Nietypowe seanse filmowe, nie tylko pod chmurką
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nietypowe seanse filmowe, nie tylko pod chmurką

Nietypowe seanse filmowe, nie tylko pod chmurką
W ciepłe sierpniowe wieczory Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, przy ul. Strajku Dokerów 5 zaprasza na leżaki, gdzie KinoPort zaprezentuje pokazy plenerowe trzech filmów. Wstęp jest wolny. Pierwszy seans już w piątek, 12 sierpnia. W Gdańsku filmy pod chmurką można także oglądać na dachu Teatru Szekspirowskiego i przy Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Nowością jest kino letnie w audytorium NOMUS Nowego Muzeum Sztuki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Letnia aura sprzyja seansom na świeżym powietrzu. Filmy, które można obejrzeć na Dolnym Mieście w ramach KinoPort to: 

  • 12.08.2022, godz. 21.00, piątek | Noc na Ziemi, reż. Jim Jarmusch, Francja, Niemcy, USA, Japonia, Wlk. Brytania, 1991, 129 min

Opis filmu: 5 taksówek. 5 miast. Jedna noc. Podróż z bohaterami podszytego czarnym humorem, zanurzonego w świetle miejskich latarni i neonów filmu, rozpoczynamy wieczorem w Los Angeles, by podążać przez nocny Nowy Jork, Paryż, Rzym i przywitać blady, zimowy świt w Helsinkach. Kierowców i pasażerów łączy na chwilę szczególna więź – taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia. Ktoś na chwilę zyskuje wgląd w cudze życie i może je naznaczy, może sam spojrzy na rzeczywistość w nowy sposób. Noc rozmyje kontury rzeczywistości i zmieni perspektywę. Na paryskiej ulicy zdarzy się chwila jasnowidzenia, Rzym w komiczny sposób połączy sacrum i profanum, w Helsinkach przyjdzie otrzeźwienie.

Ale to nie miasta były pierwszym wyborem Jima Jarmuscha. Podążał z kamerą tam, gdzie byli aktorzy, z którymi pragnął pracować: Gina Rowlandsi Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl i Giancarlo Esposito, Isaac de Bankolé i Beatrice Dalle, Roberto Benigni i Paolo Bonacelli, a także znani z filmów Akiego Kaurismäkiego – Matti Pellonpää, Sakari Kuosmanen, Kari Kyösti Väänänen, Tomi Salmela. Scenariusz powstał w ciągu zaledwie ośmiu dni, a autorem muzyki do filmu jest wieloletni współpracownik Jima Jarmuscha – Tom Waits.

  • 15.08.2022, godz. 21.30, poniedziałek | Kuba Guzik na tajemniczym lądzie, reż. Dennis Gansel, Niemcy, 2018, 105 min, Seans w ramach Festiwalu artystycznego dla dzieci Cud Nad Martwą Wisłą 2022

Opis filmu: Ekranizacja światowego bestsellera Michaela Endeautora książki, na podstawie której powstał słynny film fantasy: Niekończąca się opowieść. Fantastyczna podróż na kraniec świata, smoki, magia, piraci i ratowanie zaginionej księżniczki to wszystko i o wiele więcej czeka na ciekawego przygód chłopca, jego wiernego przyjaciela i ich niezwykłą lokomotywę!

Dawno, dawno temu, była sobie maleńka wyspa. Pewnego dnia trafia na nią tajemnicza paczka, a w niej chłopczyk Kuba Guzik. Po 10 latach, mały bohater wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, maszynistą Łukaszem, opuszczają wyspę w poszukiwaniu przygód. Trafiają do krainy cesarza Ping Pong, którego córka, księżniczka Li Si, została porwana przez piratów. Bohaterowie ruszają na ratunek. Przed nimi krainy pełne smoków, wulkanów i niebezpieczeństw, których nie spodziewa się nawet największa wyobraźnia. Zaczyna się największa przygoda!

  • 26.08.2022, godz. 21.00, piątek | C'mon C'mon, reż. Mike Mills, USA, 2021, 110 min

Opis filmu: „C'mon C'mon" to wielki powrót Mike'a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów", a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera" rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.

Phoenix wciela się w „C'mon C'mon" w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki. 

Kina plenerowe w Gdańsku

Hevelianum zaprasza przed Dom Zdrojowy w Brzeźnie na przegląd „Filmy z klimatem”. W programie seanse o ekologii, skutkach globalnego ocieplenia, kryzysie klimatycznym a także humanitarnym traktowaniu zwierząt.

  • 18.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Gunda, reż. Viktor Kosakovskiy, Norwegia, USA, 2021, 93 min | gość: Max Rykaczewski, specjalista ds. edukacji ekologicznej Hevelianum 
  • 25.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð), reż. Benedikt Erlingsson, Islandia, Francja, Ukraina 2018, 101 min | gość: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju spolecznego i równego traktowania.

Przed każdym seansem przewidziana jest półgodzinna dyskusja z gośćmi o szeroko pojętej ekologii. Wstęp jest bezpłatny. Słuchawki do silent cinema wypożyczane będą bezpośrednio przed pokazem na miejscu wydarzenia (parking przed Domem Zdrojowym, Gdańsk Brzeźno, ul. Zdrojowa 2).

Opisy filmów mozna znaleźć w osobnym komunikacie prasowym.

Kino na Szekspirowskim

Po krótkiej przerwie spowodowanej Festiwalem Szekspirowskim powraca najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Do końca sierpnia będzie można zobaczyć 7 filmów w wyjątkowej scenerii - z widokiem na dachy gdańskich kamienic.

W sierpniowym repertuarze znalazły się takie mocne tytuły sezonu jak: „Maki równoległe” Pedro Almodóvara, ostatni film mistrza kina hiszpańskiego z Penélope Cruz w roli głównej; „Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal, będąca adaptacją znanej powieści pisarki Eleny Ferrante , za który otrzymała Złote Lwy za scenariusz na Festiwalu w Wenecji; „C’mon C’mon” Mike’a Millsa, kameralny, czarno-biały, urzekający obraz o relacjach rodzinnych z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa.

Obejrzeć będzie można także norweski film „Najgorszy człowiek na świecie” Joachima Triera, słodko-gorzki portret pokolenia współczesnych trzydziestolatków, którzy wyłamują się ze społecznych stereotypów czy „Minari” w reżyserii Lee Isaac Chunga, zdobywcę Oskara za najlepszą rolę i bezapelacyjnego zwycięzcę Festiwalu w Sundance (2021r.), uniwersalną opowieść o sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory.

Nie zabraknie też filmu w duchu amerykańskiego kina niezależnego – „Paterson” legendarnego Jima Jarmuscha to film przepełniony charakterystycznym dla reżysera humorem i dystansem opowieści, który z każdą minutą zamienia się w odę do codzienności.

Szczegóły i bilety na stronie projektu.

Kino letnie w NOMUS-ie

Projekt jest już na półmetku. Podczas letnich pokazów filmowych w NOMUS-ie wyświetlone zostaną obrazy opowiadające o relacji człowieka i natury oraz o wpływie technologii w obliczu dynamicznych zmian klimatu.

W obliczu progresywnego rozwoju sztucznej inteligencji stawia widzów film „Nowy, lepszy człowiek”, którego fabuła wskazuje na dylematy z jakimi zmagają się naukowcy. Z kolei „Kwiat szczęścia” wprowadza w tajemniczy świat minimalistycznego i sterylnego laboratorium, w którym obserwujemy konsekwencje ingerencji człowieka w świat natury.

Letnim cyklem filmowym NOMUS rozpoczyna długofalowe przedsięwzięcie, w trakcie którego będzie obserwować, badać i poddawać krytycznemu namysłowi dokonujące się zmiany klimatyczne przez pryzmat międzygatunkowej wspólnoty.

Kuratorką cyklu filmowego jest Aleksandra Grzonkowska. Filmy wyświetlane są w oryginalnej wersji językowej, z polskimi napisami. Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny. Projekcje odbywają się w audytorium.

  • 19.08.2022, godz. 20.00, piątek | Nowy, lepszy człowiek, reż. Tommy Pallotta, Femke Wolting, Belgia, Holandia, USA, 2018, 79 min
  • 26.08.2022, godz. 20.00, piątek| Kwiat szczęścia, reż. Jessica Hausner, Niemcy, 2019, 100 min.

Opisy filmów można znaleźć na stronie NOMUS