PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowości w otwartych danych

Od kwietnia 2019 roku pasażerowie, poruszający się po Gdańsku komunikacją miejską, mogą zaplanować swoją podróż za pośrednictwem Map Google. Teraz usługa ta została udoskonalona i uwzględnia ewentualne opóźnienia czy przyśpieszenia autobusów i tramwajów. Jest to możliwe za sprawą udostępnienia przez ZTM danych w formacie GTFS-RT, który zawiera informacje o rzeczywistych czasach przejazdu pojazdów komunikacji miejskiej. Dostępny jest już również zasób zawierający informacje o dostępności wolnych miejsc parkingowych w Gdańsku.

A
A

Wszyscy podróżujący po Gdańsku już kilku miesięcy mogą cieszyć się z funkcji planowania podróży komunikacją miejską w Mapach Google. To kompleksowe rozwiązanie idealne dla turystów i mieszkańców. Obsługa jest bardzo prosta i ogranicza się do wpisania na mapie docelowego adresu. System pokaże możliwe warianty połączeń komunikacji miejskiej, za pomocą których dostaniemy się do celu. Na mapie wyświetlą się najbliższe przystanki komunikacji miejskiej wraz ze wskazówkami, jak do nich dojść. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opcji odjazdów. Internetowy gigant mógł uruchomić taką funkcjonalność dla Gdańska w swoich mapach dzięki udostępnieniu przez Zarząd Transportu Miejskiego danych dotyczących rozkładów jazdy gdańskich autobusów i tramwajów. Do tej pory na Mapach Google dostępne były jednak wyłącznie dane statyczne, to znaczy takie jak na drukowanych tabliczkach przystankowych. Nie uwzględniały one opóźnień, przyspieszeń, objazdów i innych zdarzeń, które mogą wpłynąć na punktualność kursowania poszczególnych pojazdów. Teraz dane dotyczące czasów przejazdów będą uwzględniały te wszystkie okoliczności i użytkownik aplikacji będzie znał rzeczywisty czas przybycia autobusu czy tramwaju w określone miejsce. Gdańsk jest kolejnym po Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Szczecinie miastem, które udostępnia dane typu real-time na Mapach Google.  

Informacje z Tristar  

Wszystkie autobusy i tramwaje kursujące w ramach sieci komunikacji miejskiej w Gdańsku są wyposażone w nadajniki GPS. Na bieżąco wysyłane są informacje o położeniu poszczególnych pojazdów, które są gromadzone i przetwarzane przez system Tristar. Następnie dane te są udostępniane wszystkim zainteresowanym w formacie General Transit Feed Specification. To międzynarodowy standard zapisu informacji o rozkładach jazdy, trasach przejazdu i lokalizacji przystanków. Udostępnienie rozkładów w tym formacie umożliwia tworzenie przez zainteresowanych programistów aplikacji ułatwiających korzystanie z komunikacji miejskiej. Rozkłady w formacie GTFS dostępne są także na stronie Otwartych Danych ZTM. Warto dodać, że z końcem roku na Mapach Google sprawdzać można też lokalizacje biletomatów

Dokładniejsze dane  

Teraz deweloperzy mogą korzystać z jeszcze bardziej szczegółowych danych uwalniających rozkłady jazdy czasu rzeczywistego. Oznacza to, że pasażerowie oczekujący na tramwaj czy autobus, mogą sprawdzić, ile dokładnie czasu pozostało do przyjazdu ich autobusu czy tramwaju, z uwzględnieniem ewentualnych opóźnień lub przyspieszeń. To duże udogodnienie, które pozwala bardzo precyzyjnie zaplanować podróż nawet, kiedy konieczne są liczne przesiadki. Nowa funkcjonalność to zasługa wprowadzeniu rozkładów jazdy w formacie General Transit Feed Specification - Real Time (GTFS-RT). Może z nich z korzystać każdy zainteresowany twórca aplikacji. Funkcja wyznaczania trasy transportem publicznym uwzględniająca opóźnienia, jest dostępna dla użytkowników Map Google na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS oraz w wersji Map dla komputerów. 

Przebieg trasy

Dodatkowo udostępnione zostały dane geograficzne przebiegu tras komunikacji miejskiej w Gdańsku. Zawierają one informacje o rzeczywistych przebiegach linii autobusowych i tramwajowych. Są to dane realne pokazujące po jakim wariancie trasy jadą dzisiaj poszczególne linie. Uwzględniają one wszelkie aktualnie występujące utrudnienia na drodze i wynikające z nich objazdy lub zmiany przebiegu trasy. Dzięki temu zasobowi można np. narysować w aplikacji transportowej przebieg konkretnego kursu z zajazdami na mapie. 

Informacje o wolnych miejscach parkingowych 

Kolejna nowości dotycząca otwartych danych to efekt współpracy Biura Informatyki, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz Zarządu transportu Miejskiego. Chodzi dane czasu rzeczywistego o dostępności wolnych miejsc parkingowych. Dużą wartością tego projektu jest fakt, że udostępnione w nim dane pochodzą zarówno ze źródeł publicznych jak i prywatnych. Użytkownicy korzystający z tych informacji mogą zatem sprawdzić dostępność miejsc parkingowych w obiektach miejskich takich jak np. Europejskie Centrum Solidarności czy stadion w Letnicy, ale też w galeriach handlowych m. in. w Galerii Bałtyckiej, Galerii Manhattan czy Madison. Z czasem do zasobu dodawane będą kolejne informację o dostępności miejsc parkingowych również w innych lokalizacjach. 

Wkrótce kolejne dane z sytemu Tristar  

System Tristar ma ogromne możliwości i generuje niezliczone ilości danych, które mogą okazać się niezwykle użyteczne dla mieszkańców. Doświadczenia z wdrożenia i funkcjonowania nowego rozwiązania będą podstawą do podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac nad udostępnieniem deweloperom kolejnych zasobów z Tristara. Niewykluczone, że w nieodległej przyszłości pojawią się dane dotyczące chociażby natężenia ruchu na ulicach. Inną ciekawą opcją może być podgląd z kamerek na głównych skrzyżowaniach w Gdańsku. Oczywiście, w tym przypadku rozdzielczość przekazywanego obrazu będzie odpowiednio niska. Udostępniony materiał będzie umożliwiał sprawdzenie czy w danym miejscu tworzą się korki, nie będzie jednak widać nr rejestracyjnych ani twarzy kierowców czy pieszych.  

Jędrzej Sieliwończyk (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy