Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Od soboty Chłopska, od poniedziałku Bażyńskiego

Kończą się modernizacje gdańskich ulic, dzięki czemu zostaje przywracany ruch drogowy. Kierowcy od sobotniego popołudnia, 29 września będą mogli przejechać bez utrudnień ulicą Chłopską. Natomiast od poniedziałkowego przedpołudnia, 1 października otwarta zostanie ulica Bażyńskiego. Dzięki temu na tej ostatniej zostanie przywrócone dogodne połączenie autobusowe niedaleko Szpitala Marynarki Wojennej.

A
A

Kończy się modernizacja ulicy Chłopskiej na odcinku od Obrońców Wybrzeża do Piastowskiej zakończona. W najbliższą sobotę, 29 września, ok. godziny 17.00 otwarta dla ruchu zostanie wyremontowana jezdnia ul. Chłopskiej w kierunku Sopotu. Prowadzone od połowy lipca na odcinku od ul. Obrońców Wybrzeża do ul. Piastowskiej, prace kosztowały 3,8 mln zł. W ramach modernizacji wymieniona została nawierzchnia jezdni, krawężniki, wykonano także kanalizację deszczową i wyremontowano zatokę autobusową.

Powraca połączenie autobusowe ze Szpitalem

W najbliższy poniedziałek, 1 października w godzinach przedpołudniowych ulicy Bażyńskiego zostanie otwarta dla ruchu. Prace te były prowadzone w ramach budowy kanalizacji deszczowej w rejonie ulic Grottgera, Bażyńskiego, Kasprowicza i Tetmajera w Gdańsku.

Od godz. 9.00 zostaną przywrócone stałe trasy linii autobusowych 149 i 249. Ponownie będą obsługiwane przystanki „Szpital Marynarki Wojennej” [1816, 1817], „Jasia i Małgosi” [1814, 1815] oraz „Bażyńskiego” [1813]. Oznacza to, że linie 149 i 249 znów będą zatrzymywać się w rejonie szpitala na Polankach.

Dotychczasowe utrudnienia w ruchu były związane z pracami modernizującymi kanalizę deszczową wspomnianych ulic. Dzięki temu okoliczne domy zyskają ochronę przed podtapianiem w czasie deszczu. Przeprowadzane odwodnienie ul. Grottgera, Bażyńskiego, Kasprowicza i Tetmajera następuje przez odprowadzenie wód deszczowych do kanalizacji deszczowej, a następnie do przebudowywanego kanału kanalizacji deszczowej w ul. Wita Stwosza połączonego z istniejącym kanałem w ul. Bażyńskiego. Realizacja obejmuje również budowę i przebudowę wodociągu oraz wymianę przyłączy w granicach pasa drogowego.

Inwestycja ma charakter bardzo złożony. W ramach zadania jezdnie oraz chodniki przy ul. Grottgera, Bażyńskiego, Kasprowicza i Tetmajera zyskają  nowe nawierzchnie, a odcinek od ul. Bażyńskiego do ul. Wita Stwosza zostanie oświetlony. Aktualnie na terenie budowy trwają prace wykończeniowe związane z budową kanalizacji deszczowej i wodociągowej w ul. Tetmajera natomiast w ul. Wita Stwosza ukończona została kanalizacja deszczowa. Planowany termin zakończenia realizacji zadania to maj 2019 roku. Koszt inwestycji wynosi ponad 8 mln zł. Uzyskała ona dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020: ,,Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich - Miasto Gdańsk”.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy