Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Olimpijski turniej kwalifikacyjny siatkarzy w Gdańsku

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) przyznała Polsce prawo organizacji turnieju kwalifikacyjnego mężczyzn do igrzysk olimpijskich w Tokio. O tym, że Gdańsk będzie gospodarzem tej imprezy, zdecydowały wcześniejsze rozmowy prezydenta Pawła Adamowicza z władzami Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

A
A

Turniej odbędzie się w dniach 9 - 11 sierpnia 2019 roku w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie. Wezmą w nim udział Polska, Francja, Słowenia i Tunezja. Awans na igrzyska w 2020 roku uzyska tylko najlepsza ekipa, przegrani będą musieli szukać swoich szans w kolejnych turniejach kwalifikacyjnych.

W reprezentacji Polski, która w zeszłym roku zdobyła tytuł mistrza świata, zadebiutuje w Ergo Arenie Wilfredo Leon, uznawany od kilku lat za najlepszego siatkarza świata. Leon ma 25 lat, mierzy 201 cm i gra na pozycji przyjmującego. Urodził się na Kubie, w reprezentacji tego kraju debiutował w wieku zaledwie 14 lat. W 2015 roku otrzymał polskie obywatelstwo, ma żonę Małgorzatę i córkę Natalię.

Przez ostatnie cztery sezony grał w rosyjskim klubie Zenit Kazań, z którym zdobył czterokrotnie mistrzostwo Rosji oraz cztery razy wygrał Ligę Mistrzów. Obecnie reprezentuje barwy włoskiego klubu Sir Sicoma Colussi Perugia.

Polska otrzymała od FIVB również prawo organizacji turnieju kwalifikacyjnego kobiet do igrzysk w Tokio. O wyborze miasta – gospodarza PZPS zdecyduje w najbliższych dniach.


Krzysztof Guzowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Sportu