Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Piotrowi Kowalczukowi INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI

Podczas odbywającej się dzisiaj w Warszawie konferencji „W służbie praw dziecka – dziedzictwo Ireny Sendlerowej”, w uznaniu za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania i ochrony praw dziecka, wiceprezydent Piotr Kowalczuk uroczyście dekorowany został medalem za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. To polskie odznaczenie resortowe, ustanowione 15 lutego 2013 rozporządzeniem Prezydenta RP, które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.

A
A

- Przyjmując Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, dedykuję ją Żonie i Córce, które wytrzymują jeszcze dzielenie mnie z innymi oraz wielu wspaniałym Osobom z którymi miałem i mam zaszczyt współpracować podczas 20. już lat pracy zawodowej – powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej Piotr Kowalczuk. Razem możemy góry przenosić i budować świat, który będzie przyjazny dziecku, człowiekowi od początku. Przebiegając w myślach 20 lat pracy zawodowej, cieszę się, że spotkałem na swojej drodze tylu wspaniałych ludzi. Za patronką 2018 roku, Ireną Sendlerową, mogę w pełni powtórzyć, że (…) ludzi dzieli się na dobrych i złych. Narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem… - podsumował Kowalczuk.


Piotr Kowalczuk – pedagog wczesnoszkolny, społeczny kurator sądowy, nauczyciel akademicki, dziennikarz radiowy, animator społeczny, publicysta oświatowy i pracownik samorządowy. Od 2014 roku Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej i Przewodniczący Komisji ds. Rozwoju Społecznego Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot. Współprzewodniczący Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania. Członek komisji branżowych Unii Metropolii Polskich, delegat Miasta Gdańska w Związku Miast Polskich, członek Zarządu Krajowego Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, od 2016 roku ambasador Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej.

Wręczenie medalu
Wręczenie medalu
mat. prasoweINFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI
Odznakę stanowi wykonany w metalu srebrzony i oksydowany medal o średnicy 32 mm, z zaznaczoną obustronnie krawędzią, z uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na stronie licowej widnieje ujęte na wprost przedstawienie portretowe Janusza Korczaka okolone wypukłym przerwanym u dołu napisem majuskułowym w języku łacińskim: INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI (OBROŃCY GODNOŚCI DZIECI). Na stronie odwrotnej, okolonej wypukłym majuskułowym napisem: RZECZNIK PRAW DZIECKA przerwanym u dołu wypukłym monogramem z liter RP, widnieje pośrodku stylizowany wizerunek drzewa z młodym pędem u dołu. Odznaka zawieszona jest na wstążce z rypsu jedwabnego szerokości 36 mm w kolorze lapis lazuli, z dwoma karmazynowymi prążkami szerokości 3 mm w odległości 10 mm od krawędzi oraz paskiem koloru białego o szerokości 10 mm pośrodku. Odznakę nosi się na lewej piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych

 

 

Medal Infantis Dignitatis Defensori
Medal Infantis Dignitatis Defensori
mat. prasowe

 Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy