdańska