PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Magia Świąt w gdańskich dzielnicach

Magia Świąt w gdańskich dzielnicach
Wspólne śpiewanie kolęd, występy muzyczne, świąteczne gry i zabawy, smaczne poczęstunki i spotkania ze św. Mikołajem. To tylko część atrakcji, które będą towarzyszyły odpaleniu światełek na 14 choinkach w dzielnicach Gdańska. Pierwsze z wydarzeń zaplanowano już na sobotę, 3 grudnia. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zielone drzewka mają nie tylko ozdobić okolicę, ale też spowodować uśmiech na twarzach mieszkańców i przechodniów. Spotkania przy uroczystym odpaleniu choinek są także dobrą okazją do spotkań i integracji mieszkańców. Bożonarodzeniowym klimatem będą mogli się cieszyć mieszkańcy Osowej, Jasienia, Wyspy Sobieszewskiej, Zaspy Rozstaje, Śródmieścia, Letnicy, Nowego Portu, Ujeściska-Łostowic, Żabianki, Piecek-Migowa, Oruni, Świbna i Wrzeszcza Górnego.  

W nadawaniu magicznego klimatu uczestniczyć będą Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu i Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. Obecni będą także gospodarze miejsca i organizatorzy wydarzeń- przedstawiciele Rad Dzielnic, którzy poprzez szereg podejmowanych inicjatyw działają na rzecz lokalnych społeczności. 

Szczegółowy harmonogram zapalania światełek na choinkach w poszczególnych dzielnicach

sobota, 3 grudnia 

 • Osowa, Park Chirona, godz. 17.00 - z udziałem Piotra Grzelaka, zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji

Już po raz czwarty do Osowej zawita św. Mikołaj, aby oficjalnie odpalić święta. W programie wspólne śpiewanie kolęd i piosenek oraz słodki poczęstunek.

 • Jasień, ul. Damroki 2, godz. 18.30 - z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

Radosne wydarzenie w dzielnicy umili muzyka na żywo w wykonaniu akordeonisty i wspólne śpiewanie kolęd. Nie zabraknie też świątecznych życzeń i słodkości dla najmłodszych.   

niedziela, 4 grudnia 

 • Sobieszewo, przy naturalnej choince, ul. Turystyczna 3, godz. 16.00 

Tego dnia już od godz. 13.00 będą czekały na mieszkańców liczne atrakcje. Pomocnicy św. Mikołaja szykują warsztaty, podczas których będzie można zrobić karmniki z przysmakami dla ptaków, napisać świąteczne listy z przesłaniem dla przyjaciół i ozdobić domki i piernikowe ciasteczka. O godz. 16.30 zaplanowano koncert kolęd w wykonaniu zespołu muzycznego „Rokocinianki”. Na wszystkich łasuchów będzie czekał stół w łakociami i czekoladowa fontanna. Przez całe spotkanie św. Mikołaj będzie czytał dzieciom w swojej chacie zimowe opowieści.  

poniedziałek, 5 grudnia 

 • Zaspa Rozstaje, Park Jana Pawła II, godz. 19.00 - z udziałem Piotra Grzelaka, zastępcy prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji

W tym roku oprócz choinki dzielnicę ozdobią także nowe, świąteczne iluminacje. Odpalenie światełek na choince poprzedzi parada świąteczna, która ruszy o 18.30 ze skrzyżowania ulic Jana Pawła II oraz Meissnera. W programie także spektakl taneczno-akrobatyczny z elementami fireshow  "Zaczarowane zwierciadło", animacje dla dzieci oraz występy przedszkolaków z lokalnych placówek. Na miejscu planowany jest także drobny poczęstunek dla uczestników od lokalnej restauracji oraz kiermasz ozdób świątecznych przygotowany przez szkołę. W planach jest również Konkurs świąteczny z nagrodami. Więcej o konkursie będzie można dowiedzieć się na facebooku Rady Dzielnicy Zaspa Rozstaje już wkrótce. 

wtorek, 6 grudnia 

 • Śródmieście, ul. Biskupia 4, godz. 17.00 – z udziałem Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych

Podczas wydarzenia czekają na dzieci m.in. Teatrzyk Barnaba, konkursy i zabawy. Uczestnicy będziemy wieszać ozdoby choinkowe, pośpiewamy piosenki, będzie poczęstunek no i Mikołaj z prezentami.  

