PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nie śpij bo Cię przegłosują. Dziękujemy

Nie śpij bo Cię przegłosują. Dziękujemy
W ostatnich wyborach parlamentarnych frekwencja w całej Polsce była rekordowa i wyniosła 74,3% W Gdańsku była jeszcze wyższa - 81,5%. W ramach podziękowania dla mieszkanek i mieszkańców, w najbliższy weekend, przygotowano bezpłatny wstęp do instytucji kultury, teatrów i ciekawych obiektów w mieście. Trzy dzielnice z najwyższą frekwencją otrzymają nagrody.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Dwa tygodnie temu Państwowa Komisja Wyborcza, ogłosiła że w wyborach parlamentarnych głosowało 81,5% mieszkanek i mieszkańców naszego miasta. W naszym okręgu wyborczym numer 25 ta frekwencja wyniosła 75,8%. To historyczny wynik! Chcemy podziękować mieszkańcom za ten świetny wynik i dać też szansę do ciekawego spędzenia czasu. Kilka instytucji, nie tylko miejskich, ale także jedna prywatna, przygotowały specjalny program na najbliższy weekend 4-5 listopada – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

 Tegoroczne wybory parlamentarne miały najwyższą frekwencję w historii Polski.

 • W skali kraju frekwencja wyniosła 74,3%
 • W województwie pomorskim frekwencja wyniosła 75,3%
 • W okręgu wyborczym nr 25 frekwencja osiągnęła 75,8%
 • W Gdańsku frekwencja to 81,5%

Kampania internetowa o nazwie "Nie śpij, bo Cię przegłosują" w internecie, mediach tradycyjnych i społecznościowych, zyskała ponad 40 milionów odsłon.

Konferencja prasowa - podziękowanie za frekwencję. Prezydent Gdańska i Radni Miasta Gdańska na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk
Konferencja prasowa - podziękowanie za frekwencję. fot. G. Mehring

- Frekwencja wynosząca 81,5% to ogromny sukces mieszkanek i mieszkańców Gdańska. To plasuje nas w pierwszej czwórce, jeśli chodzi o rekordy frekwencji największych miast w Polsce. A co mnie, jako przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej szczególnie cieszy, to miażdżący wynik - przeszło 70% głosów oddanych na ugrupowania, które dotychczas były demokratyczną opozycją. Daje to szansę, żeby w kolejnych latach zmienić na poziomie centralnym optykę patrzenia na samorządy. To będzie dobry czas dla samorządów, dobry czas dla mieszkańców wszystkich miast w Polsce. Bardzo liczymy m.in. na odblokowanie środków z KPO, co pozwoli na realizację wielu inwestycji, na które mieszkańcy czekają od lat -powiedział Cezary Śpiewak – Dowbór, przewodniczący klubu KO w RMG.

Warto pamiętać, że wysoka frekwencja wyborcza jest ważna dla demokracji, ponieważ oznacza, że większa liczba obywateli wyraża swoją opinię i udział w procesie wyborczym.

- Pamiętam, jak pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz mówiła o swoim marzeniu. O tym, że marzy jej się, żeby frekwencja w Gdańsku przekroczyła 80%. W Gdańsku spełniają się marzenia, ale nie spełniają się same. Po prostu my wszyscy razem wiemy, jak pomóc im stawać się rzeczywistością – mówi Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska. - Wspominamy często o wyborach w roku 89, kiedy frekwencja wyniosła 62%, ale tegoroczna przekroczyła nawet tę historyczną, dotychczas najwyższą z roku 1919, która wynosiła 70%. Za to bardzo serdecznie wszystkim Państwu dziękuję.

- Gratulujemy wszystkim głosującym, aktywnym gdańszczanom i bardzo dziękujemy za to, że poszli do urn. Trzymajmy kciuki za rozsądek rządzących i ciągłą chęć współpracy liderów. Za nami znakomity wynik w wyborach do Sejmu i Senatu, ale przed nami będą wybory samorządowe. Zachęcam i apeluję, aby utrzymać ten poziom aktywności obywatelskiej i równie tłumnie w nich uczestniczyć już na wiosnę – mówił Andrzej Stelmasiewicz, Radny Miasta Gdańska.

W podziękowaniu za frekwencję

W najbliższy weekend 4-5 listopada wiele instytucji otwiera swoje podwoje dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Wydarzenie to ma na celu podziękowanie za udział w wyborach parlamentarnych oraz zaangażowanie w sprawy miasta i kraju.

- Instytucje, do których wstęp będzie nieodpłatny to m.in. Teatr Miniatura – bezpłatne wejściówki na spektakl „Co u diabła”, Teatr Szekspirowski – specjalne, godzinne zwiedzanie teatru zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Hevelianum i obiekty Muzeum Gdańska, Gdańskie ZOO – powiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Bardzo dziękuję także inwestorowi prywatnemu, właścicielom Olivia Business Center, bo także udostępnili taras widokowy na najwyższym punkcie naszego miasta, czyli Oliwia Star, które będzie dostępne na hasło „Frekwencja” dla odwiedzających. Mam nadzieję, że wielu z nas skorzysta z możliwości spotkania. 

Lista instytucji, które biorą udział w tej wyjątkowej inicjatywie, a także informacje o dostępności bezpłatnych biletów i godzinach otwarcia:

Polsat Plus Arena Gdańsk

 • 4 listopada (sobota) - 10:00-16:00, 5 listopada (niedziela) - 10:00-16:00
 • Szczegóły: Oferta obejmuje 7 wycieczek dziennie po 50 osób każda.
 • Osoby zainteresowane zwiedzaniem powinni zgłosić się do Sekretariatu Stadionu – wejście od ulicy Pokoleń Lechii Gdańsk 1 na 10-15 minut przed daną grupą godzinową 4 i 5.11 lub od 31.10.mogą zapisać się na zwiedzanie mailowo pod adresem: tours@arenagdansk.com

Europejskie Centrum Solidarności

 • Wystawa Stała i Wystawa Stocznia
 • Dostępne godziny otwarcia: 10:00-18:00
 • Bezpłatne bilety dostępne w kasie

Teatr Miniatura

 • Spektakle "Co u diabła" odbędą się 4 listopada o 12:00 i 5 listopada o 12:00.
 • Pula bezpłatnych wejściówek dostępna jest w kasie biletowej przed spektaklem lub wcześniej. Przy odbiorze należy podać hasło: FREKWENCJA.
 • Kasa biletowa otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00, a w sobotę i niedzielę od godz. 9.00. W poniedziałek oraz w środę (1 listopada) kasa jest zamknięta.
 • Pula bezpłatnych wejściówek jest ograniczona.

Teatr Szekspirowski

 • Oprowadzanie odbędzie się 4 listopada o 14:00 i 5 listopada o 14:00.
 • Bezpłatne oprowadzanie, grupy do 30 osób, zapisy pod adresem bow@teatrszekspirowski.pl.

Gdański Ogród Zoologiczny

 • Godziny otwarcia: 9:00-14:00 (zwiedzanie do 15:00)
 • Wstęp wolny, bez konieczności posiadania wejściówek.

IKM (Instytut Kultury Miejskiej)

 • Godziny otwarcia: Sobota: 10:00 – 20:00, Niedziela: 10:00 – 16:00.
 • Wstęp - bezpłatne wejściówki dostępne w Punkcie Informacji Kulturalnej na parterze – Targ Rakowy 11 - bezpośrednio przed wejściem do oglądania makiety.

Obiekty Muzeum Gdańska

 • Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena - bezpłatne bilety dostępne do godziny zamknięcia.
 • Muzeum Bursztynu będzie czynne w godzinach 10.00-18.00. Nieodpłatne bilety będą wydawane do godziny 17.00. W pozostałych dwóch oddziałach zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 10.00-16.00, zaś bilety wstępu będą wydawane nieodpłatnie do godz. 15.15.

Hevelianum

 • 4 listopada - 10:00-18:00, 5 listopada - 10:00-18:00
 • Bezpłatne bilety wstępu dostępne w kasie.

Olivia Star Top

 • Sobota 11:00-23:00, Niedziela 11:00-20:00
 • Dla uczestników dostępne bezpłatne parkingi.
 • Z 32 piętra podziwiać można wszystkie najważniejsze punkty Trójmiasta - między innymi gdańskie żurawie, sopockie molo czy klif w Orłowie. To absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Polski, w którym po prostu warto być!
 • Do dyspozycji Gości 32 piętra zostanie udostępnione także piętro 34, najwyższe piętro budynku Olivia Star, którego 6 metrowe przeszklenia gwarantują niezwykły widok oraz możliwość zrobienia wyjątkowych, pamiątkowych zdjęć.

Dla większości miejsc liczba wejść jest ograniczona, dlatego zalecamy wcześniejsze zapisy lub zgłoszenia. Hasło "FREKWENCJA" będzie umożliwiać dostęp do wielu atrakcji. To doskonała okazja do wspólnego świętowania i podziękowania dla mieszkańców Gdańska za ich aktywność i zaangażowanie w życie społeczności lokalnej oraz kraju.

Dzielnice z najwyższą frekwencją

- Mamy także prezent dla trzech dzielnic w Gdańsku, w których frekwencja była najwyższa. Dla tych najbardziej aktywnych spośród 35, przeznaczamy po 50 tys. zł na urządzenie kwietnika lub terenu zielonego. Miejsca, które zostaną ukwiecone, wypracujemy wspólnie z Radami Dzielnic, aktywnymi mieszkańcami oraz z Fundacją Gdańską, która będzie operatorem tego działania. Miejsca zostaną ukwiecone, by przypominały wielki, historyczny wynik – poinformowała prezydent Dulkiewicz. 

Dzielnice, w których osiągnięty został najwyższy wynik frekwencji to:

 • Obwodowa Komisja Wyborcza numer 160, ul. Otomińska (Kiełpino Górne, Rada Dzielnicy Kokoszki) - 90,84 proc.
 • Obwodowa Komisja Wyborcza numer 131, ul. Meissnera (Zaspa-Rozstaje) - 90,62 proc.
 • Obwodowa Komisja Wyborcza numer 70, ul. Stolema (Jasień) - 90,6 proc.