PORTAL MIASTA GDAŃSKA

NOW – zawodowe wyzwania nowej generacji

NOW – zawodowe wyzwania nowej generacji
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER rusza z nowym projektem, który łączy edukację z biznesem. Tym samym wychodzi naprzeciw wyzwaniom, jakie w najbliższym czasie czekają społeczeństwo oraz przedsiębiorców na rynku pracy. W programie spotkania ekspertów, webinary i warsztaty. Pierwsza debata online już 4 listopada.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Badania pokazują, że grupą najbardziej narażonych na długotrwałe skutki lockdownu są młode osoby do 25 roku życia. Dodatkowo dynamiczny rozwój technologii wymaga od przyszłych pracowników odpowiednich umiejętności i kompetencji. Jednocześnie wielu przedsiębiorców boryka się z niedoborem pracowników o odpowiednich umiejętnościach.

Jak temu zaradzić? Przede wszystkim połączyć ze sobą dwa środowiska i wspólnie wypracować model zbliżenia interesów gdańskiej edukacji i pomorskiego rynku pracy. NOW to projekt skierowany do kadry gdańskich szkół ponadpodstawowych (nauczycieli, szkolnych doradców zawodowych, pedagogów, dyrektorów), przedstawicieli rynku pracy oraz młodzieży.

- Działania zaplanowane w projekcie przygotowaliśmy w taki sposób, by w jak najszerszym zakresie inicjować współpracę, wymianę doświadczeń i wiedzy między przedsiębiorcami a przedstawicielami szkół ponadpodstawowych.  Jednocześnie proponowane działania będą wspierać nauczycieli i szkoły w takich obszarach jak: konfrontowanie własnych zasobów ze zidentyfikowanymi potrzebami i oczekiwaniami pracodawców oraz wymaganiami rynku pracy, sporządzanie dokumentów aplikacyjnych zgodnie z wymaganiami pracodawców czy prezentacja siebie i swoich kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej - tłumaczy Aleksandra Abakanowicz, koordynatorka projektu z ramienia gdańskiego STARTERA.

Do końca roku przeprowadzone zostaną dwie debaty eksperckie w formule think thank, podczas których przedstawiciele obu stron odpowiedzą na pytania. Jak szkoła może wspierać rynek pracy, a rynek pracy szkołę w rozwoju młodzieży – przyszłych pracowników? Jak dostosować umiejętności młodzieży do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy?

Pierwsza debata „Jaki jest i jak zrozumieć współczesnego absolwenta/młodego pracownika?” już w środę, 4 listopada o godz. 16:00, którą poprowadzi: duet trenerski PatrzWork, od wielu lat zajmujący się aktywnym śledzeniem i badaniem gruntu relacji pomiędzy edukacją a biznesem, a także zbierającym wnioski wypływające z bieżącej pracy doradczej z młodzieżą. Uczestniczyć w niej będą m.in.. Tadeusz Chądzyński - wicedyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego, Arkadiusz Cimiński - wicedyrektor w Szkoły Okrętowe i Techniczne Conradinum, Aleksandra Golec  - specjalista ds. CSR / PR Ergo Arena, Karolina Juralewicz - specjalista ds. Rekrutacji Jobhouse Sp. z o.o., Aleksandra Oszajca - dyrektor HR, Lufthansa Systems Poland, Katarzyna Knuth - konstruktor z biura projektowego Choren Design & Consulting, Violetta Drozdowska - badaczka, profesor Instytutu Oceanologii PAN oraz Iwona Królikowska - doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, doradca zawodowy.

Połączenie biznesu z edukacją

Nauczyciele doradztwa zawodowego to grupa edukacyjna, która na bieżąco powinna rozumieć potrzeby rynku pracy, który w ostatnich latach bardzo się zmieniał. Szkoła powinna umożliwiać uczniom nadążanie za zmieniającym się światem a nauczyciele modyfikować i tak dobierać formy kształcenia – z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technik – aby były one atrakcyjne, interesujące i zrozumiałe dla uczniów. Dlatego przygotowaliśmy dla nauczycieli warsztaty praktyczne, które wykraczają poza podręcznikową wiedzę i dotyczyć będą:

  • nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych
  • wykorzystania profili społecznościowych w poszukiwaniu pracy

Warsztaty z pewnością sprawią, że nauczyciele będą mogli wspomóc młodzież w trudnym wyborze, jakim jest planowanie dalszej ścieżki edukacyjnej. W szkolnictwie tylko ścisła i długofalowa współpraca pomiędzy edukacja a biznesem jest gwarantem odpowiedniej jakości kształcenia – mówi Aleksandra Abakanowicz.

Wszystkie spotkania w ramach projektu są ogólnodostępne i bezpłatne. Szczegóły i zapisy dostępne sa na stronie projektu NOW.

Projekt finansuje Masto Gdańsk.
Patronat merytoryczny Centrum Rozwoju Nauczycieli w Gdańsku