 • Letnica, u zbiegu ulic Starowiejskiej i Uczniowskiej, godz. 18.30 – z udziałem Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych

Letnica w tym roku odpali światełka na choince już po raz 8. Wydarzeniu będzie towarzyszyło śpiewanie kolęd z Bogusławem Olszonowiczem i  Bernardem Dornowskim Ex Czerwone Gitary Przed zapaleniem światełka Rada Dzielnicy zaprasza najmłodszych letniczan na godz. 17.00  do siedziby Gdańskiego Archipelagu Kultury Gama przy ul. Starowiejskiej. Tam odbędzie się  ,,Bal Postaci Z Bajek". Dzieci w strojach ulubionych bajkowych bohaterów przejdą razem z Mikołajem pod choinkę. Na godz. 19.00 zorganizowano dla seniorek i seniorów wigilię, która będzie się w siedzibie Rady Dzielnicy przy ul. Uczniowskiej 22 . Mikołaj przygotował dla dzieci i seniorów upominki, a dla mieszkańców Pani Mikołajkowa upiekła słodkie pierniki. 

środa, 7 grudnia 

 • Nowy Port, Plac Wolności, godz. 16.30 - z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

Zabawa rozpocznie się już o godz. 15.30 świątecznym korowodem, który wyruszy z terenu dawnego żłobka przy placu Gustkowicza. Spotkanie ze świętym Mikołajem na Placu Wolności umilą świąteczne warsztaty z tworzenia najdłuższego łańcuch świątecznego i gorący poczęstunek.  

 • Ujeścisko-Łostowice, zbiornik Jeleniogórska - przy ul. Człuchowskiej, godz. 18.30 z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

W tej dzielnicy wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy. W programie mikołajkowe tańce i nietypowe zawody m.in. jedzenie piernika, przeciskanie się przez komin, wyścigi reniferowych zaprzęgów i pisanie najdłuższego listu do św. Mikołaja. Nie zabraknie także quizu o świętach i wielu innych niespodzianek.  

Rada Dzielnicy na przedświąteczny czas przygotowała także inne wydarzenia: 3 grudnia odbędzie się mikołajkowy turniej szachowy im. prof. Jerzego Sampa, 4. grudnia mikołajkowe zabawy z mapą, a 8 grudnia warsztaty pisania kartek świątecznych. Spotkanie dla osób starszych i samotnych odbędzie się 10 grudnia, o godz. 12.00 w SP nr 86 przy ul. Wielkopolskiej.  

czwartek, 8 grudnia 

 • Śródmieście, skrzyżowanie ulic Toruńskiej i Wróbla, godz. 17.00 - z udziałem Piotra Kryszewskiego, zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych

Mikołajkowa rozpocznie się już od godz. 16.00. zaplanowano rodzinny festyn z wieloma atrakcjami, kiermaszem, warsztatami, występami, konkursami i ciepłymi napojami. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 • Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, skwer u zbiegu ulic Pomorskiej i Gospody, godz. 18.30 - z udziałem Moniki Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania

Przygotowano atrakcje dla dzieci, zabawy z animatorem i słodką niespodzianka dla wszystkich uczestników wydarzenia. Dzień później, 9 grudnia w godz. 17.00-19.00 odbędzie się spotkanie z Mikołajem w Osiedlowym Klubie Feluka. Tam także zaplanowano animacje dla dzieci i słodkości, a dobrą zabawę uwieczni FotoBudka.  

piątek, 9 grudnia 

 • Piecki-Migowo, skrzyżowanie ulic Rakoczego i Bulońskiej, godz. 18.00 - z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

W programie wydarzenia zaplanowano ognisko i koncert, a uczestnicy mogą liczyć na słodkie drobiazgi od św. Mikołaja. Będzie to także okazja do zrobienia sobie zdjęcia pod choinką. 

Rada Dzielnicy Piecki Migowo przygotowała dla mieszkańców niespodziankę także kilka dni wcześniej, we wtorek, 6 grudnia w Centrum Kultury na Morenie im. Jana Pawła II o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z iluzjonistą. 8 grudnia na godz. 11.30 na w sali koncertowej SP nr 1 zaplanowano „Dzień dla Seniora”. Będzie można wziąć udział w przestawieniu, wspólnym śpiewaniu kolęd i skosztować przygotowanych słodkości.   

sobota, 10 grudnia 

 • Orunia-Św. Wojciech-Lipce, ul. Gościnna, godz. 16.00 - z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Będzie to już XXIII Gwiazda na Oruni. W programie przewidziano wiele atrakcji, zwłaszcza dla młodych uczestników. Już od godz. 14.00 będzie można odwiedzić świąteczny kiermasz. Wtedy też zaczną się wystęoy na scenie. Rozświetlenie choinki poprzedzi pokaz artystyczny przygotowany przez GAK, wystąpi Laura i jej zespół. Pod wykuszem frontowym Kawiarni Kuźnia będzie oczekiwał Mikołaj na tronie. Przez cały czas trwania imprezy będzie otwarty też warsztat kowalski, żeby wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć, jak wygląda praca kowala. Zaplanowana jest także kwesta na rzecz hospicjum. 

 • Świbno, skrzyżowanie Boguckiego i Świbnieńskiej, godz. 16.00 z udziałem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

 • Wrzeszcz Górny, Plac Czerwonych Gitar, godz. 17.30 

Wydarzenia w innych częściach miasta 

Mikołajkowe wydarzenia odbędą się także na Chełmie. W sobotę, 3 grudnia w godz. 10.00-12.00. Będzie tam można wspólnie spędzić czas popijając gorącą czekoladę przy dźwiękach świątecznych piosenek  

W sobotę, 10 grudnia wydarzenia dla mieszkańców planuje także Rada Dzielnicy Aniołki. O godz. 11.00 odbędą się warsztaty zdobienia bombek, na których dzieci własnoręcznie ozdobią bombki, którymi przystroją później domowe choinki. O godz. 13.00 rusza Mikołajkowa rodzinna gra terenowa, podczas uczestnicy będą pisali listy do św. Mikołaja, wezmą udział w quizie o reniferach i zapakują mega-prezenty.  Zapisywać można się pisząc na adres mailowy: zd.aniolki@gmail.com oraz telefonicznie: 501 122 144. 

Także 10 grudnia, o godz. 13.00 odbędzie coroczna tradycyjna wigilia dla seniorów organizowana wspólnie przez Radę Dzielnicy Olszynka wraz ze SP nr 59. 

Magiczna wizyta wyczekiwanego gościa

W poniedziałek, 5 grudnia, o godzinie 17.00 na mieszkańców i mieszkanki Gdańska, a także wszystkich miłośników naszego miasta czeka niespodzianka. Od strony Targu Rybnego na Motławie pojawi się ozdobiony lampkami i świetlnymi łańcuchami żaglowiec „Bonawentura”. Na jego pokładzie płynąć będzie Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość zacumuje przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów i ok. godz. 17.30 wyruszy w barwnym korowodzie z Mostu Stągiewnego na Długi Targ.

Podczas wyjątkowej wizyty nie zabraknie także niespodzianek. Uroczystości towarzyszyć będą występy artystyczne Teatru GAK i Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz koncert zespołu Taraban i kwartetu jazzowego.

Gdańska Choinka to wydarzenie, które odbywa się od ponad 30 lat. Przy fontannie Neptuna stanie drzewko udekorowane pół tysiącem lampek ledowych, bombkami i innymi gwiazdkowymi ozdobami. Pierwsze ustawienie choinki na Długim Targu przy fontannie Neptuna i uroczyste zapalenie na niej świeczek odbyło się w grudniu 1989 roku - była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. W tym roku uroczyste zapalenie światełek odbędzie się około godz. 18.00.