Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Maseczki w dowód solidarności

Noszenie maseczek to dowód solidarności z innymi, troski o nich. W czasach, kiedy musimy dbać o zdrowie swoje i innych zakładajmy maseczki, aby chronić tych, z którymi spotykamy się w sklepie czy na ulicy. Od czwartku, 16 kwietnia zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe. Obowiązkowo zakryły usta i nos także gdańskie pomniki i symbolicznie - tramwaje.

A
A

W dowód solidarności 

Pojazdy spółki Gdańskich Autobusów i Tramwajów są przestrzenią wielu akcji prospołecznych angażujących mieszkańców/pasażerów. Teraz tramwaj ubrany w maseczkę uszytą z inicjatywy miasta przez z artystę Bartosza Zimniaka we współpracy z Fundacją Nielada Historia, Spółdzielnią Socjalną Zeroban oraz Fundacją Mewka. Maseczki te zostały uszyte w duchu zero waste z używanych banerów reklamowych, po to aby zwrócić uwagę, że mimo walki z koronawirusem powinniśmy pamiętać także o kryzysie klimatycznym, który nadal pozostaje globalnym problemem każdego z nas. Tramwaj będzie kursował na linii 6, na trasie Jelitkowo - Łostowice Świętokrzyska. Gdańskie autobusy i tramwaje angażują się też w inne akcje społeczne. W ramach odpowiedzi na narastający problem społeczny, jakim stały się zadłużenia mieszkańców, zabytkowy tramwaj co roku bierze udział w akcji “Weź bilet i skasuj długi”, od kilku już lat autobus GAiT zmienia sią w „Autobus SOS” dedykowany pomocy osobom w kryzysie bezdomności w czasie, gdy ci najbardziej tego potrzebują. Od wielu lat w mikołajkowym tramwaju odbywa się akcja realizowana wraz z Fundacją z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką – „Zrób prezent – podziel się sobą”. Każdego roku historyczne pojazdy GAiT grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wraz z mieszkańcami świętują także Dzień Kobiet, czy Walentynki. 

Maseczki na gdańskich tramwajach
Maseczki na gdańskich tramwajach
Piotr Połoczański

 

Także Neptun, symbol Gdańska, jeden z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich zabytków, aby być jak najbliżej mieszkańców od lat symbolicznie angażuje się w wiele inicjatyw. W trudnym czasie epidemii symbol Gdańska nie mógł pozostać niewzruszony, dlatego na znak solidarności z gdańszczankami i gdańszczanami oraz troski o ich zdrowie od 16 kwietnia Neptun zasłoni usta i nos maseczką.  Neptun uczestniczy też w wielu innych akcjach, czasem dla ich podkreślenia zmienia kolor wieczornego podświetlenia fontanny np. biało-czerwony z okazji Święta Niepodległości, niebieski w Światowy Dzień Autyzmu, zielony podczas Szczytu Klimatycznego COP25. Czasem na posągu mitycznego króla mórz pojawiają się związane z daną chwilą przedmioty, np. zielona koszulka wolontariusza podczas Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu czy szalik kibica podczas Mundialu 2018. Także stojący na Targu Drzewnym pomnik Jana III Sobieskiego, pomnik dr Stefana Michalakapomnik z Oskarkiem, pomnik gdańskiego rajcy i wielkiego astronoma Jana Heweliusza od czwartku zasłonią twarze by wspólnie z mieszkańcami gdańska przetrwać ten trudny czas. 

Maseczki na gdańskie pomniki uszyła nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku, pani Anna Krause, która wspólnie z nauczycielami i rodzicami już od kilku tygodni szyje maseczki. 

W czwartkowe popołudnie maseczka trafi też na napis GDAŃSK, który stoi na Ołowiance. 

Neptun nosi maskę
Neptun nosi maskę
Piotr Połoczański

 

Maseczki dla najbardziej potrzebujących 

Miasto Gdańsk wspiera obywatelskie inicjatywy szycia maseczek. Tylko w samym Gdańsku, maseczki domowym sposobem szyje 1000 osób. Miasto wspiera organizacje pozarządowe w zakupie materiału, a maseczki  przekazywane najstarszym i najsłabszym mieszkańcom Gdańska, którzy nie mogą liczyć na wsparcie lub opiekę ze strony rodziny/bliskich. Równolegle dla służb, a także Ochotniczej Straży Pożarnej miasto zakupiło specjalistyczne kombinezony i maseczki, sprzęt dla szpitali, czy niezbędny sprzęt dla służb miejskich. 

Maseczki powędrują do gdańskich seniorek i seniorów. 

- 4 tysiące maseczek wielokrotnego użytku kupione przez Miasto Gdańsk już dziś powędruje do seniorów, najuboższych i osób potrzebujących! Do każdej maseczki dołączona jest instrukcja obsługi oraz dezynfekcji. Maski w pierwszej kolejności trafią do opiekunów i liderów klubów oraz seniorów i seniorki. Wolontariatgdansk wraz z Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku zbierają informacje o zapotrzebowaniu na maseczki, które będą na bieżąco dostarczane pod wskazane adresy - czytamy na facebooku prezydent Aleksandry Dulkiewicz. 

Od początku pandemii miasto deklaruje także wsparcie dla szpitali i pracowników służby zdrowia oraz służb miejskich. Deklaracje te poparte są zakupem m.in. środków ochrony osobistej i 2200 testów na koronawirusa. Wśród zakupionych rzeczy znajduje się m.in. 140 tysięcy maseczek sterylnych oraz 30 tysięcy maseczek niesterylnych. 

Gdańsk szyje maseczki 

Od początku trwania epidemii Inicjatywa #ngosySZYJĄMASKI3city, w którą zaangażowane są: Fundacja Kobiety Wędrowne m.in. Fundacji Nielada Historia, Fundacji 3maliny, Fundacji AID Ratunek, Fundacji Mewka, Spółdzielni Socjalnej Zeroban, Stowarzyszeniu Morena, Spółdzielni Socjalnej Heca oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku wzięły sprawy w swoje ręce i szyją maseczki higieniczne m.in. dla szpitali. Każdy kto umie szyć, ma maszynę lub odrobinę chęci, aby się nauczyć szyć - może dołączyć 

Już w marcu na nieformalnej grupie samopomocy #widzialnarekatrójmiasta na Fb inicjatorki szukały chętnych do szycia maseczek i wsparcia projektu, chęć niesienia pomocy tylko w ciągu pierwszej doby zgłosiło 150 osób, teraz jest ich znacznie więcej. Wolontariusze, którzy szyją maseczki mogą korzystać m.in. z sal udostępnionych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Zaspie. 

Dbajmy o Gdańsk 

Pamiętajmy, że zużyte maseczki czy rękawiczki wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, tak aby nie zanieczyszczały one trójmiejskich chodników oraz ulic. 

Zobacz jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczkę link: https://www.facebook.com/A.Dulkiewicz/videos/151917166249791/

Joanna Bieganowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy