PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przejrzyście i czytelnie – nowy system tablic pamiątkowych

Podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan zostaną zaprezentowane nowe tablice pamiątkowe. Ich odsłonięcie rozpocznie proces wprowadzania ujednoliconego systemu tablic z informacjami o najważniejszych osobach i wydarzeniach dla Gdańska. Grono postaci w ten sposób upamiętnionych otworzą dziewiętnastowieczny nadburmistrz Leopold von Winter oraz artysta Frank Meisler.

A
A

Tablice będą umieszczane w miejscach, które odegrały ważną rolę w wydarzeniach historycznych, bądź są związane z urodzeniem, pobytem, prowadzoną działalnością lub śmiercią znaczących dla Gdańska osób. – Dzięki temu chcemy upowszechniać wśród mieszkańców i turystów wiedzę o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii Europy, Polski, Pomorza i Gdańska – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W odróżnieniu od tradycyjnych tablic pamiątkowych system ten będzie sygnalizował ważność danego miejsca, nie będzie natomiast zawierał obszernych biografii. Podobne systemy identyfikacji są wdrażane w największych miastach europejskich na przykład Berliner Gedenktafel czy blue plaque w Londynie. 

Tablice są owalne, koloru ciemnografitowego. Zastosowano krój czcionki Servus Slab przygotowany przez Michała Jarocińskiego. Teksty nim przygotowane będą dostępne w dwóch językach: po polsku i angielsku. W przypadku wyjątkowych postaci i miejsc będzie również dostępne tłumaczenie na trzeci język. Projekt tablicy przygotowała Anita Wasik z Akademii Sztuk Pięknych.

– Tablice będziemy wymieniać sukcesywnie. Zaczniemy od informacji o von Winterze i Meilserze. A potem będziemy uzupełniać kolejne miejsca. Obecne tablice, które będą wymagały naprawy, będziemy zastępować wprowadzaną identyfikacją – mówi prezydent Adamowicz.

Nadburmistrz z wizją

Pierwszą tablicę dedykowaną pamięci nadburmistrza Gdańska odsłoni prezydent Adamowicz w sobotę, 7 lipca o godz. 13.00. Uroczystość odbędzie się przy ul. Garbary 5, gdzie mieszkał Leopold von Winter. Tuż po tej części rozpocznie się wernisaż wystawy plenerowej pt. Na drodze ku nowoczesności. Działalność nadburmistrza Leopolda von Wintera (1823–1893) oraz spacer tematyczny Śladami Leopolda von Wintera, przygotowane przez Muzeum Gdańska. Podczas uroczystości będą obecni potomkowie gdańskiego nadburmistrza, w tym jego prapraprawnuk Thomas.

Urodzony w Świeciu Leopold von Winter był nadburmistrzem Gdańska w latach 1863–1890. Za jego 27-letniej kadencji Gdańsk wkroczył w erę nowoczesności. Przez ćwierć wieku zmodernizowane zostały instalacje wodno-kanalizacyjne, zreorganizowano miejskie szkolnictwo i wybudowano nowe szkoły, a także nowoczesny szpital miejski. Na ulice miasta wprowadzono tramwaje konne oraz otwarto nowe połączenia kolejowe z Berlinem i Warszawą.

– Prowadzona z rozmachem modernizacja Gdańska nie doprowadziła do zatarcia walorów historycznych miasta. Za kadencji von Wintera przebudowano wnętrza Ratusza Głównego Miasta, a także wyremontowano dawny klasztor franciszkanów, w którym w 1873 r. otwarto Muzeum Miejskie. Muzeum Gdańska upamiętni jego postać na niewielkiej wystawie plenerowej, którą po Zjeździe Gdańszczan będzie można zobaczyć w Domu Uphagena – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Rzeźbiarz, artysta

Drugą tablicę odsłonimy w niedzielę, 8 lipca o 10.30 przy ul. Długiej 81/83. Upamiętni ona postać Franka Meislera, autora serii europejskich pomników upamiętniających Kindertransporty, w tym pomnika przed Dworcem PKP w Gdańsku Głównym. Meisler zmarł w marcu 2018 roku. Na uroczystości odsłonięcia tablicy będą obecne jego dzieci i wnuki.

Frank Meisler (1925–2018) był gdańszczaninem o polsko-żydowskich korzeniach. W 1939 roku został wysłany Kindertransportem z Gdańska do Londynu. To doświadczenie odcisnęło piętno na jego twórczości. Jego rzeźby stoją przed gdańskim dworcem, a także w Berlinie, miejscu przesiadek, i na dworcu w Londynie, gdzie podróż się kończyła. Meisler był od 2014 Honorowym Ambasadorem Gdańska w Izraelu. Odsłonięta w niedzielę tablica upamiętnia miejsce, gdzie Meisler mieszkał przed wybuchem II wojny światowej.

 

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy