Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowy sezon muzycznych opowieści Fontanny Heweliusza

W piątek 11 maja na skwerze przy Wielkim Młynie po raz pierwszy w tym roku w wyjątkowym przedstawieniu zaprezentuje się duet: Fontanna Heweliusza i carillon kościoła św. Katarzyny. Wieczorny pokaz wody, światła i dźwięku zapoczątkuje cykl trwających pięć miesięcy bezpłatnych koncertów.

A
A
Spektakl „Opowieści Fontanny” przygotowany specjalnie z okazji inauguracji drugiego sezonu fontanny. 7 maj 2016 r.
Spektakl „Opowieści Fontanny” przygotowany specjalnie z okazji inauguracji drugiego sezonu fontanny. 7 maj 2016 r.
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Od 11 maja do końca września 2018 roku, w każdy piątek, sobotę i niedzielę około godziny 21:45 Fontanna Heweliusza i skwer przy Wielkim Młynie będą miejscem spotkań w ramach projektu Wodowanie Sztuk. – To trzeci sezon niezwykłych wieczornych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu kościoła św. Katarzyny – wyjaśnia Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej – Spółki realizującej projekt. – Motywem przewodnim Wodowania sztuk jest specjalny program fontanny oraz skomponowany przez Pana Kamila Cieślika utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”. Kompozycja zwyciężyła w 2016 roku w konkursie „Fontannie bije ten dzwon” zorganizowanym przez miejską Spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Happening na Placu Heweliusza na start sezonu

Organizatorzy koncertów zapraszają w piątek 11 maja do udziału w happeningu na Skwerze przy Wielkim Młynie. Od 13:00 przez dwie godziny zainteresowani będą mogli poznać zasadę działania fontanny i zobaczyć z bliska mobilny carillon. Przygotowano liczne niespodzianki i konkursy dla gości, m.in. uczestnicy wydarzenia wybiorą tegoroczną lokalizację dla saturatora z darmową wodą pitną dla gdańszczan. Aplikacja do głosowania zostanie umieszczona na ekranie znajdującym się na tyle wodospadu fontanny.

Nowoczesna fontanna

Fontanna Heweliusza powstała dla upamiętnienia ważnych dla miasta inwestycji realizowanych w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego i została oddana do użytku w 2014 roku. Składa się z dwóch części: wodospadu i kilkudziesięciu dysz zgromadzonych na i wokół trzech metalowych ringów. Woda wypływa z kamiennej ściany w pobliżu Wielkiego Młyna tworząc wodospad i nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przez pobliski kanał Raduni. Natomiast, utrzymująca się cienka tafla wody u stóp fontanny zachowuje się jak lustro, w którym odbijają się elementy architektury, zieleni i nieba - to pierwsza fontanna w Polsce wykorzystująca ten efekt. Oświetlenie urządzenia oraz dysze usytuowane w pierścieniach, spieniające i laminarne to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetnych. Dzięki temu, fontanna działa w pięciu specjalnie stworzonych choreografiach światła i wody. Efekty te odzwierciedlają symboliczne nastroje: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie. Kwadrans przed każdą pełną godziną fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów. Konkretną sekwencję fontanny dopełnia wielobarwna iluminacja drzew znajdujących się na placu Heweliusza oraz oświetlenie wieży kościoła św. Katarzyny. W weekendy około godziny 21.45 niezwykłego charakteru temu wzajemnie uzupełniającemu się widowisku nadaje dźwięk carillonu.

Organizatorami pokazów są: Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Muzeum Gdańska i Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.