PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jak się żyje w Gdańsku? Coraz lepiej!

Jak się żyje w Gdańsku? Coraz lepiej!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Co dwa lata Gdańsk sprawdza jakość życia mieszkańców. Reprezentatywna grupa odpowiada na pytania, dzięki którym można ustalić ich poziom zadowolenia zarówno z przestrzeni miejskiej, funkcjonowania komunikacji czy oferty kulturalnej. Wyniki potwierdzają, że w Gdańsku żyje się bardzo dobrze.

– Dla mnie istotne jest to, że zrobiliśmy badania po raz piąty i według określonych wartości, dzięki czemu możemy porównywać co dwa lata, czy coś jest oceniane lepiej lub gorzej – wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej. – Poza tym, że nasze miasto otrzymuje różne nagrody, uzyskuje wysokie wyniki w różnych rankingach, to, o czym mówimy dzisiaj jest badaniem naukowym, i wskazuje na te elementy naszego życia, z których jesteśmy zadowoleni i w których rosną nasze oczekiwania – mówi prezydent Dulkiewicz.  

Ogólny wskaźnik jakości życia rośnie systematycznie od lat i w 2018 r. osiągnął poziom 3,7. Świadczy to o stałej i zauważanej przez mieszkańców poprawie warunków życia w mieście. W 2018 r. najwyższej (średnia ocena 3,92) jakość życia ocenili mieszkańcy obszaru miasta obejmującego Zaspę-Młyniec i Zaspę-Rozstaje. Na kolejnych miejscach znalazły się Przymorze Wielkie, Przymorze Małe i Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia oraz Piecki-Migowo i Brętowo. Wyniki wskazują, że najmniej zadowoleni (średnia ocena 3,28) z warunków życia są mieszkańcy obszaru skupiającego dzielnice wschodniej części miasta tj. Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich, Rudników i Wyspy Sobieszewskiej. – Rzeczywiście, oceny gdańszczan dotyczących jakości życia różnią się ze względu na dzielnice z jaką mamy do czynienia w analizach. W badaniu z czerwca, czyli jeszcze przed wakacjami, najlepiej oceniono dzielnice centralne – mówi dr Tomasz Tobis, Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. – Zachowujemy interwał dwuletni, ponieważ on pozwala uniknąć krótkoterminowych zawirowań opinii społecznej. Chcemy, żeby badania były oderwane od kontekstu politycznego – wyjaśnia dr Tobis.  

Przede wszystkim kulturalnie i bezpiecznie

Wyniki badania przeprowadzonego w 2018 r. wskazują, że mieszkańcy najwyżej – spośród 16 obszarów tematycznych – oceniają ofertę kulturalną miasta i warunki mieszkaniowe oraz zagadnienia związane z funkcjonowaniem komunikacji publicznej: komunikację tramwajową, powiązania komunikacyjne oraz komunikację SKM i PKM. Wszystkie te obszary otrzymały ocenę równą 4 lub wyższą. – Z jednej strony bardzo dobrze oceniana oferta kulturalna i komunikacja publiczna. Ale też pamiętajmy, że nasze oczekiwania coraz bardziej rosną. Przyzwyczajamy się i chcemy więcej, więc to też jest naturalna rzecz – mówi prezydent Dulkiewicz. – Widzimy też, że mieszkańcy pozytywnie odpowiadają na programy i działania, które są w tych obszarach realizowane.

Jak prowadzimy badania?

Badanie Jakość życia mierzy poziom satysfakcji z warunków życia w mieście. Gdańszczanie oceniają 100 aspektów jakości życia, zgrupowanych w 16 obszarów tematycznych m.in. komunikacja miejska, infrastruktura drogowa, poczucie bezpieczeństwa, infrastruktura sportowo-rekreacyjna, oferta kulturalna, satysfakcja zawodowa czy przestrzeń publiczna w okolicy miejsca zamieszkania. Oceny można przydzielać w „szkolnej” skali, czyli od 1 do 6. Badanie przeprowadzane jest na reprezentatywnej próbie około 1,5 tys. dorosłych mieszkańców Gdańska. Po zebraniu wszystkich odpowiedzi możemy obliczyć średnie oceny wszystkich szczegółowych wskaźników, jak również – po ich uśrednieniu – ogólny wskaźnik jakości życia w Gdańsku. Aby pokazać zróżnicowanie przestrzenne jakości życia, miasto zostało podzielone na 12 obszarów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie mierzone aspekty jakości życia w sposób bezpośredni zależą od działalności władz miejskich.

Badanie przeprowadzane jest od 2008 r. przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Regularność i powtarzalność badań umożliwia monitorowanie zmian w poziomie zadowolenia mieszkańców z różnych obszarów funkcjonowania miasta. Taka informacja przede wszystkim wskazuje wyzwania i potrzeby mieszkańców oraz umożliwia kształtowanie polityki miejskiej zgodnie z ich oczekiwaniami.

Nie tylko naukowo

Aż 92% osób pytanych o jakość życia w Gdańsku, ocenia ją na bardzo dobry – tak odpowiedzieli w październiku ankietowani w  21 lokalnych oddziałach Gazety Wyborczej. Gdańsk ponadto w tym roku kolejny raz otrzymał certyfikat „Samorządowego Lidera Edukacji”. Fundacja rozwoju edukacji i szkolnictwa wyższego przyznała też miastu nadzwyczajne wyróżnienie za największy postęp w dziedzinie projektowania i wdrażania nowatorskich rozwiązań w edukacji w stosunku do poprzedniego postępowania certyfikacyjnego. Budżet edukacyjny Gdańska w wysokości ponad 800 mln zł aż w 40% jest wydatkowany z własnych środków. W sierpniu tego roku uzyskaliśmy również tytuł miasta obywatelskiego, czyli „Miasta nastawionego na dialog”. Wpłynęły na to m.in. regularne spotkania z mieszkańcami, rekordowa niemal 20 mln pula tegorocznego budżetu obywatelskiego, otwarte dane, panele obywatelskie. Dzięki tym narzędziom gdańszczanie współuczestniczą w miejskiej polityce. Również w październiku Gdańsk zajął 4. Miejsce wśród miast na prawach powiatu w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej. Otrzymaliśmy 43,70 pkt. A lider Zielona Góra 45,13 pkt. W sierpniu zaś zajęliśmy 5. Miejsce w kategorii Miast Wojewódzkich w rankingu Pisma Wspólnota, związanego z „Wykorzystaniem środków unijnych”.

A to jeszcze nie wszystkie sukcesy Gdańska. Należy tu wymienić chociażby plebiscyt Perły Samorządu: 1. miejsce w kategorii miast powyżej 100 tys. Mieszkańców, zwycięstwo Pawła Adamowicza w kat. „Włodarz gminy miejskiej powyżej 100 tys. Mieszkańców”, zwycięstwo Teresy Blacharskiej w kat. „Skarbnik Samorządu 2018”. Z kolei tytuł „Gmina na 5!” uzyskaliśmy w plebiscycie na obsługę klientów przedsiębiorców. Licznie nagradzano też nasze inwestycje. M.in. kładkę na Ołowiankę nagrodzono Pomorskimi Sztormami i 6. miejscem w Top Inwestycjach Komunalnych. W styczniu zaś Gdańsk został wybrany jedną z Top Destination on the Rise portalu Trip Advisor oraz Travellers choice 2018 Europe - 1. miejsce Gdańska w rankingu najbardziej popularnych miast wśród turystów - edycja europejska (wrzesień 2018).

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze
Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze