Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mamy sto boisk a będziemy mieli jeszcze więcej!

Przy gdańskich szkołach w ciągu minionych 12 lat powstało sto nowoczesnych boisk. Setny kompleks sportowy został otwarty w poniedziałek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 przy ul. Krasickiego 10 w Brzeźnie. Pierwszy rzut piłką do bramki wykonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

A
A

Gdańsk jest jedynym miastem w  Polsce, które zbudowało tak wiele boisk. Jest krajowym liderem pod tym względem. Większość gdańskich szkół ma już do dyspozycji nowoczesne kompleksy sportowe.

Prezydent Gdańska podczas uroczystości przypomniał, że w 2006 r. gdy zapadła decyzja o tym, że to w Polsce, m.in. w Gdańsku i na Ukrainie odbędą się  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 to powstało wtedy też marzenie, żeby nie tylko zbudować najpiękniejszy stadion piłkarski w Letnicy ale żeby też zbudować nowoczesne boiska wielofunkcyjne przy każdej gdańskiej szkole – mówił prezydent.

Symboliczne otwarcie boiska przez Prezydenta Pawła Adamowicza i uczniów
Symboliczne otwarcie boiska przez Prezydenta Pawła Adamowicza i uczniów
Dominik Paszliński/gdansk.pl

-Życzę wam aby kompleks służył wam i kolejnym rocznikom dziewcząt i chłopców – mówił Paweł Adamowicz do zgromadzonych uczniów i nauczycieli szkoły na Brzeźnie.Zaapelował do dyrektor szkoły, Aleksandry Masalon o to, aby kompleks był także udostępniany mieszkańcom, także po godzinach pracy placówki. Uczniowie szkoły wręczyli prezydentowi Gdańska dyplom „Przyjaciela szkoły za życzliwość i okazane wsparcie”. Dyrektor przyznała, że nowy kompleks sportowy był marzeniem nie tylko dzieci, młodzieży ale też dorosłych mieszkańców Brzeźna.

W ZSO nr 10 przebudowane zostało boisko o nawierzchni asfaltowej na wielofunkcyjne boisko o bezpiecznej nawierzchni przeznaczone do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. Na terenie kompleksu powstała także bieżnia lekkoatletyczna z nawierzchnią poliuretanową, zeskocznia do skoku w dal, siłownia zewnętrzna oraz plac sportowy o nawierzchni z kostki brukowej.

Nowy kompleks sportowy przy SZO nr 10
Nowy kompleks sportowy przy SZO nr 10
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Powstało też boisko do piłki nożnej wraz z infrastrukturą sportową obejmującą wymianę nawierzchni boiska z asfaltobetonu na boisko z nawierzchnią z trawy sztucznej, utwardzone dojścia dla pieszych oraz elementy małej architektury, m.in. ławki i trybuny. Na nowym i kolorowym placu zabaw znajdują się m.in. urządzenia przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Plac ma bezpieczną poliuretanową nawierzchnię. Koszt budowy kompleksu to ok. 1,4 mln zł.  

Nowy kompleks sportowy przy ZSO nr 10
Nowy kompleks sportowy przy ZSO nr 10
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kolejne dwa wielofunkcyjne boiska zostaną otwarte w najbliższych tygodniach przy Szkole Podstawowej nr 84 w Gdańsku – Kiełpinie Górnym przy ul. Otomińskiej oraz przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych przy ul. Czyżewskiego.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przygotowuje się do budowy boisk wraz z zagospodarowaniem terenu Szkoły Podstawowej nr 52 przy ul. Kościuszki. Zakończenie inwestycji planowane jest na maj przyszłego roku.

Z nowoczesnych, przyszkolnych boisk ma prawo korzystać każdy mieszkaniec Gdańska. Obiekty nadal będą powstawać. Intencją władz miasta jest aby przy każdej szkole w Gdańsku było nowe boisko.

 

Link do wykazu wszystkich boisk i zasad korzystania z nowych obiektów:

https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-rozwoju-spolecznego/nowe-boiska-nowe-mozliwosci-zasady-korzystania-z-nowych-obiektow,a,17104

 

 

Bożena Leszczyńska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy