Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak zagospodarować róg ul. Świętego Ducha i Przędzalniczej?

Cztery zespoły z Gdańska, Krakowa, Poznania i Kielc do końca września zaprezentują swoje pomysły na zagospodarowanie działki na rogu ulic Świętego Ducha i Przędzalniczej. Wszystko w ramach konkursu organizowanego przez Miasto Gdańsk i Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. W sobotę, 8 września od 13:30 na przedprożu Biblioteki pod Żółwiem organizatorzy opowiedzą o jego założeniach.

A
A

Do współpracy przy projekcie zaproszono Krzysztofa Kucharczyka, dyrektora Centrum Dizajnu w Kielcach. – Determinujący przy wyborze projektantów i artystów był kontekst miejsca – nieistniejącego przedproża kamienic. Przyglądając się ciągowi kamienic wzdłuż ulicy Świętego Ducha, z jednej strony mamy do czynienia z powstającym w naszej wyobraźni tworem – niegdysiejszego przedproża, z drugiej zaś z niezagospodarowanym kawałkiem tkanki miejskiej. Do konkursu wytypowałem 4 podmioty, które w większym lub mniejszym stopniu są projektantami powiązanymi właśnie z architekturą. Na ile i czy w ogóle startujący w konkursie będą chcieli się do niego odnieść? Zobaczymy niebawem – mówi Kucharczyk, kurator konkursu.

– Zależy nam na tym, aby dotrzeć do mieszkańców, ponieważ spośród nich do jury konkursu wybierzemy jednego reprezentanta – mówi Olga Jankowska z CSW Łaźnia.

O tym, czy na ulicy Świętego Ducha powstanie dzieło sztuki, instalacja artystyczna, a może dizajnerski mebel, okaże się pod koniec września. A już wcześniej, bo 15 września w święto ulicy Świętego Ducha, przedstawiciele Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia będą rozmawiać z mieszkańcami w miejscu, gdzie powstaje instalacja.

Wytypowane zespoły BudCud, Tabanda, Michał Gdak oraz Paweł Grobelny do 26 września będą składać projekty konkursowe. Zwycięską koncepcję poznamy 28 września, a sam pomysł zaprezentujemy w Bibliotece pod Żółwiem.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy