Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

„Lokal na start za złotówkę” - składanie ofert do 29 marca

Jeszcze tylko do czwartku, 29 marca, trwa nabór ofert w programie „Lokal na start za złotówkę” skierowanym do początkujących mikro przedsiębiorców szukających miejsca na prowadzenie swojej działalności. Mogą skorzystać z oferty wynajmu lokali z zasobu miasta i przez trzy lata zostać najemcą na preferencyjnych warunkach.

A
A

- Zachęceni pozytywnymi efektami pierwszej edycji tego projektu, zdecydowaliśmy się na jego kontynuację. Przez pierwszy rok najmu opłata wynosi symboliczną złotówkę za metr kwadratowy powierzchni, a jak wiemy, to właśnie pierwsze miesiące są dla nowego przedsiębiorcy najtrudniejsze i wymagają nakładów finansowych. Dlatego też uczestnikom programu zapewniamy znaczną ulgę w opłatach za czynsz, by zaoszczędzone środki mogli przeznaczyć na rozwój firmy. W drugiej edycji czeka na nich 5 lokali zlokalizowanych w różnych dzielnicach Gdańska- wyjaśnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej

Prawo najmu lokalu użytkowego za złotówkę mają osoby, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie oferty, rozpoczęły własną działalność gospodarczą. Przez drugi i trzeci rok najmu również obowiązują atrakcyjne warunki. Będzie to odpowiednio 40% stawki czynszu zaoferowanej w pisemnym konkursie ofert, a w trzecim roku 70% stawki czynszu. Najemca oprócz stawek ponosić będzie koszty utrzymania lokalu.

- Osoby pragnące wziąć udział w programie, powinny wybrać lokal z dedykowanej puli lokali, a następnie złożyć ofertę w konkursie lub wniosek o jego ogłoszenie. Termin upływa 29 marca. Lokalizacje są bardzo różne: od Oliwy do Przeróbki. Warto skorzystać z naszych propozycji - zapewnia Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Podstawową korzyścią płynącą z udziału w programie jest oszczędność środków finansowych, które przedsiębiorca może wykorzystać na: modernizację lokalu do własnych potrzeb, promocję i reklamę swojej działalności, zakup narzędzi niezbędnych w pracy, wypracowanie marki itp.

Warunki przystąpienia do programu:

Składając ofertę na najem lokalu należy w szczególności:

  • określić rodzaj działalności, jaką zamierza się prowadzić we wskazanym przez siebie lokalu oraz oferowaną wysokość stawki czynszu najmu, której wysokość nie może być niższa niż stawka określona w zaproszeniu do składania ofert
  • dołączyć aktualne, wystawione nie wcześniej niż trzy miesiące przed datą złożenia oferty, dokumenty identyfikujące podmiot składający ofertę np. wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego
  • wykazać, że jest się podmiotem, który w okresie 12 (24, 36) miesięcy poprzedzających złożenie oferty rozpoczął działalność gospodarczą
  • złożyć oświadczenie, że nie jest się najemcą użytkowego lokalu komunalnego

Wykaz lokali dostępnych w drugiej edycji:

  1. Bohaterów Getta Warszawskiego 16 - Wrzeszcz Górny - pow. 30,15 m2
  2. Brzechwy 2 - Przeróbka - pow. 33,40 m2
  3. Na Zaspę 55/56 - Nowy Port - pow. 33,89 m2
  4. Osiedle 2 - Olszynka - pow. 64,06 m2
  5. Wita Stwosza 73 - pom. 119 - Oliwa - pow. 15,58 m2

Lokale wytypowane do najmu, zlokalizowane są również w rejonach objętych rewitalizacją, co znacząco wpłynie na rozwój tych obszarów, zgodnie z założeniami opracowywanych programów rewitalizacji. Program „Lokal na start za złotówkę” realizuje założenia miejskich Programów Operacyjnych: Innowacyjność i Przedsiębiorczość, Infrastruktura — w ramach Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus.

Pierwsza edycja programu została ogłoszona jesienią 2016 r. W puli było dostępnych 10 lokali, z czego siedem zostało wynajętych przez młodych przedsiębiorców. Przeznaczyli je m. in. na pracownię wystawienniczo-warsztatową, sklep z obuwiem i odzieżą, pracownię projektowania i produkcji ubranek dla dzieci z ekologicznych materiałów, gabinet doradztwa psychologicznego oraz biura.

Więcej informacji na: https://www.gznk.pl/nieruchomosci/lokale-uzytkowe/filtruj-status-program-1-zl#lista

 

Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy