Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Morsko podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan

Jednym z haseł przewodnich tej edycji V Światowego Zjazdu Gdańszczan jest kultura marynistyczna. Dlatego w wielu wydarzeniach znajdziemy wyraźne odniesienia do naszego sąsiada – morza. Sprzyjać temu będą towarzyszące zjazdowi zlot Baltic Sail Gdańsk i regaty NordCup. Jedno jest pewne - Gdańsk między 6 a 8 lipca będzie na fali!

A
A

Strefę marynistyczną będziemy mogli odwiedzić na Ołowiance, gdzie swój punkt informacyjny będzie miał Baltic Sail. Ale również w pozostałych miejscach wyraźnie zaznaczą się elementy morskie. Spod Dworu Artusa na Ołowiankę, w piątek, 6 lipca przejdzie o 17:00 muzyczna parada żeglarzy i rekonstruktorów. W tym samym dniu będzie można obejrzeć wystawę „Żaglowce w twórczości Adama Werki” w rejonie Twierdzy Wisłoujście. W sobotę, 7 lipca również na terenach Twierdzy od 14:00 odbędzie się bitwa morska, czyli festiwal rekonstrukcyjny z pokazem wzorowanym na morskiej potyczce z XVII wieku. Ponadto w sobotę wieczorem zapraszamy na dwa, wyjątkowe wydarzenia. O 21:00 na Ołowiance będziemy bić rekord Polski w zbiorowym, plenerowym wykonaniu utworu „Morskie opowieści”. O 22:15 zapraszamy nad Motławę na seans filmowy na wodzie „Dwóch ludzi z szafą” R. Polańskiego. W niedzielę, 8 lipca o 15:00 zaś zapraszamy przy kanale Motławy na widowiskową paradę żaglowców (w tym roku przepłynie w sumie 80 jednostek pływających!) na zakończenie V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

Aktualny program Zjazdu: https://www.gdansk.pl/gdanszczanie

 

Żagiel na maszt!

W tym roku odbędzie się dwudziesta druga edycja zlotu kultowych żaglowców Baltic Sail Gdańsk. Od 5 do 8 lipca w gdańskiej marinie zagości m.in. nowy żaglowiec Mercedes – jeden z najnowszych statków w międzynarodowej flocie. To największa jednostka biorąca udział w zlocie. Na jego pokładzie mieści się aż 140 osób. Liczy sobie 50 metrów długości i ma 18 żagli o łącznej powierzchni 900 m². W tym roku w sumie cała flota oferuje 110 rejsów po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs potrwa około 3 godzin. Start – Targ Rybny.

Dodatkowo w ofercie Baltic Sail odbędą się zajęcia sportowe, kulturalne, edukacyjne, żeglarskie warsztaty. Wieczorem zaś odbywać się będą koncerty szantowe oraz pokaz laserowy.

Pełen program i więcej informacji na: balticsail.pl  

 

Szczęśliwa trzynastka

W podobnym czasie do Gdańska zagoszczą po raz trzynasty regaty NordCup. Pierwszy start odbędzie się w piątek, 29 czerwca (wyścig B8). W tym roku zadebiutuje wyścig załóg dwuosobowych, punktujących do cyklu PS Racing. W sobotę, 30 czerwca tradycyjnie pojawią się przedstawiciele klasy 420. We wtorek, 3 lipca zmagania podejmą jednostki Pucharu Polski klasy Laser. Również we wtorek zmierzą się najmłodsi żeglarze w Vector Sails Optimist Cup. Piątek, 6 lipca wystartuje w ramach Mistrzostw Polski klasa Flying Dutchman oraz Nautica 450. W sobotę, 7 lipca dołączą klasy Korsar i Sigma Active. W sobotę zawodnicy podejmą też wyzwanie w ramach 9 wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Bazą tegorocznych regat morskich od 6 do 8 lipca będzie marina przy ul. Szafarnia.

Więcej informacji: http://nordcup.pl/2018/05/szczesliwa-trzynastka-czyli-13-edycja-regat-nord-cup-gdansk

 

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy