Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Obchody rocznicy 4 czerwca

Uroczyste podniesienie flagi, koncert carillonowy, okolicznościowe spotkanie samorządowców oraz debata online w Europejskim Centrum Solidarności – już w czwartek, 4 czerwca świętować będziemy rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Ze względu na wciąż realne zagrożenie związane z Covid-19 obchody będą miały inną formułę niż te ubiegłoroczne.

A
A
obchody_wyborow_4_czerwca_1989_fot_grzegorz_mehring
Grzegorz Mehring

Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, po II wojnie światowej, odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy środkowo-wschodniej.

W tym roku przypada 31. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji 4 czerwca w Gdańsku odbędą się wydarzenia upamiętniające tę wyjątkową rocznicę. Mimo, że sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację dużych, spektakularnych wydarzeń to tegoroczne obchody będą miały uroczysty charakter. Przez cały dzień gdańskie ulice będą przystrojone flagami, a mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w obchodach na żywo lub obejrzeć transmisję niektórych z nich na stronie www.gdansk.pl.   

- Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie. 4 czerwca to szczególny dzień, szczególna data. Wtedy jako obywatelki i obywatele uzyskaliśmy swoją podmiotowość. Po raz pierwszy mogliśmy poznać siłę mocy karty wyborczej. W tym roku nie możemy świętować tak jak chcielibyśmy, gdyż zmagamy się z koronawirusem. Dlatego w symboliczny sposób zapraszam Was do śledzenia online, na stronie gdansk.pl i w mediach społecznościowych, uroczystości podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy maszt w Gdańsku. Bądźmy razem – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Carillon z okazji rocznicy 4 czerwca
W samo południe, z wieży Ratusza Głównego Miasta popłyną dźwięki carillonów. Z ratusza zostaną zagrane utwory nawiązujące do 31. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W repertuarze, który wykona carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, znajdą się takie utwory jak pochodzące z XVIII w. dwa chorały, których dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich.
Podczas koncertu usłyszymy także „Tańce Polskie”, gdańską tabulaturę lutniową z XVII w., „Polonezy” Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w. – gdańszczanina, ucznia J.S. Bacha oraz Mazurka Dąbrowskiego.

Początek transmisji on-line o godz. 12.05 na profilu Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

Patchworkowa flaga znów zawiśnie nad Gdańskiem
O godzinie 14.00 na terenie Hevelianum odbędzie się uroczystość podniesienia flagi. W ceremonii, w bezpośredniej bliskości masztu, wezmą udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz prezes Rady OMGGS, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Iwona Kwiatkowska właścicielka restauracji Perła Bałtyku oraz Artur Dziadkiewicz, lekarz ze szpitala w Wejherowie.

Flaga uszyta w zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności w czasach pandemii Covid-19 zyskuje nowe wartości symboliczne. Jako wyraz solidarności zarówno ze służbami medycznymi, które walczą na pierwszej linii walki z koronawirusem, jak i z osobami, które najbardziej doświadczyły skutków lockdownu.   
W zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku - Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprosił do udziału w akcji Wspólna Flaga - Wspólna Polska. Chodziło o wspólne uszycie flagi Polski. Biało-czerwony patchwork stworzyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Biało-czerwona flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca.  

Relacja on-line z tego wydarzenia dostępna będzie na stronie gdansk.pl oraz na profilu FB prezydent Gdańska. Osoby, które zdecydują się wziąć udział osobisty w uroczystościach, przypominamy, że należy zachowywać dystans fizyczny. Rekomendujemy również używanie maseczek.

Po zakończeniu ceremonii na Górze Gradowej, uczestnicy przejdą pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie około godz. 14.30 złożą kwiaty. Następnie około godz. 15.00 odbędzie się wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.

Przypominamy, iż na terenie ECS należy zasłaniać nos i usta oraz zwracać uwagę na limit gości na terenie wystawy stałej.

Święto samorządowców
W wydarzeniach zeszłorocznego Święta Wolności i Solidarności wzięli udział prezydenci wielu polskich miast. Jednym z najważniejszych punktów obchodów była debata pod hasłem Przyszłość samorządów. Zaowocowała ona zebraniem 21 tez, które sygnowało kilkuset wójtów, burmistrzów, starostów, prezydentów oraz marszałków. W tym roku sytuacja epidemiczna nie pozwala na to, aby tak liczne grono samorządowców wzięło udział w uroczystościach. Niemniej temat samorządności również teraz, stanowić będzie ważną część obchodów.

O godz. 16.30 przed Dworem Artusa okolicznościowe wystąpienia w rocznicę 4 czerwca będą mieli: Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska oraz Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich.

Relacja on-line dostępna będzie na profilu FB Rafała Trzaskowskiego. Osoby, które zdecydują się wziąć udział osobisty w uroczystościach, przypominamy, że należy zachowywać dystans fizyczny. Rekomendujemy również używanie maseczek.

UWAGA! Dla fotoreporterów i operatorów kamer uruchomiona zostanie akredytacja. Informacje zostaną przesłane osobnym komunikatem.

Debata w ECS
Ostatnim punktem obchodów rocznicowych będzie debata Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?. Spotkanie, na które zaprasza Klub myśli obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, odbędzie się o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności.
Uczestnicy debaty będą dyskutować m.in. o tym jaka jest kondycja polskiego społeczeństwa? Kto i w jakiej sprawie zawiązuje działalność pozarządową, a kto nie nadaje jej instytucyjnych ram? Na jakich polach rodzi się potrzeba manifestacji przekonań i kim są ci, którzy wychodzą na ulice? Czy kształcenie świadomych obywateli jest konieczne? Czy sytuacja po pandemii koronawirusa się zmieni i w jaki sposób?
Gośćmi debaty będą: prof. dr hab. Tomasz Besta, Małgorzata Łukianow oraz dr Grzegorz Piotrowski. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński.

Wydarzenie będzie transmitowane na fb.com/ecsgdansk oraz na www.gdansk.pl

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy