Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przedstawiciele Gdańska i Pomorza w Bukareszcie

W dniach 14-15 marca w Bukareszcie odbywał się szczyt Europejskiego Komitetu Regionów. Była to już 8. edycja spotkań, tym razem przyświecało jej hasło odnowy Europy i jej wartości. Pomorze było reprezentowane przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz, marszałka Mieczysława Struka oraz przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego.

A
A

Debaty odbywające się w Bukareszcie dotyczą nie tylko przyszłości Europy oraz roli regionów i miast, ale także ich pozycji w Unii Europejskiej. Tegoroczny szczyt organizowany jest pod hasłem „(Re)New EUrope”, nawiązując do odnowienia i rozwoju UE.

Ważną rolę w programie pełniło także wystąpienie Aleksandry Dulkiewicz, uznanej przez delegatów Komitetu Regionów EU jako przyszłość wspólnoty. Znalazła się w gronie 100 młodych polityków zaproszonych, aby zagrać głos w sprawie przyszłości Europy. Gdy wspomniała swojego poprzednika, na sali rozległy się oklaski.

Mój szef, Paweł Adamowicz, zostawił nam testament. To plan, który opracowywał przecież z wami, koleżankami i kolegami z europejskich miast i regionów. To, jak chcemy budować Gdańsk, jest analogiczne do tego, jak chcemy, by wyglądała Unia Europejska. – mówiła prezydent Gdańska.

Do hasła, pod którym odbywał się szczyt, odniósł się także marszałek pomorski Mieczysław Struk. Trzeba wrócić do wartości europejskich, które legły u podstaw utworzenia Unii Europejskiej. Niezwykle ważna jest też rola regionów oraz miast w odnowionej UE. Bo to właśnie samorządy budują dziś prawdziwą demokratyczną wspólnotę i pokazują czym jest prawdziwa solidarność.  – mówił.

Szczyt zostanie zamknięty przyjęciem przez delegatów deklaracji „Budowanie EU od podstaw wraz z naszymi miastami i regionami”. Zostanie ona uroczyście wręczona prezydentowi Rumunii, który przedstawi ją 9 maja na szczycie w Sybinie.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy