PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jutro popłyniemy daleko... Rok szkolny 2023/24 już za nami

Jutro popłyniemy daleko... Rok szkolny 2023/24 już za nami
W piątek, 21 czerwca ostatni raz w tym roku szkolnym wybrzmiał dzwonek dla 93 tysięcy młodych gdańszczanek i gdańszczan. W uroczystości odebrania świadectw w Szkole Podstawowej nr 44, a tym samym także oficjalnego powitania wakacji, udział wzięły Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Żeby dobrze się uczyć, trzeba w wakacje wypocząć. Warto w tym czasie pielęgnować relacje: z koleżankami i kolegami, rodzeństwem i rodzicami. Życzę, aby ten odpoczynek był także czymś, co Was rozwinie, niezależnie, czy pojedziecie bardzo daleko, czy zostajecie w naszym pięknym Gdańsku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dziękuję Wam za ciężką pracę, kochane uczennice i kochani uczniowie, dziękuję drodzy rodzice i nauczyciele za Waszą pracę i wsparcie. Gratuluję ukończenia kolejnego roku szkolnego. Do zobaczenia we wrześniu.

Uczniowie przygotowali występy artystyczne. Nie zabrakło podziękowań, wręczania świadectw, wyróżnień i życzeń spokojnego odpoczynku. Szkoła otrzymała zestaw piłek, które przydadzą się na zajęciach wychowania fizycznego w kolejnym roku szkolnym.

zakończenie roku szkolnego 20232024, fot. Piotr Wittman, gdansk.pl (5).JPG
W uroczystości odebrania świadectw w Szkole Podstawowej nr 44, a tym samym także oficjalnego powitania wakacji, udział wzięły Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. 
fot. Piotr Wittman, www.gdansk.pl 

Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska pojawiła się także na zakończeniu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 80 im. Budowniczych Portu Północnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 w Gdańsku. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania obecna była natomiast na uroczystościach zakończenia roku szkolnego w IX Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kolbergera oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6.

zakończenie roku szkolnego 20232024, fot. Grzegorz Mehring, gdansk.pl (4).JPG
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania obecna była natomiast na uroczystościach zakończenia roku szkolnego w IX Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kolbergera oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 (na zdjęciu).
fot. Grzegorz Mehring, www.gdansk.pl 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się 2 września.

Uzupełnianie dokumentów w rekrutacji

Przed pełnym rozpoczęciem wakacyjnego relaksu, ośmioklasiści powinni pamiętać o uzupełnianiu dokumentów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Od dziś do 5 lipca do godz. 15.00 uczniowie mogą uzupełniać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia SP i zaświadczenie o wynikach egzaminu ośmioklasisty. Do tego czasu można złożyć też nowy wniosek lub zmienić istniejący. Więcej informacji można znaleźć na stronie systemu internetowego dla kandydatów.

Gdańska edukacja w liczbach

W minionym roku szkolnym w gdańskich szkołach uczyło się ponad 93 tys. uczniów. Szkoły samorządowe zatrudniały ponad 8 tys., a szkoły niesamorządowe ponad 4 tys. nauczycieli. Gdańską sieć placówek samorządowych tworzą: 13 żłobków, 66 przedszkoli, 75 szkół podstawowych (w tym 1 dla dorosłych), 20 liceów ogólnokształcących (w tym 1 dla dorosłych), 13 techników, 12 szkół branżowych I stopnia oraz 2 szkoły branżowe II stopnia. Gdańska sieć edukacyjna to także szkoły policealne, szkoły specjalne przysposabiające do pracy, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, Pałac Młodzieży, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego, Bursa Gdańska oraz Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Sieć oświatową uzupełniają jednostki niesamorządowe. Łącznie daje to 504 placówek dla dzieci i młodzieży.