Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Preludium do Gdańskiego Festiwalu Tańca

Przedsmakiem Gdańskiego Festiwalu Tańca są spektakle rezydentów. W weekend 13 i 14 kwietnia w Klubie Żak zobaczymy trzy spektakle. W sobotnim spektaklu „Dzień” czwórka tancerzy przybliży nam świat ludowych tradycji. Następnie o życiu na Ziemi opowie Sebastian Abarbanella w spektaklu „Parasites”. W niedzielę trzy artystki w spektaklu „Real Love” podniosą temat życia, śmierci i macierzyństwa. Wstęp na spektakle jest biletowany (5–30 zł).

A
A

Premierowy spektakl Dzień w wykonaniu czwórki artystów – Aleksandry Nowakowskiej, Nicol Wesołowskiej, Bartłomieja Mieszczaka i Daniela Leżonia – inspirowany jest kulturą ludową. Są to młodzi tancerze z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, którzy osiągnęli już swoje pierwsze sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Aleksandra wraz z Danielem współtworzą Imagination Space Center, które zajmuje się projektami społecznymi.

Jeszcze tego samego dnia widzowie będą mieli szansę zobaczyć na scenie Sebastiana Abarbanella, który przedstawi związek człowieka z Ziemią w spektaklu Parasites. Artysta nakłoni zebranych do refleksji nad tym, jaki los czeka ludzkość i planetę, na której żyje.

Natomiast w niedzielę choreografia wykonana przez trzy kobiety w różnym wieku przybliży życie i śmierć, z tematem macierzyństwa w tle. Do stworzenia spektaklu „Real Love”, Teatr Tańca Zawirowania zaprosił do współpracy hiszpańskiego choreografa Daniela Abreu. W spektaklu zastosowano wiele środków wyrazu – m.in. nagość – aby przedstawić egzystencjalną problematykę.

Pierwsza edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbyła się w 2009 roku. Skupiała się na promocji trójmiejskich artystów tanecznych. Od tamtej pory festiwal jest stałym elementem kulturalnej sceny Gdańska oraz przyciąga rodzimych i zagranicznych artystów.

Więcej na temat festiwalu i spektakli rezydentów znajdziemy na stronie: https://www.gdanskifestiwaltanca.pl.


Program

13 kwietnia

19:00 – DZIEŃ / choreografia i wykonanie: Aleksandra Nowakowska, Nicol Wesołowska, Bartłomiej Mieszczak, Daniel Leżoń / współpraca artystyczna: Jean Guadin / w ramach projektu rezydencja/premiera Gdańskiego Festiwalu Tańca 2019 / 50 minut / PREMIERA

20:30 – PARASITES / choreografia i wykonanie: Sebastian Abarbanell / podziękowanie: César Brodermann i Leal Zielinska / 12 minut


14 kwietnia

19:00 – REAL LOVE / Teatr Tańca Zawirowania / Choreografia: Daniel Abreu / wykonanie: Ilona Gumowska, Elwira Piorun, Izabela Prokopek / Reżyseria świateł: Witold Kaczkowski / premiera 24.06.2018 / 45 minut

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy