Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Pierwsza dama polskiej biotechnologii patronką tramwaju

Anna Jadwiga Podhajska – wybitna uczona, zwana pierwszą damą polskiej biotechnologii, dołączyła do grona patronów gdańskich tramwajów. W piątek, 9 października odbyła się uroczystość nadania jej imienia nowemu tramwajowi Pesa Jazz Duo. Od dziś już 53 gdańskie tramwaje mają swoich patronów.

A
A

W uroczystości udział wzięli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – uczelni, z którymi związana była patronka.

 - Cieszy nas - mieszkanki i mieszkańców Gdańska – to, że kolejny nowoczesny tramwaj wyrusza na ulice naszego miasta. To efekt konsekwentnie realizowanego programu rozwoju komunikacji publicznej, co warto podkreślić ze współudziałem środków unijnych. To jeden z naszych celów: rozwój dobrej bezpiecznej, komfortowej, sprawnie funkcjonującej komunikacji miejskiej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Drugi cel, to upamiętnianie szlachetnych postaci, które mogą być wzorem. Profesor Podhajska , co mówię z żalem, jest jedną z niewielu kobiet patronek tramwajów. To osoba wielce zasłużona, nie tylko dla gdańskiej nauki. To współtwórczyni międzyuczelnianego wydziału biotechnologii. To także osoba, która promowała kobiety w nauce, co dla mnie osobiście jest bardzo ważne – dodała prezydent Gdańska.   

Wybitna, charyzmatyczna uczona

Anna Jadwiga Podhajska to wybitna uczona, biotechnolog, profesor nauk biologicznych. Ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku. Od 1970 roku związana z Uniwersytetem Gdańskim. Była inicjatorką i współorganizatorką utworzenia, w 1993 roku, Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym kierowała Katedrą Biotechnologii. Była jedną z pionierek wprowadzania do diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i nowotworowych innowacyjnych metod opartych o testy molekularne. Zajmowała się badaniem genetycznych i molekularnych podstaw powstawania nowotworów oraz wykorzystaniem metody fotodynamicznej do diagnostyki i terapii chorób nowotworowych. Była znakomitą uczoną – lekarką, profesorką, specjalistką w dziedzinie mikrobiologii, biologii molekularnej, inżynierii genetycznej i biotechnologii. Prof. Anna Podhajska była również wybitną wykładowczynią, oddaną swoim uczniom. Wypromowała 76. magistrów i magistrantek i 17. doktorów. Swoją osobą inspirowała nie tylko całe trójmiejskie środowisko naukowe, ale także krajowe i międzynarodowe. Była również inicjatorką polskiej edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, od 2001 r. przez 5 lat przewodniczyła Jury programu.

Jak podkreślają jej współpracownicy i wychowankowie, była ona charyzmatyczną uczoną, zawsze pełną entuzjazmu i wielu innowacyjnych pomysłów, wychowawczyni licznych studentów i doktorantów biotechnologii. Profesor Podhajska zmarła w 2006 roku.

Gdańska tradycja

Nadawanie imion tramwajom to w Gdańsku już wieloletnia tradycja. Zwyczaj nadawania imion tramwajom przejęły od nas inne miasta. Obecnie, wzorem Gdańska, patronów mają także tramwaje w Bydgoszczy i Elblągu.

Wszystko zaczęło się wraz z dostawą 35 nowych tramwajów PESA Swing. Pod koniec 2010 roku ogłoszony został plebiscyt dla mieszkańców miasta, w którym każdy mógł zdecydować, która z najznamienitszych gdańskich postaci zasługuje na miano patrona tramwaju. Każdy z głosujących mógł także zgłosić swoje propozycje.

Swoich patronów zyskały tramwaje: Pesa Swing, Bombardiery, Alstomy NGd99 oraz dwukierunkowe Pesy Jazz Duo. Łącznie swoich patronów maja już 53 gdańskie tramwaje. I na tym nie koniec, patronów zyskiwać będą kolejne tramwaje z najnowszych dostaw - nowoczesne  Pesy Jazz Duo.

Patronami gdańskich tramwajów są wielkie postaci związane z historią Gdańska: naukowcy, artyści, politycy, działacze społeczni. Wśród uhonorowanych w ten sposób postaci, są m.in. Anna Walentynowicz, Aram Rybicki, Maciej Płażyński, gdański pirat Andrzej Sulewski, Krzysztof Klenczon, Artur Schopenhauer, czy Gabriel Fahrenheit. W ostatnim czasie do grona gdańskich patronów dołączyli także m.in. Olga Krzyżanowska, Alina Pienkowska, Roman Rogocz i Lech Bądkowski. 

Za nadawanie patronów tramwajom odpowiada powołana przez prezydent Gdańska Komisja ds. imion i wizerunków pojazdów gdańskiej komunikacji miejskiej. Propozycje nowych patronów mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy. 

Tramwaj im. prof. Anny Podhajskiej. Fot. Dominik Paszliński
Tramwaj im. prof. Anny Podhajskiej. Fot. Dominik Paszliński