PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jesteś osobą z niepełnosprawnością? Gdańska Karta Mieszkańca ma coś specjalnie dla Ciebie!

Jesteś osobą z niepełnosprawnością? Gdańska Karta Mieszkańca ma coś specjalnie dla Ciebie!
Większość gdańskich obiektów i instytucji kultury przewiduje zniżki lub bezpłatne wejścia dla gości z niepełnosprawnościami. Takie uprawnienie należy potwierdzić, okazując w kasie biletowej odpowiedni dokument, np. legitymację osoby niepełnosprawnej lub orzeczenie wydane przez stosowny organ. Tak było do tej pory. Od teraz wystarczy Karta Mieszkańca z Pakietem Dostępności! Jednocześnie rusza specjalny program audytów, który ma sprawdzać dostosowanie gdańskich obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańska Karta Mieszkańca to jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych produktów skierowanych do gdańszczanek i gdańszczan, z którego korzysta już przeszło 250 tysięcy użytkowników. Wzrost ich liczby idzie nieustannie w parze z rozwojem funkcjonalności karty i zwiększaniem jej możliwości. Właśnie zaprezentowano pierwszą odsłonę Pakietu Dostępności - nowego modułu skierowanego do osób z niepełnosprawnościami.

- Jedna z idei, która leży u podstaw naszego miasta, to idea solidarności - ta, która zmieniła nie tylko nasze miasto, ale także Polskę i świat. To także idea, która leżała u podstaw stworzenia Modelu Na Rzecz Równego Traktowania, aby dostęp do różnych atrakcji, które mają mieszkańcy Gdańska w miarę swobodnie miały także osoby z niepełnosprawnościami. Dzisiaj ogłaszamy nowy pakiet, nowy element Gdańskiej Karty Mieszkańca, służący dostępności dla osób z niepełnosprawnością – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Karty na stół!

Jaka jest główna idea tego pakietu? Ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie jak najłatwiejszego dostępu do gdańskich obiektów i instytucji kultury. W opisach poszczególnych atrakcji na stronie www.jestemzgdanska.pl, zgodnej ze standardami dostępności WCAG, warto wcześniej sprawdzić jakich dostosowań i udogodnień (lub też ewentualnych trudności, związanych np. z architektoniczną specyfiką budynku) można się spodziewać. A na miejscu wystarczy mieć przy sobie Kartę Mieszkańca z aktywnym Pakietem Dostępności (lub aplikację mobilną Jestem z Gdańska) i przekazać ją obsłudze do weryfikacji - na tej podstawie przyznana zostanie usługa przewidziana w regulaminie danego obiektu, np. bilet ulgowy lub bezpłatne wejście dla użytkownika oraz opiekuna. Warto przy tym pamiętać, że Pakiet Dostępności nie jest nowym uprawnieniem - jest wygodnym i nowoczesnym “nośnikiem” uprawnień już przysługujących jego posiadaczom.

- Pakiet dostępności to pakiet, który powstał w modelu partycypacji społecznej. Poprosiliśmy osoby z niepełnosprawnościami o określenie ich codziennych potrzeb. Są to potrzeby, na które my nawet nie zwracamy uwagi. Jeżeli zostaniemy spytani przez kontrolera w komunikacji miejskiej o bilet, to po prostu pokazujemy bilet. Osoba z niepełnosprawnością musi się jeszcze legitymować różnego rodzaju dokumentami. Jednym z elementów Pakietu Dostępności jest to, aby weryfikować się wcześniej, aby podczas takiej kontroli pokazać tylko Gdańską Kartę Mieszkańca i to wystarczy. To samo dotyczy instytucji kultury, przy zakupie biletów wstępu – tłumaczy Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Obiekty, w których będzie można korzystać z Pakietu Dostępności

 • Europejskie Centrum Solidarności
 • Hevelianum
 • Ratusz Głównego Miasta
 • Dwór Artusa
 • Dom Uphagena
 • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
 • Muzeum Nauki Gdańskiej
 • Twierdza Wisłoujście
 • Wartownia nr 1 na Westerplatte
 • Dom Przyrodników
 • Piwnica Romańska
 • Grodzisko w Sopocie
 • pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (Chełm, Orunia, Osowa, Stogi)
 • Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • Oddział Zielona Brama / Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
 • Sołdek
 • Żuraw
 • Ośrodek Kultury Morskiej
 • Spichlerze na Ołowiance
 • Dar Pomorza

Trzeba pamiętać, że sytuacja pandemiczna sprawia, że nie wszystkie wymienione obiekty są aktualne dostępne dla zwiedzających, albo skorzystanie z ich oferty jest możliwe w ograniczonym zakresie. Do projektu będą systematycznie dołączały nowe podmioty. Więcej informacji na stronie www.jestemzgdanska.pl

- Bardzo dziękuję Tomaszowi Grybkowi z Fundacji Bohatera Borysa – osobie, która jest aktywnie zaangażowana, nie tylko w pełne włączanie do życia osób z chorobami rzadkimi czy z niepełnosprawnościami, ale także była inicjatorem nowego pakietu Gdańskiej Karty Mieszkańca – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  

Podobnie jak wiele projektów w Karcie Mieszkańca, Pakiet Dostępności ma korzenie w partycypacji społecznej i jest odpowiedzią na realne potrzeby użytkowników - pomysłodawca tego pakietu to Tomasz Grybek z Fundacji Bohatera Borysa, zajmującej się działaniami na rzecz osób z chorobami rzadkimi i niepełnosprawnościami. Sami użytkownicy pakietu będą też zaangażowani w dalszy jego rozwój.

Co trzeba zrobić?

Jak można dodać nowy pakiet? Bardzo prosto! Przede wszystkim należy być użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca i mieć ważny Pakiet Mieszkańca na dany rok kalendarzowy. W koncie użytkownika po zalogowaniu na stronie www.jestemzgdanska.pl trzeba wybrać funkcję dodania Pakietu Dostępności i postępować według dalszych instrukcji. Użytkownik zostanie poproszony o załączenie skanu lub dobrej jakości zdjęcia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność - po pomyślnej weryfikacji pakiet zostanie aktywowany, o czym wnioskodawca zostanie powiadomiony mailowo. Oczywiście można też osobiście odwiedzić Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy ul. Grunwaldzkiej 148 i załatwić wszystko na miejscu. Wówczas wystarczy okazanie obsłudze odpowiednich dokumentów do weryfikacji, po czym nastąpi aktywacja pakietu. Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez formularz na stronie www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem telefonu 58 300 06 59.

I to wszystko! Od tej pory udając się na zwiedzanie gdańskich atrakcji nie trzeba mieć już przy sobie legitymacji ani orzeczenia - wystarczy plastikowa karta w portfelu albo telefon w kieszeni. Otwarty i różnorodny Gdańsk czeka!

Zostań audytorem dostępności gdańskich obiektów 

Czy chcesz zostać jednym z audytorów-wolontariuszy, którzy razem z nami będą sprawdzać dostosowanie gdańskich obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami? Twoje zdanie jest dla nas ważne! Może razem zmienimy nasze miasto na lepsze?

- My z synem spotykamy się z wyzwaniami w zasadzie codziennie. Wiemy, jak ważne jest znalezienie informacji o tym, gdzie możemy się udać, które obiekty są dostępne, gdzie po wyjściu z windy napotkamy próg, a gdzie tego progu nie ma. Gdzie znajdują się opisy dla osób niewidomych i niedowidzących. To są bardzo ważne elementy, które sprawiają, że żyje się lepiej – wyjaśnia Łukasz Wysocki, prezes GOT. 

Rozpoczynamy specjalny program audytów. Chcemy sprawdzić, na ile gdańskie obiekty są dostępne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. A kto potrafi zrobić to lepiej niż sami zainteresowani? Do tego potrzebujemy właśnie Ciebie.

- Gdańsk jest miastem, które dba o osoby o szczególnych potrzebach i to nie tylko z punktu widzenia finansowego, ale też ich codziennego funkcjonowania, codziennego pokonywania wyzwań, których zazwyczaj my nie zauważamy. Pakiet dostępności to też Misja Dostępność. Cały czas badamy te potrzeby i cały czas chcemy rozwijać ten pakiet. Zapraszamy do udziału w projekcie audytów, sprawdzania jak instytucje kultury i inne obiekty są przygotowane do obsługi osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – mówi Łukasz Wysocki, prezes GOT.

Jak to działa? Wybierasz się odwiedzić jedną z gdańskich instytucji kultury lub atrakcji turystycznych. Zabierasz ze sobą przygotowany przez Gdańską Organizację Turystyczną kwestionariusz audytu. Oceniasz, w jakim stopniu poszczególne etapy wizyty były dla Ciebie dostępne. Możesz zostawić nam dodatkowe uwagi i spostrzeżenia. Na potrzeby audytów Twój wstęp do badanych obiektów będzie bezpłatny. Więcej informacji oraz rejestracja na stronie dostepnosc.jestemzgdanska.pl.