PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nowy najemca Gdańskiej Otwartej Pracowni

Nowy najemca Gdańskiej Otwartej Pracowni
We Wrzeszczu przy ul. de Gaulle’a 2A powstanie artystyczno-projektowa Otwarta Pracownia Krajobrazu Miejskiego. To działanie zaproponowane w ramach programu Gdańskie Otwarte Pracownie. W OPKM zaplanowano m.in. bezpłatne konsultacje projektowania przestrzeni zielonych, szereg warsztatów, a także miejsce na wystawy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Został wybrany kolejny najemca w programie Gdańskie Otwarte Pracownie. To miejski program, w którym artyści na preferencyjnych warunkach otrzymują od miasta lokal, w którym będą prowadzić działania sprzyjające integracji i rozwojowi kulturalnemu lokalnych społeczności.

Najemcą lokalu przy ul. Generała Charlsa de Gaulle’a 2A został Marek Rzepnikowski, magister sztuki, inżynier architekt krajobrazu. Lokal o łącznej powierzchni użytkowej 53,85 m2 składa się z 3 pomieszczeń, toalety oraz piwnicy o pow. 5,86 m2. Artysta, ubiegając się o pracownię, zaproponował stworzenie tam OPKM - Otwartej Pracowni Krajobrazu Miejskiego. Pracownia ma być miejscem pracy twórczej i służyć do celów artystycznych oraz projektowych w której będzie można realizować autorskie pomysły. Artysta zawiera z Gdańskimi Nieruchomościami umowę najmu lokalu na 5 lat.

Miejsce twórczej wymiany doświadczeń

Zamysłem towarzyszącym powstaniu pracowni jest chęć zorganizowania przestrzeni zrzeszająca osoby zainteresowane kulturą, sztuką, projektowaniem krajobrazu, naturą oraz szeroko rozumianym designem. Miejsce posłużyć ma na potrzeby spotkań mieszkańców, radnych, projektantów, branżystów, aktywistów i artystów. Założeniem pracowni jest ogólnodostępny charakter oraz nieodpłatna pomoc w kwestiach projektowania. W czasie konsultacji każda zainteresowana osoba będzie mogła odwiedzić pracownię i zweryfikować poprawności projektu, pomysłu, a także nawiązać ewentualną współpracę. Prezentowane działania umożliwią zainteresowanym darmowy dostęp do specjalistycznej wiedzy z obszaru kształtowania terenów zielonych i ich pielęgnacji.

Ze względu na charakter wybranego miejsca, pracownia zakłada zaaranżowanie drugiego pomieszczenia na potrzeby prototypowania docelowych projektów czy obiektów. Wyposażenie pracowni będą stanowiły prywatne narzędzia umożliwiające pracę w drewnie oraz stali: wiertarki, szlifierki, piły, dłuta oraz spawarka.

Głównym założeniem pracowni są działania związane z projektowaniem przestrzeni, polepszanie jej jakości oraz rozwojem świadomości mieszkańców w tych obszarach.

Bogata oferta pracowni

Podczas spotkań w OPKM, uczestnicy pod okiem osoby prowadzącej będą mogli zaprojektować zagospodarowanie ogrodu, dziedzińca, patio, balkonu, podwórka wspólnotowego, zieleni czy też innych form krajobrazu. Warsztaty będą prowadzone przez Marka Rzepnikowskiego, a z czasem możliwe jest nawiązanie współpracy z innymi osobami zajmującymi się projektowaniem przestrzeni, jaki i zagadnieniami spoza tej dziedziny.

Kolejnym obszarem działań pracowni będą warsztaty związane z rękodziełem. Podczas spotkań będzie można zaprojektować oraz wykonać na przykład karmniki dla ptaków, które mogłyby znaleźć się na terenach gdańskich parków oraz lampy do ogrodu domu czy rzeźby z różnych materiałów. Ponadto pracownia będzie otwarta na nowe pomysły oraz propozycje kolejnych tematów warsztatowych. Takie działania mają zapewnić stworzenie elastycznego programu, który pomoże sprostać potrzebom mieszkańców.

Ze względu na prowadzone przez Marka Rzepnikowskiego zajęcia akademickie, pracownia OPKM będzie także miejscem kontynuacji pracy studentów oraz konsultacji nad powierzonymi tematami, które często dotyczą terenów znajdujących się w Gdańsku.

Pracownia ma być miejscem, w którym mieszkańcy będą mogli konsultować projekty, uzyskać bezpłatnie pomoc oraz sami decydować o programie organizowanych warsztatów. Będzie to przestrzeń propagowania rozwoju kultury i sztuki, służąca potrzebom mieszkańców miasta.

Rozpoczęcie działalności w pracowni zaplanowano w terminie dwóch, trzech miesięcy od uzyskania przez najemcę prawa do lokalu.

O najemcy

Marek Rzepnikowski, mgr sztuki inż. arch. krajobrazu, urodzony w Gdańsku w 1989 roku. Absolwent Architektury Krajobrazu w Sopockiej Szkole Wyższej. Studia drugiego stopnia ukończył na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych. Fascynat natury oraz szeroko rozumianego designu. W swoich projektach stara się w sposób zrównoważony łączyć oba te zagadnienia. Od lat obserwuje przyrodę i stara się jak najlepiej ją poznać tak, aby dostarczane projekty były tworzone w zgodzie oraz poszanowaniu dla fauny i flory.

W projektowanych przestrzeniach miejskich poszukuje połączenia między funkcjonalną architekturą a królestwem natury. Jego prace projektowe były prezentowane w wielu miejscach na terenie Trójmiasta, między innymi w Infoboxie, Sopotece, oraz na terenie Stoczni Gdańskiej. Jako kurator sztuki organizował wystawy prezentujące dorobek młodych artystów. Współpracował między innymi z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Jego prace rzeźbiarskie były prezentowane w warszawskiej galerii sztuki: Galeria 18A oraz w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku. Obecnie asystent profesor Bogny Lipińskiej, prowadzi zajęcia z „Rewaloryzacji zdegradowanego krajobrazu” na Sopockiej Szkole Wyższej.

Gdańskie Otwarte Pracownie

Program Gdańskie Otwarte Pracownie uruchomiono dzięki współpracy Gdańskich Nieruchomości i Biura Prezydenta ds. Kultury w 2017 roku. Jego celem jest zagospodarowanie obszarów na kulturalnej mapie miasta, poprzez tworzenie miejsc, które pełnić mają rolę pracowni artystycznych, sprzyjających integracji i rozwojowi kulturalnemu lokalnych społeczności. Założenia procedury są spójne z celami programu Operacyjnego Kultura i Czas Wolny Strategii Rozwoju Miasta Gdańska 2030.

Beneficjentami programu są gdańscy artyści. Pracownie tworzyć mogą zarówno Ci profesjonalni – absolwenci uczelni artystycznych lub członkowie organizacji twórczych, jak również ci, którzy sztuką zajmują się nieprofesjonalnie. Program umożliwia im pozyskanie miejsca do prowadzenia działalności twórczej na preferencyjnych warunkach, pod warunkiem czasowego udostępniania swoich pracowni mieszkańcom. Stanowi wsparcie dla samych twórców, jak również stymuluje integrację różnych środowisk.

Więcej o programie można przeczytać na stronie Gdańskich Nieruchomości.