Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Już dziś 26. Orszak św. Łucji na Długim Targu

Od 1992 roku do Gdańska przyjeżdża co roku Orszak św. Łucji. Na spotkanie z orszakiem zapraszamy w poniedziałek, 3 grudnia w godz. 16.00-17.00. Orszak przejdzie ulicą Długą i Długim Targiem. W pobliżu fontanny Neptuna odbędzie się zaś krótki koncert.

A
A

Orszak św. Łucji przyjeżdża do Gdańska ze szwedzkiego miasta Kalmar. W 1991 roku Gdańsk podpisał umowę partnerską z tym miastem, w ramach której jedną z form współpracy, jest promocja kultury szwedzkiej. Realizowane jest to w sympatycznej formie – gościnnego koncertu przed szwedzkim świętem Dniem św. Łucji (Luciadagen), uważanym za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Początkowo do Gdańska przybywały małe dziewczęta, teraz udział biorą nastoletnie dziewczyny, które odznaczają się wielkimi umiejętnościami wokalnymi. Od wielu lat orszak w Kalmar jest wybierany wieloetapowo. Jedna z lokalnych gazet ogłasza konkurs na orszak i rolę św. Łucji. Młode dziewczęta wysyłają swoje zgłoszenia, spośród których mieszkańcy wybierają dziesięć swoich faworytek. Komisja konkursowa wybiera z nich siedem. I w czasie, w którym „Łucje” występują w Gdańsku, ta sama komisja wybiera tę, która w Dniu św. Łucji będzie pełnić najważniejszą rolę. Co roku jest inny skład orszaku.

Uczestniczki Orszaku św. Łucji zaśpiewały w Urzędzie Miejskim tradycyjne szwedzkie kolędy, to generalna próba przed koncertem dla mieszkańców
Uczestniczki Orszaku św. Łucji zaśpiewały w Urzędzie Miejskim tradycyjne szwedzkie kolędy, to generalna próba przed koncertem dla mieszkańców
Materiały Prasowe

W imieniu prezydenta miasta Gdańska i mieszkańców orszak powitał oraz podziękował za występ zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – Cieszymy się, że podtrzymujecie tę szwedzką tradycję i my jako gdańszczanie możemy w niej też uczestniczyć. Wszystkim nam grudzień kojarzy się z mrokiem, chłodem i tym, co niesie zima. Wy zawsze przynosicie światło i ciepło, które gości w naszych sercach – mówi Piotr Grzelak.

Na podziękowania odpowiedziała Margita Ivholm, przedstawicielka i opiekunka szwedzkiej delegacji: – Chciałabym bardzo podziękować, że możemy kolejny raz tutaj gościć. W tym roku przybyliśmy z Ellą i jej drużkami. Zawsze się tak świetnie potraficie nami zaopiekować i świetnie się tutaj czujemy. Często spotykamy dziewczyny, które były tu w Gdańsku w poprzednich latach, i każda mówi, że chciałaby jeszcze raz tutaj przyjechać – mówi Margita Ivholm.

Przedstawiciele Gdańska wraz z tegorocznymi Łucjami
Przedstawiciele Gdańska wraz z tegorocznymi Łucjami
Materiały prasowe

Dziś orszak przejdzie od Złotej Bramy do fontanny Neptuna w towarzystwie studentów filologii szwedzkiej z Wyższej Szkoły Ateneum. Łucje w trakcie pochodu będą śpiewać szwedzkie kolędy i zapraszać w ten sposób do cieszenia się z nadchodzącego Bożego Narodzenia. Pod fontanną Neptuna zaśpiewają tradycyjne szwedzkie pieśni świąteczne oraz rozdadzą szwedzkie ciasteczka.  

Orszak odwiedzi również szkoły, gdańskie instytucje i hospicjum.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy