Mer Mariupola na sesji Rady Miasta
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Mer Mariupola na sesji Rady Miasta

Mer Mariupola na sesji Rady Miasta
Gościem specjalnym XLVIII sesji Rady Miasta Gdańska był przez łącze internetowe Wadym Bojczenko – mer Mariupola, miasta partnerskiego Gdańska. Przedstawił dramatyczną sytuację okrążonego przez Rosjan miasta. Zaproponował również, aby upamiętnić bohaterstwo obrońców Mariupola w nazwie jednej z ulic w Gdańsku. – Będziemy szukać godnego miejsca – zadeklarowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Podziwiamy Waszą odwagę i determinację. Dziękujemy za to, że dziś walczycie także w naszym imieniu. W 1939 roku pół Europy powiedziało, że nie będzie umierać za Gdańsk. Dzisiaj to Wy, Ukraińcy, umieracie za Europę i europejskie wartości. Należy się Wam nie tylko najwyższy szacunek, ale realne wsparcie i pomoc. I obiecujemy, że będziemy to czynić. Sława Ukrainie! – przywitała gościa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Dziękuję Państwu za wsparcie i możliwość zabrania głosu. Nieprzypadkowo nadmorski Mariupol i nadbałtycki Gdańsk są miastami partnerskimi. Mamy dużo wspólnego – mówił Wadym Bojczenko. – Przemawiałem już kiedyś na tej sali, 28 marca 2018 roku i to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę przemawiać dzisiaj. Chciałbym przypomnieć także Pana prezydenta Pawła Adamowicza, który bardzo dobrze zdawał sobie sprawę, jak ważne jest partnerstwo Gdańska i Mariupola, jak ważne są wartości europejskie.

Mer Mariupola przypomniał bombardowania szpitali dziecięcych i położniczych w mieście oraz atak na Teatr Dramatyczny, w którym schroniło się 900 mieszkańców – trzysta osób zginęło.

Sesja Rady Miasta Gdańska, 31 marca 2022 roku. Fot. D. Paszliński
Sesja Rady Miasta Gdańska, 31 marca 2022 roku. Fot. D. Paszliński

Dramatyczna sytuacja humanitarna

- Obecnie ponad 60 procent infrastruktury miasta jest kompletnie zniszczona. Mamy też bardzo trudną sytuację humanitarną. W mieście znajduje się 160 tysięcy mieszkańców. Nie ma wody, prądu ani gazu. Miasto jest odcięte od świata, a wokół niego i na jego przedmieściach toczą się walki. Dlatego prosimy, błagamy wręcz o zorganizowanie korytarzy humanitarnych, by ludność cywilna mogła opuścić Mariupol – apelował mer Bojczenko, dziękując także za dotychczasową pomoc. – Pomoc, którą otrzymujemy od partnerów, w tym od Gdańska, jest dla nas ogromnie ważna. Każdy konwój humanitarny to realna pomoc dla ludzi, na którą oni czekają.

Mariupol w Gdańsku, Gdańsk w Mariupolu

- Bardzo ważnym, symbolicznym gestem wsparcia dla nas byłoby nadanie jednej z ulic Gdańska imienia miasta-bohatera Mariupola. To tytuł, który prezydent Zelenski nadał naszemu miastu – mówił mer Bojczenko. –  Miastu, które tyle wycierpiało podczas rosyjskiej agresji i które dalej niezłomnie walczy. Taka nazwa ulicy oznaczałaby że Mariupol jest obecny w sercu każdego gdańszczanina. Jestem pewien, że zwyciężymy i odbudujemy Mariuopl. W tym odbudowanym mieście także będzie ulica miasta Gdańska.

- Deklaruję, że będziemy szukać godnego miejsca, aby upamiętnić bohaterskie miasto Mariupol – odpowiedziała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze