Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

O prawie 60 proc. wzrośnie w ciągu roku liczba miejsc w żłobkach w Gdańsku

Półtora tysiąca nowych miejsc w żłobkach dla dzieci do lat trzech powstanie w Gdańsku do przyszłego roku. Obecnie we wszystkich żłobkach w mieście są 2.672 miejsca. Oznacza to wzrost liczby miejsc opieki dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan o prawie 60 procent. Powstanie nowych, 16 placówek będzie możliwe dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

A
A

Zarząd województwa pomorskiego przyznał dofinansowanie dla projektu złożonego przez Fundację Pozytywne Inicjatywy w partnerstwie z Miastem Gdańsk i Akademią Muzyczną. Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

16 żłobków na 1600 miejsc m.in. w Oliwie, Osowie, Chełmie i Matarni

Projekt przewiduje utworzenie 16 żłobków na 1600 miejsc. Powstaną one na działkach miejskich, m.in. w dzielnicach: Oliwa, Chełm, Osowa, Piecki – Migowo, Siedlce i Matarnia. Ich lokalizacja uwzględnia aktualne i realne potrzeby mieszkańców. Każda z placówek ma zapewniać opiekę dla około 100 dzieci. Obok podstawowej opieki przewidzianej w tego typu placówce, mają być tam też realizowane dodatkowe działania oświatowe oparte na programie edukacji muzycznej. Za jego przygotowanie i koordynację odpowiedzialny będzie zespół specjalistów z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Szkolenie kadry dla nowych żłóbków

Miasto w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przeszkoli osoby mające podjąć pracę w nowo tworzonych żłobkach jako opiekunki. Opłaty w nowych placówkach nie będą wyższe niż obowiązujące w Gdańskim Zespole Żłobków. Nowe żłobki mają zacząć działać w drugiej połowie przyszłego roku.

Obecnie w Gdańsku jest 13 żłobków samorządowych, które oferują 1088 miejsc. Natomiast 1584 miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi oferują placówki niepubliczne, tj. żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie.

Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego w woj. Pomorskim w ramach 54 projektów ma powstać 3,5 tys. miejsc w żłobkach. Projekty o łącznej wartości 92 mln zł  otrzymają ponad 78 mln zł  dofinansowania z funduszy UE. Ich realizacja ma pozwolić m.in. na szybszy powrót matek do pracy po urodzeniu dziecka.   

 

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy