PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Przedświątecznie z kulturą, nie tylko dla dzieci

Przedświątecznie z kulturą, nie tylko dla dzieci
W czasie pełnym przedświątecznych przygotowań nie brakuje propozycji spędzenia czasu w miejskich instytucjach kultury. Podczas warsztatów w ECS i Hevelianum będzie można zrobić m.in. ozdoby choinkowe i prezenty dla najbliższych. Spotkania w bibliotece będą pełne miagicznych historii i niezapomnianych chwil zabawy ze Świętym Mikołajem. W wyjątkowy klimat wprowadzą także przedstawienia w Teatrze Miniatura i seans w KinoPorcie. Bogatą ofertę przedświątecznych aktywności przygotował też GAK. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W niedzielę, 4 grudnia w Ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w godz. 12.00-15.00 odbędą się Mikołajki w ECS. Organizatorzy zapraszają dzieci z rodzinami do tworzenia ozdób w stoczniowym klimacie. Będą statki, śrubki, nakrętki – ograniczy nas tylko wyobraźnia. Dla miłośników klasycznych ozdób również znajdą się zajęcia. Uczestnicy stworzą jak najdłuższy łańcuch choinkowy. Wstęp jest wolny, zapewnione będą niezbędne materiały oraz świąteczna atmosfera. 

Także w niedzielę w godz. 15.00-18.00 zaplanowano zabawy dla dzieci w języku ukraińskim. 

Magiczne warsztaty z Hevelianum 

Pada śnieg! Warsztaty rodzinne na Kreatywnym Placu Zabaw zaplanowano w siedzibie Hevelianum na Górze Gradowej. Uczestnicy przyjrzą się białym płatkom spadającym z nieba i odkryją wiele ich tajemnic. Dowiedzą się jak wyglądają, skąd się biorą i czy płatki śniegu rzeczywiście są białe. Wspólnie zrobią sztuczny śnieg, a każdy z uczestników samodzielnie wykona zachwycający zimowy pejzaż w słoiku. 

Zajęcia będą odbywały się w weekendy od 3 grudnia do 8 stycznia, w godz. 10.30, 12.30, 13.30. Bilety w cenie 25 zł / dziecko + 5 zł / opiekun można kupić na stronie bilety.hevelianum.pl 

Pachnące ekoprezenty – kreatywne warsztaty rodzinne to propozycja dla odwiedzających Dom Zdrojowy w Brzeźnie. Jak mówią organizatorzy - na kosmetyki wcale nie musimy polować w sklepie! Wiele z nich można bez problemu przygotować w domu z dostępnych pod ręką materiałów. Uczestnicy podczas zajęć nauczą się własnoręcznej i przyjaznej środowisku produkcji pachnących prezentów, które będą mogli podarować bliskim na święta. Wykorzystają aromatyczne przyprawy i olejki, o których wysłuchają fascynujących historie. Dowiedzą się, jakie działanie mają poszczególne składniki, które możesz znaleźć w domu oraz jak je połączyć by były użyteczne. 

Zajęcia w domu Zdrojowym będą odbywały się w weekendy od 3 grudnia do 8 stycznia, w godz. 10.30, 12.30, 13.30. Bilety w cenie 25 zł / dziecko + 5 zł / opiekun można kupić na stronie bilety.hevelianum.pl 

Mikołajki w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku  

Wszystkie wydarzenia w filiach biblioteki odbędą się we wtorek 6 grudnia.  

Mikołajki w Bibliotece Babie Lato przy ul. Opolskiej 3 odbędą się we wtorek, 6 grudnia w godzinach otwarcia filii (9.00-19.00).  Dla najmłodszych czytelników przygotowano gry planszowe i malowanie buziek. 

Mikołajki w Bibliotece Ratuszowej przy ul. Gościnnej 1 w godz. 11.30-13.00 i 17.00-19.00. Tego dnia Bibliotekę Ratuszową odwiedzi tajemniczy pan z długą, białą brodą. Z tej okazji organizatorzy zapraszają wszystkich najmłodszych czytelników z rodzicami na spotkanie i pamiątkowe zdjęcie ze Świętym Mikołajem. Spotkanie odbędzie się w specjalnie przygotowanej świątecznej scenerii z piękną żywą choinką, reniferami, saniami pełnymi książek. Rodzinną atmosferę podkreślą piękne kolędy, których dźwięki popłyną z najprawdziwszego adaptera. 

Biblioteka dla Dzieci, która znajduje się przy Targu Rakowym 5/6 zaprasza na godz. 17.00 na specjalne świąteczne spotkanie w ramach cyklu Bajeczki Czytaneczki. Wydarzenie kierowane jest do dzieci w wieku 6-10 lat, a na uczestników czekają mikołajkowe niespodzianki. 

Pod hasłem Rozszyfruj św. Mikołaja odbędą się wydarzenia organizowane w Bibliotece pod Kotem i Myszą przy ul. Lelewela 21/22. W programie zabawa dla dzieci polegająca na rozwiązywaniu zagadek, ukrytych w bibliotece i prowadzących do niespodzianki, którą zostawił św. Mikołaj. Wydarzenia organizowane są w godzinach otwarcia filii (9.00-19.00).  

Do wspólnego świętowania zaprasza także Biblioteka Przeróbka przy ul. Krynicznej 20. W godz. 16.00-18.00 organizatorzy Przewidujemy wiele zabaw i animacji, a na wszystkich uczestników zabawy będą czekały drobne upominki Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Radą Dzielnicy Przeróbka, Fundacją Bezpiecznik i Animatorami MOPR-u. 

Biblioteka Suchanino przygotowuje Mikołajkową wersję zajęć z cyklu Odwiedziny u Balbiny. Zajęcia dedykowane są dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wspólne głośne czytanie, pogaduszki o zwierzętach. Zabawa w filii mieszczącej się przy ul. Paderewskiego 11 rozpocznie się od godz. 17.00.  

Klimat świąt w kinie i teatrze 

Z okazji Mikołajek Teatr Wybrzeże zaprasza i najmłodszych widzów na „Szelmostwa Lisa Witalisa” Jana Brzechwy w reżyserii Joanny Zdrady. Przedstawienie zostanie zaprezentowane jeszcze 3, 4 i 6 grudnia na Scenie Kameralnej w Sopocie. 

W Teatrze Miniatura będzie można obejrzeć spektakl pt. „Magiczne święta Malwiny”. To spektakl dla wszystkich, którzy chcą poczuć świąteczną atmosferę. Czarodziej Mizantrop uważa, że ludzie zapomnieli, jak należy świętować Boże Narodzenie, więc postanawia, że świąt już więcej nie będzie. Wystarczy jedno machnięcie różdżki. Jednak jego sprytna asystentka Malwina do tego nie dopuści – z pomocą zwariowanych kolędników udowodni, że świetnie wiemy, co jest w świętach ważne.  

Przedstawienia odbędą się 8 i 9 grudnia w godz. 10.00 i 12.00. Więcej informacji w repertuarze Teatru. Teatr Miniatura - Repertuar 

W KinoPorcie działającym w CSW Łaźnia w Nowym Porcie, w dniach 4 i 10 grudnia, o godz. 13.30 będzie można zobaczyć film „Świąteczna niespodzianka”. Bilety przed seansem można będzie zakupić w kasie KinoPortu.  

- Nie wszystkie misie zapadają w zimowy sen. A w tym, jednym naprawdę można się zakochać, szczególnie że, potrafi mówić ludzkim głosem. I to nie tylko w Wigilię. Marianna zauważa misia na loterii fantowej podczas jarmarku świątecznego. Od początku czuje z nim niesamowitą więź. Ale niestety dla niej, nasz miś ma inne plany, gdyż pragnie, aby wygrał go ktoś bogaty. Taki ktoś kto nauczy go wszystkiego o świecie ludzi. Teraz Marianna ma czas tylko do Świąt, aby przekonać misia o tym co tak naprawdę jest w życiu ważne – czytamy w opisie filmu.  

Przedświątecznie z Gdańskim Archipelagiem Kultury 

Przedświąteczny czas warto zaplanować w domach kultury GAK w całym Gdańsku. Magię świąt będzie tam można odnaleźć na świątecznych warsztatach, koncertach, wernisażach i potańcówkach. 

W sobotę, 3 grudnia zaplanowano warsztaty z tworzenia ozdób choinkowych na szydełku. Wszyscy chętni mogą zjawić się na godz. 13.00 w Scenie Muzycznej GAK. Wieczorem odbędzie się tam mikołajkowe spotkanie w ramach cyklu KASzKiET (Kameralne Artystyczne Spotkania z Kulturą).  

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych przez GAK można znaleźć na stronie instytucji- (przed)ŚWIĘTA w domach kultury GAK. | GAK 

Mikołajowe wydarzenia w gdańskich dzielnicach  

Warto także pamiętać o propozycjach, które zaplanowano przy okazji odpalenia światełek na dzielnicowych choinkach. O harmonogramie wydarzeń i wszystkich szczegółach informowaliśmy w osobnym komunikacie.