Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Najdłuższe zaćmienie księżyca w Centrum Hewelianum

W piątek 27 lipca trzy ciała niebieskie: Ziemia, Słońce i Księżyc ustawią się w jednej linii tak, że Ziemia oświetlona przez Słońce rzuci cień na powierzchnię Księżyca. Takie zjawisko nazywane jest zaćmieniem Księżyca. Tego dnia Centrum Hewelianum przygotowało nocne obserwacje nieba oraz liczne atrakcje.

A
A

W tym roku zjawisko zaćmienia księżyca nastąpi, gdy Księżyc znajdzie się w apogeum, czyli w punkcie orbity najbardziej odległym od Ziemi, dzięki czemu będzie to najdłuższe zaćmienie w XXI w. Powierzchnia Księżyca zanurzy się całkowicie w cieniu Ziemi na ponad 1,5 h! Wtedy, na skutek załamania promieni słonecznych w ziemskiej atmosferze, nasz naturalny satelita przybierze czerwoną barwę.

Dodatkową atrakcją na niebie będzie Mars (widoczny tej nocy poniżej Księżyca), który znajdzie się w opozycji, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Przy tym będzie on również wyjątkowo blisko Ziemi, co oznacza najlepsze warunki do obserwacji planetarnego sąsiada Ziemi.

O godz. 21.00 wieczór rozpocznie pokaz w planetarium. Dla wszystkich zainteresowanych Hewelianum przygotowało teleskop przez który będzie można podziwiać niezwykłe zjawiska na niebie. Mile widziani będą też goście z  własnymi teleskopami. Na wszystkich czekają leżaki i koce.

O godzinie 22.00 odbędzie się niezwykły koncert artysty multimedialnego Marka Zygmunta i pokazy obraz i dźwięk pt.: ”Fabryka Statków - Gdańsk” oraz (re)Konstrukcje.

Tego dnia, już od wschodu Księżyca  zapraszamy  na obserwacje do Centrum Hewelianum.

 

Joanna Bieganowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Centrum Hewelianum