PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Jubileuszowa Nagroda Prezydenta dla gdańskiej artystki

Jubileuszową Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za 20 lat działalności twórczej otrzymała Patrycja Orzechowska. Artystka wizualna zajmująca się fotografią, kolażem, instalacją, grafiką użytkową i filmem.

A
A

Wręczenie nagrody laureatce odbyło się w piątek, 16 października w siedzibie Gdańskiej Galerii Miejskiej, przy ul. Szerokiej w Gdańsku. W wydarzeniu wziął udział Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska i Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Patrycja Orzechowska w 2000 roku z wyróżnieniem obroniła dyplom w pracowni profesora Jerzego Krechowicza na gdańskiej ASP. Aktualnie studiuje w Poznaniu na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego. Jej prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych na terenie całego świata.

Artystka interesuje się choreografią ciała i wpisywaniem go w pewne struktury czy konstrukcje. W swojej praktyce często odwołuje się do różnych sztuk performatywnych, współpracując z tancerzami, gimnastyczkami i aktorami. Tworzy dzieła, których głównym motywem jest z figura ludzka. Swoją pracę traktuje jako pole eksperymentu i doświadczania, dlatego też oprócz czerpania z nauk psychologii czy socjologii chętnie sięga po ryzykowne praktyki i metody, takie jak ustawienia hellingerowskie czy astrologia. Chce za ich pomocą stworzyć alternatywny, teatralny lub domniemany obraz rzeczywistości.

W ostatnich swoich pracach zajmuje się także relacją ludzie-przedmioty. Ta relacja często bywa obsesyjna, miłosna czy sentymentalna. Robiąc kolaże ze starych gazet i książek, układa ciało niczym glinę, budując nowe formy i znaczenia.

Dorobek artystyczny Patrycji Orzechowskiej: Dorobek artystyczny Patrycji Orzechowskiej (18.96 KB)

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy