Muzyczne Lato w Teatrze Leśnym
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Muzyczne Lato w Teatrze Leśnym

Muzyczne Lato w Teatrze Leśnym
Gdańskie Noce Jazsowe, koncerty z cyklu Nowe idzie od morza, oraz takie imprezy jak Młodzi Alternatywni, Festiwal Ireny Jarockiej czy Piknic Rockowy, to wydarzenia, które znalazły się w tegorocznym repertuarze Teatru Leśnego we Wrzeszczu. Hitem tego lata będzie koncert Wielkie Piękno – Orkiestra Kameralna Progress & Leszek Możdżer, kiedy to wykonane zostaną utwory skomponowane przez ojca i syna Góreckich. To pierwszy od lat koncert muzyki poważnej przy Jaśkowej Dolinie 45, którym od samego początku jego „drugiego” życia zawiaduje Winda GAK, jedna z placówek Gdańskiego Archipelagu Kultury.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Muzyczne Lato w Teatrze Leśnym, mat. GAK
Muzyczne Lato w Teatrze Leśnym, mat. GAK

Inauguracja letnich koncertów w Teatrze Leśnym odbędzie się w piątek, 17 czerwca. W ramach tegorocznych Gdańskich Nocy Jazsowych zaplanowano benefis Anny Domżalskiej - wykładowczyni Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wystąpią między innymi: Ralph Kaminski, Joanna Knitter i William Malcolm.
Anna Domżalska od 2003 roku związana jest z Akademią Muzyczną w Gdańsku, gdzie prowadzi klasę śpiewu oraz zajęcia z emisji głosu na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa. W 2012 roku zrealizowała ze swoimi studentami koncert piosenek Zygmunta Koniecznego "Pejzaż z Aniołami". Ten koncert zostanie powtórzony po dziesięciu latach z udziałem tych samych wykonawców.

Więcej informacji i bilety można znaleźć na facebooku Gdańskie Noce Jazsowe - Benefis Anny Domżalskiej.

Nocna Zmiana Bluesa i Tomek „Lipi” Lipski

Na sobotę, 18 czerwca zaplanowano Świętojańskie Blusowanie. Pierwszą część świętowania stanowić będzie Benefis Prymitywa, czyli uczczenie 25-lecia poetyckiej działalności Tomasza „Lipiego” Lipskiego. „Lipi” to gdański poeta, muzyk i animator kultury. Ma na koncie cztery tomiki poetyckie (ostatni pt. Prymityw wydany został w 2018 roku). Jest laureatem wielu konkursów poetyckich oraz stypendystą Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Gra także w zespole Ikenga Drummers. W Teatrze Leśnym Lipski wystąpi z własną grupą Lipi & Prymityw Band.

W ramach drugiej części imprezy wystąpi Nocna Zmiana Bluesa. Zespół dowodzony przez Sławka Wierzcholskiego to najstarsi, nieprzerwanie działający wykonawcy z kręgu bluesa w naszym kraju. Od 40 lat podróżują i koncertują dzieląc się swoją muzyczną pasją. Grupa występowała w całej Europie, a także w USA i Zimbabwe. Zespół ma na koncie 28 płyt, na których wykreowali własny, niepowtarzalny styl, będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek Wierzcholski – lider i założyciel zespołu został uhonorowany srebrnym medalem Gloria Artis.

Więcej informacji i bilety można znaleźć Benefis - Nocna Zmiana Bluesa, Tomek LIPI Lipski.

Koncert "Wielkie Piękno" - Leszek Możdżer i Orkiestra Kameralna Progress

Miasto Gdańsk i Gdański Archipelag Kultury i Winda GAK zapraszają na jedyny taki koncert w Teatrze Leśnym - Wielkie Piękno, czyli ojciec i syn Góreccy, Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa i gwiazda wieczoru - kompozytor, pianista jazzowy i twórca muzyki filmowej - Leszek Możdżer.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca o godz. 18:00.  Podczas koncertu „Wielkie Piękno” muzycy wykonją utwory Henryka i Mikołaja Góreckich, między innymi Trzy Utwory w Dawnym Stylu, Divertimento, czy Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową.

Jest to prawdopodobnie jedna z pierwszych tego typu konfiguracji repertuarowych. Utwory ojca i syna na jednym koncercie są wykonywane niezwykle rzadko.

Więcej informacji można znaleźć na wydarzeniu na Facebooku.

Cykl Wielkie Piękno będzie kontynuowany w kolejnych latach, a w 2023 roku planowany jest koncert największych hitów operowych.

Nowe trendy w Teatrze Leśnym

Ostatnie lata to próby wprowadzenia do repertuaru Teatru Leśnego nowych trendów. Najbliższy sezon zapowiada się niezwykle ciekawie, wśród wykonawców oprócz Możdżera pojawią się między innymi Ralph Kaminski i Weronika Korthals (17.06), Nocna Zmiana Bluesa (18.06), Jary Oddział Zamknięty (05.08, ale też Mitch & Mitch z muzyką Ennio Morricone (18.08), Krzysztof Ścierański i Emil Miszk (19.08) i Wanda Kwietniewska z zespołem Wanda i Banda (06.08).

- Szczególnie cieszę się z tego, że udało się spełnić nasze wielkie marzenie o zagraniu Góreckiego w Teatrze Leśnym, ale wierzymy też, że koncert „Jary Oddział Zamknięty - akustycznie” będzie początkiem nowego cyklu. W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z działającą we Wrzeszczu Fundacją Palma. Jej szefowie postanowili przenieść cykl „Nowe idzie od morza” do Teatru Leśnego, dzięki temu pojawi się między innymi Mitch & Mitch i Resina. Jazz zawsze był tutaj numerem 1, nadal nim pozostanie, ale dajemy też szansę innym gatunkom muzyki - mówi Beata Dunajewska, kierownik Windy GAK.

W zeszłym roku zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, ojciec polskiego jazzu, kompozytor muzyki filmowej, autor takich hitów jak „Jeszcze w zielone gramy”, „Nie bądź taki szybki Bill”. Jemu poświęcony będzie jeden dzień Gdańskich Nocy Jazsowych (19.08), jak zwykle w gwiazdorskiej obsadzie. Wystąpią między innymi: Dominik Bukowski, Przemek Dyakowski, Dorota Piotrowska i Oskar Feldman (Nowy Jork, saksofonista).

W sierpniu w programie Teatru Leśnego znajdą się również takie imprezy jak Młodzi Alternatywni, Festiwal Ireny Jarockiej czy Piknic Rockowy. Pełen repertuar poniżej.

Bilety do nabycia w przedsprzedaży w systemie bilety24.pl

Program wydarzeń:

 • 17.06 Gdańskie Noce Jazsowe: Benefis Anny Domżalskiej (Joanna Knitter, Ralph Kaminski, Weronika Korthals i inni)
 • 18.06 Benefis, Benefis: Nocna Zmiana Bluesa • Tomek „Lipi” Lipski
 • 19.06 Wielkie Piękno: Orkiestra Kameralna Progress & Leszek Możdżer
 • 04.08 Nowe Idzie od Morza: Bastarda & Sutari
 • 05.08 Rock w Teatrze: Jary Oddział Zamknięty • Marta Kruk
 • 06.08 Festiwal Ireny Jarockiej: Konkurs Wokalny • Wanda i Banda
 • 11.08 Nowe Idzie od Morza: Resina
 • 12.08 Młodzi Alternatywni: Sviniarsky Orchestra • Babyhats • Chrust
 • 13.08 Piknic Rockowy: Dj Fifi • Dj Jaca • Marta Kruk
 • 18.08 Nowe Idzie od Morza: Mitch & Mitch
 • 19.08 Gdańskie Noce Jazsowe: Main Stream Krzysztof Ścierański • Michał Bąk Quartetto • Wojtek Staroniewicz Quintet Feat. Erik Johannessen
 • 20.08 Gdańskie Noce Jazsowe: Tribute To Duduś Feldman/Piotrowska • Take It Easy