Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowe nazwy dla ronda i ulicy

Na styczniowej sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwały, dzięki którym gdańskie rondo i ulica zyskały nowe nazwy. Jedno z rond na Chełmie od teraz będzie nosić imię Anny Piaseckiej, zaś Kokoszki zyskały ulicę Sulęczyńską.

A
A

Rondo im. Anny Piaseckiej

Z wnioskiem o nadanie nazwy Rondo im. Anny Piaseckiej wystąpiła Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Rondo zlokalizowane jest na gdańskim Chemie u zbiegu ulic: Tytusa Chałubińskiego, Odrzańskiej, Jana Styp- Rekowskiego i Stanisława Worcella. W uzasadnieniu czytamy krótką notkę biograficzną nowej patronki ronda na Chełmie. Anna Piasecka urodzona 3 marca 1882 w Feliksowie była nauczycielką, działaczką społeczno-oświatową i polityczną. W latach 1910-1918 pracowała w tajnej oświacie w Toruniu, propagując polską prasę i ucząc języka polskiego. Wraz z grupą dwudziestu posłów wybranych na Pomorzu w wyborach uzupełniających 2 maja 1920 r, weszła do Sejmu Ustawodawczego. Anna Piasecka, pierwsza posłanka pochodząca z Pomorza walczyła o solidaryzm narodowy i społeczny, o swobody obywatelskie, w tym również o równouprawnienie kobiet. W 1971 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Zmarła 9 sierpnia 1980 r. w Toruniu.


Ulica Sulęczyńska

Konieczność nadania nowej nazwy – ulicy Sulęczyńskiej ma związek z wydzieleniem działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Zaprojektowanie numeracji porządkowej wymaga nadania nowej nazwy ulicy. Jak czytamy w uzasadnieniu, proponowana nawa czyli ulica Sulęczyńska to nawiązanie tematyczne do przyjętego w tym obszarze klucza od nazw miejscowości województwa pomorskiego. W okolicy są już ulice takie jak Miechucińska, Swarzewska, Choczewska, Borska czy Brodnicka. Sulęczyno to duża wieś w powiecie kartuskim, w gminie Sulęczyno. Położona jest na Pojezierzu Kaszubskim, nad rzeką Słupią, pomiędzy jeziorami Mausz i Węgorzyno.Jędrzej Sieliwończyk (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy