Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Po latach przerwy studenci wychodzą na ulice

W piątek, 25 maja o godzinie 15:00 klucze do miasta zostaną przekazane w ręce studentów. To oficjalny sygnał rozpoczęcia Juwenaliów. Z Targu Węglowego wyruszy Wielki Przemarsz Studentów, który przejdzie ulicami naszego miasta na Plac Zebrań Ludowych. Święto gdańskich żaków potrwa trzy dni!

A
A

Powrót do tradycji

W 1957 roku odbył się pierwszy pochód Juwenaliowy w Trójmieście. Już rok później, studenci zachęceni sukcesem tego wydarzenia zorganizowali jeszcze huczniejsze obchody tego święta. Pierwszy dzień Juwenaliów 1958 roku był wyjątkowy – młoda para żaków z Politechniki wzięła ślub! Co ciekawe, ich świadkiem był ówczesny rektor Politechniki Gdańskiej oraz zastępca dowódcy Marynarki Wojennej. Kolejny dzień minął pod osłoną muzyki, szturmu korsarzy oraz parady przebierańców. W tym roku powracamy do tradycji międzyuczelnianych Juwenaliów Studenckich.

Bonus za uczestnictwo

Zależy nam na celebrowaniu święta studentów wszystkich uczelni z Trójmiasta, ale i z Polski. W samym Gdańsku jest prawie 80 000 studentek i studentów. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w przemarszu. Dla pierwszych 3 000 osób (z legitymacją studencką) samorządy studenckie przygotowały Kartę Rabatową, upoważniającą do zakupu karnetu studenckiego na dwa dni koncertów na Palcu Zebrań Ludowych w cenie 20 zł. Uczestnicy, którzy mają już kupiony karnet studencki dzięki Karcie Rabatowej mogą nabyć drugi karnet studencki w cenie 10 zł, po okazaniu biletu. Karty rabatowe będą wydawane na Targu Węglowym w godzinach 14:00-15:00, do wyczerpania kart.

Trasa Przemarszu

O godzinie 15:00 na Targu Węglowym odbędzie się oficjalna inauguracja Juwenaliów i przekazanie kluczy do miasta studentom na 3 dni. Koło godziny 15:30-15:45 uczestnicy przemaszerują na Plac Zebrań Ludowych przez Hucisko oraz ul. 3 Maja. Przemarsz zajmie łącznie 25 minut, a ruch samochodów będzie wstrzymywany rotacyjnie, żeby zminimalizować problemy komunikacyjne dla kierowców.

W imieniu organizatorów prosimy kierowców o wyrozumiałość i z góry przepraszamy.

Milena Mieczkowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Fundacja Gdańska