PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nowi bohaterowie z Gdańska edukują o segregacji odpadów

Nowi bohaterowie z Gdańska edukują o segregacji odpadów
Miasto Gdańsk rozpoczyna kolejny etap kampanii edukacyjnej mającej na celu podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie segregacji odpadów i kształtowania pozytywnych nawyków.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od kilku lat Gdańsk konsekwentnie prowadzi edukację wśród mieszkańców w zakresie segregacji odpadów i prawidłowego z nimi postępowania. Oprócz nauki nawyku segregacji odpadów w gospodarstwach domowych, bardzo ważna jest edukacja hierarchii postępowania z odpadami oraz wskazanie, jak ważne jest ich ograniczenie.

- Naszą rolę edukacyjną widzimy w kreowaniu pozytywnych wzorców. Kluczowe jest także dalsze edukowanie przekładające się na jakość segregacji surowców, a w konsekwencji na poziomy ich odzysku, których wymagany poziom co roku wzrasta. W 2020 roku gminy muszą uzyskać 50% poziom odzysku surowców i jest to ogromne wyzwanie nie tylko dla naszego miasta, ale dla całej Polski. W tym roku stawiamy na edukację w gdańskich szkołach i przedszkolach oraz wśród seniorów - wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Mieszkańcy Gdańska w nowej odsłonie kampanii

W tegorocznej odsłonie kampanii promującej segregację odpadów występują mieszkańcy Gdańska, którzy reprezentują różne grupy społeczne, wiekowe, zawody, a także dzielnice. Wszystko w ilustrowanej stylistyce dotychczasowej kampanii. Hasła mają za zadanie wywoływać efekt identyfikacji z poszczególnymi postaciami oraz uzmysławiać, że można w różnorodny sposób motywować do segregowania odpadów.

Obok Super Sortera w Gdańsku pojawi się Biola - kolejna super bohaterka. Uzupełnia przekaz Super Sortera, który uczy mieszkańców, jak prawidłowo segregować odpady. Biola ma odpowiadać na pytania, dlaczego warto segregować i odpowiedzialnie postępować z odpadami. W najnowszej kreacji, przedstawiona jest jako doktorantka z Przymorza. Obok Bioli, mamy również Wacława – motorniczego z Zakoniczyna, Kasię – fryzjerkę z Wrzeszcza, Rudolfa – tenora z Ołowianki, Rozalię – seniorkę z Nowego Portu, Maksa – kibica z Letnicy i Florentynę – siostrę z Oliwy. Każdemu z bohaterów przypisane są różne hasła, wskazujące na różne motywacje dlaczego warto segregować odpady. 

Wszyscy bohaterowie nowej odsłony kampanii.
Wszyscy bohaterowie nowej odsłony kampanii.
materiały prasowe

 

- Odpowiedzialne postępowanie z odpadami dotyczy nas wszystkich. Zachęcamy do działania zgodnie z zasadą - myśl globalnie, działaj lokalnie. Wiemy, jak dużym problemem jest wzrost ilości produkowanych odpadów. - mówi Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.  - Najważniejsze dla nas wszystkich to odpowiedzialnie postępować we własnych domach i wprowadzić ograniczenia w produkcji odpadów. Zaś  tam gdzie ograniczyć ich już nie można, to warto odpady prawidłowo posegregować, tak aby z odpadów można było uzyskać surowce możliwe do dalszego przetworzenia. Ważna jest świadomość na ten temat a także, jak przedstawiamy w jednej z odsłon kampanii, gra zespołowa w tym zakresie – dodaje Kiszkurno.

 

Wśród działań edukacyjnych dla mieszkańców, w tym roku zaplanowano m.in.

- zajęcia i spotkania w gdańskich szkołach i przedszkolach

- aktywną edukację wśród seniorów

- obecność stoisk edukacyjnych na najważniejszych miejskich wydarzeniach

- mobilną wystawę edukacyjną eksponowaną w dzielnicach Gdańska

- dystrybucję materiałów edukacyjnych wśród zarządców, mieszkańców i firm, zainteresowanych edukacją swoich pracowników

- outdoorową kampanię w przestrzeni miejskiej (citylighty, tabor miejski)

 

Alicja BittnerUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyalicja.bittner@gdansk.gda.pl
Alicja Bittner - najnowsze
Alicja BittnerUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyalicja.bittner@gdansk.gda.pl
Alicja Bittner - najnowsze